Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 19, 2019

Щирі вітання професорові Сергію Плохію з нагоди 60-річчя

Автор:

|

Травень 25, 2017

|

Рубрика:

Щирі вітання професорові Сергію Плохію з нагоди 60-річчя

Прийміть, пане професоре, найщиріші вітання з вашим 60-річчям. З цієї нагоди хочеться подякувати за ваші наукові праці, які ви опрацьовуєте своєю багатогранною щоденною працею, що примножують інтелектуальний потенціал суспільства. Ваш фаховий рівень, непересічні особисті творчі здібності, творча наснага заслуговують на повагу та гордість української нації. Український народ із особливою пошаною ставиться до науки, гордиться, глибоко шанує і поважає своїх видатних високо освічених земляків. Ваша величезна самовіддана та плідна праця у розвитку історичної освіти стала надійним дороговказом і виховному процесі молодого покоління. Ви, пане Сергію, своєю невтомною працею допомагаєте не лише пізнавати світ, але й прищеплюєте найвищі моральні цінності, виховуючи серед нашої молоді справжніх патріотів нашої держави, адже їхня мудрість і доброта залежні від їхнього правильного бачення нефальшованої історії
Сергій Плохій народився 23 травня 1957 року у Горькому (тепер — Нижній Новгород, Росія). Батько Микола був випускником Запорізького технічного інституту. Після закінчення навчання був спрямований до Горького, де мав відпрацювати два роки. Тоді і там народився Сергій. Невдовзі після цього сім’я повернулася до Запоріжжя, де Сергій провів свої дитинство й юність. Тут він здобув середню освіту та 1980-го закінчив Дніпропетровський державний університет за спеціальністю історик. Тоді під керівництвом Миколи Ковальського зайнявся історією України XVII-XVIII ст. Після цього вступив в аспірантуру цього ж університету, проте через певні труднощі зі захистом наукових робіт на українську тематику науковцеві довелося перевестися на історичний факультет Університету Патріса Лумумби у Москві.
Щойно згодом зміг він продовжити свою роботу в Україні й отримав ступінь доктора історичних наук у Київському державному університеті ім. Т. Шевченка. Опісля йому дивом вдалося дістатися до Університету Альберти, де працював у Канадському інституті українських студій. Потім десять років трудився першим помічником керівника Центру українських історичних досліджень ім. Петра Яцика. Багато працював над проектом перекладу Грушевського, зокрема був одним із редакторів трьох томів «Історії України-Руси», а згодом став викладачем у престижному Гарвардського університеті США.
У цьому науковому закладі вчений займається дослідженнями раннього періоду нової історії (XVI-XVIII ст..), проте його також цікавила тематика XIX-XX ст. Його історичні праці написані вишуканою мовою. Проф. Плохій став найкращим фахівцем із історії Східної Європи після Омеляна Пріцака та Романа Шпорлюка. Він входив до складу наукової ради Українського історичного журналу.
У Гарвардському університеті Сергій Плохій займає пріоритетні посади. Він автор праці Mykhailo Hrushevsky Professor of Ukrainian History та книги «Брама Європи: історія України від скіфських воєн до Незалежності». Революція гідності й аґресія Росії проти України викликала на Заході інтерес до української історії, але чимало фахівців в американському уряді спеціалізуються переважно на Росії. «Більшість студентів, якщо вони відвідують саме російські курси з історії Східної Європи. І традиція сформована тут російською імміґрацією, переважно післявоєнного періоду», — пояснив проф. Плохій написання цієї праці. Фахівців мало і в американській пресі. «Дуже багато було помилкових оцінок, історичних паралелей, алюзій. Я зрозумів, що прийшов час просто відсунути всі свої інші проекти і зробити цю книжку», — розповів він.
На мене величезне враження справила дослідницька праця проф. Плохія про агента КГБ, найманого вбивцю Богдана Сташинського, відомого під псевдом Йозеф Леман, котрий убив двох лідерів українського визвольного руху — Степана Бандеру (1959) та Лева Ребета (1957), котрі очолювали два різні крила ОУН — бандерівців і «двійкарів». Сергій Плохій написав знаменитий роман The Man with the Poison Gun: a Cold War Spy Story. Ця книга є захоплюючою розповіддю про радянську школу розвідників, а описані вбивства, історії подвійних агентів і подвійних зрад тісно переплітаються з історією України, показуючи, як жорстокий і безжальний ворог використовував українців для скоєння злочинів, спрямованих не стільки проти інтересів власної державності, скільки чинив намагання проникнути в контррозвідку США. З роману проф. Плохія читачі дізнаються про подробиці, портрет злочинця Сташинського, котрому судом призначив вісім років ув’язнення, а він під вигаданим ім’ям жив у Південно-Африканській Республіці. Роман «Людина з отруєним пістолетом: шпигунська історія холодної війни» є своєрідним продовженням детективу «Московські вбивці Бандери перед судом». Історія Сташинського надихала на появу фільмів, п’єс і книг, в т. ч. останнього роману Яна Флемінга про Джеймса Бонда «Людина зі золотим пістолетом». Книга Сергія Плохія також детально описує фашистську схильність КГБ до терору, до секретних пристроїв та отрут задля знищення опонентів.
За словами Сергія Плохія, перемагати потрібно не грубою силою, а інтелектом. Таким є життєве кредо нашого історика. За свої здобутки вчений отримував і нагороди. У 2002-2005 рр. книги Сергія Плохія вигравали перший приз Американської асоціації Українських студій. Восени 2009-го був нагороджений Early Slavic Studies Association Distinguished Scholarship Award. Він — лауреат премії ім. Лайонела Ґельбера за найкращу англомовну книжку 2014 року The Last Empire: The Final Days of the Soviet Union. 2015 року був нагороджений премією Антоновичів. Бажаємо йому успіхів!

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...