Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 20, 2020

Як 30-річна доктор наук Ольга Броварець підкорює світ мутаціями

Автор:

|

Лютий 09, 2017

|

Рубрика:

Як 30-річна доктор наук Ольга Броварець підкорює світ мутаціями

Після того, як Ольга Броварець разом зі своїм науковим керівником Дмитром Говоруном завоювала престижну міжнародну нагороду Scopus Awards Ukraine 2016, про неї активно заговорили. Молодому науковцю вдалося спростувати наявні в суспільстві стереотипи. Ользі вдалося вийти на міжнародний рівень. На її дослідження, присвячені фізичним механізмам мутацій у ДНК, активно посилаються науковці всього світу і навіть ставлять експерименти, спираючись на отримані українцями теоретичні дані. Нещодавно жінці вдалося поповнити своє портфоліо знаною міжнародну нагородою для найвпливовіших науковців «Лідер науки України 2016. Web of Science Award» у номінації «Вчений України. За надзвичайні досягнення. Молекулярна біологія». Наразі д-р Броварець — провідний науковий співробітник відділу молекулярної та квантової біофізики Інституту молекулярної біології та генетики Національної академії наук України (НАНУ).

Про дитинство
Я навчалася на відмінно і витрачала на навчання багато часу. Хоча й аскетичним моє дитинство не назвеш — захоплювалася художньою літературою, спілкувалася з однолітками. Мої батьки — викладачі. Тож коли мене не було на кого залишити вдома, брали зі собою на заняття. Я спілкувалася з їхніми колегами, зі студентами. Так збагнула, що бути викладачем — не моє, а от наука мені цікава.
В ліцеї, у 10-11-му класі вчилася у сильній групі. Всі цілеспрямовані, хотіли навчатися у престижних столичних університетах. Приходиш на навчання, потім консультації та факультативи, трохи вдома перепочинеш і знову вчитися.

Про біофізику
В Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка навчалася на фізичному факультеті. Бакалаврську роботу пішла виконувати в Інститут Амосова. Надихнулася тим, що фізіологічні особливості можна описати за допомогою фізики та математики. А на п’ятому курсі в нас почав викладати Дмитро Говорун: почалася біофізика найзагадковішої молекули живого — ДНК. Мені сподобався цей напрямок, і я почала власні дослідження. Результати приносила д-ру Говоруну. Він зацікавився: так у його відділі почала розвиватися нова тематика. Я второпала, що тут можна досягати успіху. Цей напрямок розвивається у багатьох країнах, тож можна конкурувати з іншими вченими. Дуже тішить, коли на твої статті хтось посилається. Як маленька дитина — чекаєш, що ж там написали, як оцінили. Інколи цікавляться науковці зі суміжних галузей. Завдяки публікаціям у закордонних виданнях з’являється багато співрозмовників, зав’язується спілкування.

Про скепсис до українців
Коли колегам розповідаємо, що публікуємо свої статті за кордоном, на нас часто-густо дивляться великими очима. Один хлопець каже: «Я б хотів публікуватися, але ж це великі гроші. Одна публікація — 400 USD». Це мене вразило. «А ми от публікуємося безкоштовно», — відповідаю йому. Для нього було відкриттям, що так можна. Навіть серед молодих науковців існують міфи, що безкоштовно твої роботи на заході нікому не потрібні. Звісно, опублікувати першу статтю було нелегко. Тим паче, що ми обрали найпрестижніші видання. Коли в тебе немає імені, до тебе ставляться з великим скепсисом. Бувало, відмовляли, бувало, затримували на півроку. Рецензування було жорстким — нас навіть просили надіслати дані про програмне забезпечення, яке використовували. Сумнівалися, чи ми щось не вигадали. Обсяг відповідей на рецензії перевищував обсяг статей. Аби переконати рецензентів, що ми справді це зробили, треба було дуже багато обґрунтовувати.
Але якщо є напрацювання, незважаючи на те, що ти з України, до тебе є довіра. Твої статті цитовані, результати використовують інші вчені. Останнім часом рецензії на наші статті — прихильні.

Про своє відкриття
Раніше запропонували гіпотезу, що мутації спричинені неправильними парами основ ДНК. Неправильні пари імітують правильні і в подальших циклах поділу клітини призводять до неправильного синтезу білків, що й спричиняє проблеми в організмі. І от, було незрозуміло, як ці неправильні пари імітують правильні. Нам вдалося відкрити новий механізм перетворення неправильних пар, відповідальний за мутації. Раніше вважалося, що мутації виникають спонтанно як помилки програмування. Згідно з нашою моделлю, ці події запрограмовані в самій структурі молекули ДНК.

Про ліки від раку
Зараз це більшою мірою фундаментальні дослідження. Але сподіваємося, що в недалекому майбутньому зможемо їх перевести у практичну площину — навчитися контролювати мутації в ДНК. Наприклад, підвищивши рівень мутацій, можна досягти запрограмованої смерті клітин, зокрема, уражених вірусом або раком.

Про еміґрацію з України
Науковець — одна з наймобільніших у світі професій. На конференціях питають спершу, де ти працюєш, а потім — звідки родом. Людина може працювати в Німеччині, а бути родом із Франції. А потім набути досвіду та повернутися в рідну лабораторію. Ми б хотіли співпрацювати зі західними колегами, це б розширило наш світогляд. Було б цікаво стажуватися, обмінятися досвідом. Але поїхати з України назавжди мені б не хотілося — на рідній землі приходять в голову найкращі ідеї. Хочу бути корисною власній країні.

Про фінанси
У фінансовій площині наразі непереливки. Наприклад, стипендії НАНУ, або Президента України, або Верховної Ради становлять близько 2 тис. грн. Розмір президентського гранту для кандидатів наук — 60 тис. грн., для докторів — 90 тис. грн. Гранти НАНУ становлять 45 тис. для кандидатів і 90 тис. грн для докторів на півтора роки. Є ще гранти для докторів віком до 45 років — це 150 тис. грн. Ці гроші не дають змогу науковцю купити устаткування чи поїхати на конференції. Щоб конкурувати зі західними виплатами, їх треба збільшити у кілька разів. Наприклад, у Польщі щомісячна стипендія — десь 30 тис. грн. А для наших науковців — це річна сума.

Про захист докторської
У 29 років захистила докторську дисертацію. Це було неочікуване рішення, і близьким про захист я нічого не сказала. Просто займалася наукою, публікувала статті. А перед літньою відпусткою директор Інституту сказала: «Олю, давай затверджуй тему своєї докторської». Це було, як сніг на голову, адже щоб захиститися треба дуже багато працювати. 300-400 сторінок дисертації та стільки ж супровідної документації — рекомендації, відгуки тощо. У мене був суцільний період безсонних ночей. Сиділа і думала — це можна було б стільки статей написати. Але все ж захистилася, отримала диплом.

Про перепони молодим ученим
В Україні діє правило п’ятирічного вікна — зазвичай докторську можна захищати не раніше, ніж через п’ять років після кандидатської. Щоб захиститися раніше, мені довелося отримувати дозвіл міністерства. У мене були численні статті у міжнародних журналах, були всі нагороди для молодих вчених — від Президента до Кабінету міністрів. Але рішення все одно залежало від бюрократа. Стаж став тією скляною стелею, яка не дає молодим науковцям кар’єрно розвиватися.

Про сексизм
З боку чоловіків відчувається певна ревність. У нашій свідомості побутує, що жінка менш придатна для науки. А в реальності жінка тягне подвійне навантаження: побутове та професійне. Період її становлення як науковця збігається з репродуктивним віком. Після декрету повернутися в науку важко. На заході є програми реінтеграції, щоб заохочувати жінок продовжити кар’єру після декретної паузи. В наших реаліях більшість керівних посад — за чоловіками. Робила доповідь на президії НАНУ — серед присутніх членів президії були лише чоловіки. Серед академіків НАНУ — три жінки на майже 200 чоловіків. Серед членів-кореспондентів НАНУ трохи краща ситуація — жінок близько 10 %.

Про дітей
Наразі сім’ї у мене немає. Орієнтуючись на досвід жінок-учених, збагнула, що головні досягнення вони досягають у період до народження дитини. Далі прогресувати важче, адже треба присвячувати час родині. А в науці можна тижнями працювати до другої ночі. Зараз більш-менш належиш собі: можеш похарчуватися в кафе, а сили спрямувати на роботу. Наразі у нас поняття щодо віку і народження дитини трохи зсунуті. Західні фахівці кажуть, що народити першу дитину у 35 — це нормально. Як на мене, батьки мають бути успішними, щоб дитина могла ними пишатися. Та й у фінансовому плані хочеться дозволяти дітям більше.

Про вільний час
У вільну хвилину намагаюся виспатися. Також займаюся спортом — він тренує лідерські якості та витривалість. Обожнюю плавати, але у природних водоймах. Ходжу на групові заняття в спортклуб. Це також момент соціалізації, можливість побути серед людей. Ще мені подобається відвідувати оперні вистави. Нещодавно була на концерті симфонічного оркестру Lords of the Sound, Національного духового оркестру України та хорової капели ім. Чубинського. Отримала величезне естетичне задоволення. Приходиш додому і відчуваєш, що також хочеш чогось досягнути.

Про амбіції
Обидві міжнародні премії були повною несподіванкою. Тепер хочеться ще активніше реалізувати свої задуми. Науковцями рухають амбіції, без цього успіху не досягнеш!

Денис Гонтар, depo.ua

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply