Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 21, 2020

Українське «серце» для американського «Антареса»

Автор:

|

Жовтень 20, 2016

|

Рубрика:

Українське «серце» для американського «Антареса»

Antares

Зі Середньоатлантичного реґіонального космопорту (MARS), що розташований на південній частині території Центру польотів американської космічної агенції NASA Воллопс на півострові Делмарва на південь від Чінкотіги (штат Вірджинія) 18 жовтня в небо шугонула ракета Antares із вантажним кораблем на борту. На навколоземну орбіту полетіли приблизно дві з половиною тонни вантажу для проведення наукових досліджень. Натомість Україна вчергове підтвердила свою репутацію космічної держави.

Космос — далеко, гроші — близько
Започаткований NASA та компанією Orbital ATK проект Antares стартував три роки тому. В жовтні 2014-го Antares брутально підвела російська техніка — старт ракети з двигуном російського виробництва завершився вибухом одразу після зльоту.
NASA гроші рахувати вміє, тож американці вирішили співпрацювати напряму з українцями. Основна конструкція першого ступеня ракети Antares, яка у вівторок й вивела її на заплановану навколоземну траєкторію, була розроблена українським конструкторським бюро (КБ) «Південне» у співпраці з машинобудівним заводом ім. Макарова, «Хартрон-Акрос», «Київприладом», «Рапід Чезара» і запорізьким «Артрон-Юком». Українська частина Antares — перша ступінь ракети — найбільша: заввишки з десятиповерховий дім — 27,7 м, має вагу понад 16,8 т.

Українці на Місяці
Таким чином Україна вчергове підтвердила свій статус повноправного учасника світового клубу «космічних» держав. Це підтверджує й Олександр Дегтярьов, генеральний конструктор КБ «Південне», який цього тижня заявив, що українська космічна галузь має повний комплекс технологій для забезпечення довготривалих космічних експедицій з освоєння тіл Сонячної системи і може зайняти лідируючі позиції в організації польотів на Місяць.
Він назвав проект польоту на супутник Землі більш реалістичним для втілення у найближчому майбутньому, ніж далека експедиція на Марс. «Насправді, ті ж самі результати можна отримати швидше на Місяці, вирішуючи однакові задачі життєзабезпечення на планетах Сонячної системи. Там теж є корисні копалини, які горять, є доступ до енергоджерел», — зауважив керівник КБ «Південне».
Він висловив переконання, що людство має починати з Місяця, щоб навчитися освоювати тіла Сонячної системи: «Тут ми виступили як лідери, оскільки ми можемо бути лідерами — не фінансовими, а науковими, технологічними. Сподіваємося, що проект буде підтриманий. Пропонуємо всім взяти участь у ньому». Посадовець також зазначив, що США, попри заявлені амбіції польоту на Марс, «усе більше останнім часом говорять про освоєння Місяця».

Чемпіони NASA
Хоча й на Марс українці теж «зазіхають». У травні 2016 року український проект Mars Hopper отримав перше місце в номінації People’s Choice Awards у всесвітньому конкурсі NASA SpaceApps Challenge. Увага: українці перемогли в конкурсі, де змагалися загалом 15 310 учасників із 61 країни, які розробили 1178 проектів.
Концепція запропонованого хлопцями з Києва та Кіровограда проекту полягає в тому, що на Марс запускається літальний апарат, який як паливо використовує діоксид вуглецю з полярних шапок Марса. Апарат «стрибає» по поверхні, набираючи паливо при приземленні й роблячи наукові спостереження в польоті.
До речі, цікава подробиця: первісно українські хлопці посіли в голосуванні третє місце, однак інші хлопці — з NASA — щось запідозрили і вирішили ще раз ретельно перевірити голоси. З’ясувалося, що суперники трохи шахраювали, тож у кінцевому підсумку український проект посів перше місце.

Американський українець, котрий підкорив космос
«Маленький крок для однієї людини — великий крок для всього людства», — промовив 21 липня 1969 року американський астронавт Ніл Армстронґ, уперше в історії людства ступивши на поверхню Місяця. І до двох цих кроків доклався наш земляк Михайло Яримович.
Майбутній геній космонавтики народився 13 жовтня 1934-го в місті Білосток на Підляшші, українському реґіоні, який тоді перебував під владою Польщі. Разом із батьками, що походили з Тернопільщини, ще малим хлопцем переїхав до США.
За океаном український хлопчина багато і старанно вчився. 1955 року отримав диплом бакалавра за фахом інженер аеронавтики в Нью-Йоркському університеті, 1956-го — магістерський диплом інженера-механіка у Колумбійському університеті, а 1960 року здобув докторський ступінь. Українець швидко зарекомендував себе як талановитий інженер, котрий не втомлювався пропонувати оригінальні ідеї та вмів добиватися втілення їх у життя.
Саме через це на початку 1960-х рр. його беруть на роботу в NASA, де він бере участь у створенні першої американської орбітальної станції в навколоземному просторі. 1964-го Михайло Яримович стає відповідальним за функціонування всіх систем космічних кораблів «Аполлон».
16 липня 1969 року спусковий модуль «Аполлона-11» примісяцився у Морі спокою на поверхні супутника нашої планети. Першим землянином, який ступив на Місяць, став Нейл Армстронґ, котрий промовив знамениті слова про «два кроки».
Власне технічним забезпеченням польоту «Аполлона-11» і займався українець Михайло Яримович. Але мало хто знає, що американці ніколи не потрапили б на Місяць, якби не ще один українець — Юрій Кондратюк.

Забутий український геній
Його не просто забули — навіть фахівці знають цю людину за несправжнім прізвищем. Олександр Шаргей народився 21 червня 1897-го в Полтаві. І оскільки під час громадянської війни в Росії був офіцером Білої армії, після перемоги «червоних», цілком обґрунтовано побоюючись репресій з боку нових «господарів життя», придбав фальшиві документи на ім’я Юрія Кондратюка і під цим іменем прожив до кінця життя.
Шаргей-Кондратюк незалежно від Костянтина Ціолковського вивчав основні проблеми космонавтики, космічних польотів і конструювання міжпланетних кораблів. У праці «Завоювання міжпланетних просторів» (1929) вивів основне рівняння польоту ракети, розглянув енергетично найвигідніші траєкторії космічних польотів, першим сформулював теорію багатоступеневих ракет, запропонував використовувати для ракетного палива деякі метали та їхні водневі сполуки. Розглянув проблеми створення проміжних міжпланетних баз та ідею використання гравітаційного поля небесних тіл для вирішення цих проблем.
В СРСР на ці ідеї, що значно випереджали свій час, просто не звернули уваги. А дарма. За океаном — в Америці — уважно прочитали книгу «Завоювання міжпланетних просторів». Тож керівництво проекту «Аполлон», у т. ч. й українець Михайло Яримович, планували подорож на Місяць за так званою трасою Кондратюка.
На жаль, Шаргей-Кондратюк прожив трагічне життя. У СРСР був нікому не потрібен, понад те, перебував у постійному страху, остерігаючись, що НКВС розкриє його минуле «білого» офіцера. З початком Другої світової війни вступив добровольцем до народного ополчення і 44-річним пропав безвісти в запеклих боях 1941-го.

Українські «зоряні війни»
Та повернімося до нашого героя — Михайла Яримовича. 1973 року Михайло Яримович — головний науковий консультант при штабі Військово-повітряних сил США у Вашинґтоні, через два роки президент Форд доручив йому відповідати за новостворену Агенцію дослідів і розвитку енергетики, за президентства Рейґана д-р Яримович став одним із активних учасників реалізації проекту «Ініціатива стратегічної оборони або «зоряні війни».
Михайло Яримович — лауреат міжнародної відзнаки НАТО «Медаль імені Теодора фон Кармана» та найвищої нагороди за особливі заслуги на цивільній службі при Військово-повітряних силах США. З 1982 року — президент Американського інституту астронавтики і аеронавтики, з 1996-го — президент Міжнародної академії астронавтики, що об’єднує понад 1 тис. найвидатніших науковців усіх ділянок космонавтики світу.

Український GPS
Доклався геніальний український інженер і до ще одного революційного винаходу — системи глобального позиціонування (GPS). На початках її розробляли для воєнних потреб фахівці знаменитої корпорації Rockwell, де Михайло Яримович працював віце-президентом аерокосмічного підрозділу.
Система глобального позиціонування дозволяє будь-кому точно визначити свої координати в будь-якій точці Землі. Це стало можливим завдяки системі супутників, які обертаються на навколоземній орбіті в у шести площинах. Таким чином, кожна точка Землі перебуває в зоні огляду трьох-шести супутників. Геніальна за простотою ідея, яка лежить в основі всієї cистеми, полягає у тому, що зі супутників передаються радіосигнали, які створюють тривимірну систему координат, в якій будь-який об’єкт (статичний або той, що рухається), отримує точні координати. Достатньо мати при собі лише маленький GPS-приймач.

Про Україну ніколи не забував
Після проголошення Незалежності України д-р Яримович плідно співпрацював зі своєю історичною Батьківщиною. За його участі реалізували міжнародний проект Sea Launch, де використовувалася українська ракета «Зеніт».
Він був обраний іноземним членом Національної академії наук України, почесним членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка та Української вільної академії наук. Михайло Яримович досі вважається авторитетним спеціалістом-консультантом у космічній галузі зі світовим ім’ям.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply