Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Новим елементам таблиці Менделєєва дали імена

Автор:

|

Червень 21, 2012

|

Рубрика:

Новим елементам таблиці  Менделєєва дали імена

Міжнародний союз теоретичної та прикладної хімії (ІЮПАК) офіційно присвоїв назви «флеровій» і «ліверморій» 114-му та 116-му елементам таблиці Менделєєва, синтезованим російськими вченими за сприяння американських колеґ.

«Пріоритет у відкритті цих елементів закріплено за групою науковців з Об’єднаного інституту ядерних досліджень (ОІЯД, Дубна, Росія) і з Ліверморської національної лабораторії імені Лоуренса (Каліфорнія, США), які працюють спільно. Ця група запропонувала назви «флеровій» (flerovium) і «ліверморій» (livermorium), котрі тепер формально схвалено ІЮПАК», — ідеться в повідомленні союзу. Таким чином, ІЮПАК прийняв пропозиції, внесені першовідкривачами в грудні 2011 року, і закріпив за новими елементами хімічні позначення Fl і Lv.

Елементи з атомними номерами 114 та 116 були вперше синтезовані на циклотроні Лабораторії ядерних реакцій імені Флерова в ОІЯД. Ці експерименти проводила група російських учених під керівництвом академіка Юрія Оганесяна. Елемент під номером 114 було отримано 2000 року шляхом бомбардування на прискорювачі мішені з плутонію-242 ядрами кальцію-48, а 116-й елемент — 2004-го в реакції кальцію-48 і кюрію-245.

Флеровій отримав свою назву на честь Лабораторії ядерних реакцій імені Флерова ОІЯД, що є визнаним лідером у галузі синтезу надважких елементів. Ґеорґій Флеров — радянський фізик-ядерник, фахівець у сфері поділу ядер, синтезу нових хімічних елементів, нових видів радіоактивності, учасник створення радянської ядерної зброї. 1940 року він спільно з Костянтином Петржаком відкрив новий тип радіоактивних перетворень — спонтанний поділ ядер урану. Завдяки ідеям проф. Флерова в ОІЯД було отримано цілу низку хімічних елементів.

Ліверморій (Liver-morium, Lv) було запропоновано назвати на честь Ліверморської національної лабораторії імені Лоуренса та місця її розташування — міста Лівермора (штат Каліфорнія). Його вчені вже понад 20 років беруть участь у експериментах із синтезування нових елементів, що проводяться в Дубні. Нова спільна робоча група, заснована керівниками

ІЮПАК, розпочала роботу зі встановлення пріоритету в отриманні інших, поки що безіменних надважких елементів — 113-го, 115-го, 117-го й 118-го. Офіційно визнані першовідкривачі отримають право запропонувати назви для них.

Іван Заторський

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply