Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 24, 2020

Надлипка тканина

Автор:

|

Березень 01, 2012

|

Рубрика:

Надлипка тканина

Американські науковці з Массачусетського університету в Амхерсті створили надзвичайно чіпку тканину — вона витримує рекордно велику вагу й приліплюється навіть до гладкого скла. При цьому її можна зняти без надмірних зусиль і спокійно використовувати багато разів поспіль. Тканина створена за подобою лапок гекона, і назвали її Geckskin.

Дослідники розповіли, що зразок нового матеріалу при площі контакту з рівною поверхнею всього 100 кв. см витримав зусилля 2 950 ньютонів (300,8 кг). Для порівняння: останній (і найбільш вражаючий) приклад такого «геконового» матеріалу, створений в іншому університеті, утримував вагу дорослої людини при площі контакту 400 кв. см.

Значне зростання питомого навантаження вдалося отримати, заново переосмисливши схему роботи лапок гекона. У низці схожих проектів науковці імітували цілу армію мікроскопічних волосків на кінцях пальців спритної ящірки (вони прилипають до будь-якої поверхні за рахунок сил Ван-дер-Ваальса). Однак, на думку нинішніх авторів ідеї, їхні попередники діяли однобоко, не врахувавши всієї складності будови живого прототипу. Мовляв, для того, щоби виникло стійке (але при цьому оборотне) прилипання, взаємодіяти між собою мають мікроволоски, сухожилля, кістки та шкіра на лапці. Тільки разом вони створюють умови для правильного прилипання.

Учені з Массачусетського університету взагалі відмовилися від копіювання характеристик тих самих волосків, на які так покладалися всі попередні експериментатори. Замість цього команда розробила тканину, у якій переплетено м’яку прокладку й жорсткий матеріал. Цікаво, що в складі композита використано полідиметилсилоксан, як і в багатьох аналогах. Саме завдяки такому поєднанню м’яка складова тканини точно пристосовується до поверхні, забезпечуючи максимально щільний контакт. Крім того, уся «шкіра гекона» в новому проекті переплетена з якимись синтетичними сухожиллями, що забезпечило системі оптимальний баланс між твердістю й піддатливістю — «свободою обертання».

 Петро Йосип

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply