Новини для українців всього свту

Wednesday, Aug. 12, 2020

Магнітний мийний засіб

Автор:

|

Лютий 02, 2012

|

Рубрика:

Магнітний мийний засіб

Учені вперше створили поверхнево-активну речовину (основний компонент мийних засобів, шампунів і багато чого іншого) із магнітними властивостями. Поверхнево-активні речовини (ПАР) — це особливі сполуки, які спричиняють зниження поверхневого натягу на межі розділення фаз. Останнє призводить до зниження енерґії, необхідної для утворення цієї межі. Як наслідок, вони полегшують формування дисперсії газу в рідині — звичайної піни, тому й використовуються, зокрема, у мийних засобах.

До певного моменту зі зростанням концентрації у воді ПАР накопичуються на поверхні розділу сере­довищ. При перевищенні критичного порога ці речовини починають утворювати своєрідні грудки в товщі води, так звані міцели. Зазвичай вони влаштовані як сфери, на поверхні яких розташовується гідрофільна частина молекули поверхнево-активної речовини, а гідрофобна частина лежить усередині сфери.

За типом гідрофільних груп, що входять до складу ПАР, вони поділяються на іоноґенні та неіоноґенні. Науковці досить давно пі­дозрювали, що іоноґенні ПАР можуть мати магнітні властивості. У рамках нової роботи дослідники вирішили «посилити» гідрофільні групи. Для цього вони розчиняли залізо в ПАР, що містять хлорид- і бромід-іони. Поверхнево-активні речовини нагадували за складом ті, які використовуються в кондиціонерах для білизни.

У підсумку вченим удалося отримати речовину з магнітними властивостями. Так, наприклад, вони примушували її переміщатися під впливом магніту всередині труби, де разом із ПАР містилося кілька інших рідин. За словами науковців, вивчивши розсіювання на розчині ПАР нейтронів, вони дійшли висновку, що річ тут — у міцелах.

ПАР, якими можна буде керувати за допомогою магнітів, становлять значний інтерес для промисловості. Зокрема, поверхнево-активні речовини використовують для очищення нафтових забруднень. Але після того, як ПАР «зробили» свою справу, їх необхідно видалити із середовища. І використання магнітів, на думку дослідників, видається цілком раціональним способом. При цьому автори роботи окремо зазначають, що створена ними речовина ще далека від практичного застосування.

 Олег Садовий

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply