Новини для українців всього свту

Monday, Feb. 24, 2020

Куля сама наводиться на ціль

Автор:

|

Лютий 23, 2012

|

Рубрика:

Куля сама наводиться на ціль

Інженери з американської Sandia National Laboratories створили підкаліберну кулю для гладкоствольної ручної зброї, що сама наводиться на ціль за допомогою лазерного підсвічування. Наразі цей снаряд — тільки робочий прототип. Він іще не готовий надійти на озброєння, але демонструє принципову можливість складного задуму. Тож, здається, Пентаґон усе-таки отримає у своє розпорядження давно очікуване технічне диво.

Завдовжки керована куля має трохи більше ніж 10 см. Центр її ваги зміщений уперед, тому летить вона подібно до дротика дартс. Снаряд оснащено оптичним сенсором у носі, вбудованою електронікою, батарейкою й електромагнітними актуаторами, які керують тонким оперенням кулі. За оцінкою авторів проекту, така куля може застосовуватися для прицільної стрільби на дистанцію до 2 км.

Комп’ютерна симуляція, що враховує реальні умови стрільби, показала: звичайна куля при польоті дальністю кілометр може відхилитися від цілі на 9 м, а керована лазерним променем — тільки на 0,2 м. Утім, у реальних тестах до прицільної стрільби справа ще не дійшла. У серії експериментів дослідники перевіряли, як начинка кулі витримує величезне прискорення при пострілі. Для цього в денце снаряда вбудували світлодіод, який горить тільки доти, доки пристрій залишається цілим і неушкодженим. Польові випробування засвідчили, що прототип вирушає в «подорож» без будь-яких ушкоджень.

Цікаво, що інтеґрація апаратури наведення навіть у малокаліберний снаряд іще кілька років тому видавалася нездійсненним завданням. Особливо багато запитань викликало обертання в польоті. Щоби спростити задачу управління, а заодно полегшити бортову електроніку, творці суперкулі відмовилися від нарізної зброї й, відповідно, стабілізації снаряда обертанням. Щоправда, оперена електронна куля таки обертається в польоті, але при темпі всього в кілька обертів за секунду, тобто в кілька разів повільніше, ніж гвинтівкові кулі. Між тим електроніка, вбудована в нову «стрілу», підправляє її політ із частотою 30 разів на секунду. Цього має бути достатньо для наведення на ціль.

Поки що випробувачі розганяли свою кулю до 732 м/с, але американці стверджують, що швидкість можна буде підвищити. Крім тесту на повітрі, інженери та вчені провели випробування в приміщенні. Політ снаряда зняли на високошвидкісне відео. Відеозйомка показала, що відразу після вильоту зі ствола куля починає розгойдуватися з боку вбік, але невдовзі політ вирівнюється. Так що при стрільбі на великі відстані точність влучення не повинна постраждати. Ба більше, кажуть розробники, точність може навіть зростати в міру збільшення дальності, адже тоді в кулі з’являється більше часу для корекції траєкторії.

Зараз лабораторія шукає партнера для завершення тестувань керованої кулі з метою вивести її на ринок. Серед імовірних покупців, крім військових, звісно, фігурує поліція. А можливо, і цивільні особи, тут законодавцям варто добре подумати, чи дозволяти таке використання убивчої розробки.

Андрій Підкуймуха

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply