Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 24, 2020

Хижаки байдужі до солодкого

Автор:

|

Березень 22, 2012

|

Рубрика:

Хижаки байдужі  до солодкого

Американські біологи визначили послідовність гена Tas1r2 у 12— різних хижих ссавців і встановили, що багато з них утратило здатність відчувати солодкий смак. Дослідники провели секвенування ґена Tas1r2, що належить ссавцям різного походження, об’єднаним суто м’ясною дієтою. Серед них були дельфіни-афаліни, морські леви, очковий ведмідь, азіатська видра, мадагаскарська фосса й земляний вовк.

Було встановлено, що у багатьох із них ґен, що відповідає за чутливість до солодкого, перетворився на псевдоґен, тобто втратив здатність кодувати синтез білка. Зміни в послідовності, що спричинили втрату функціональності ґена в різних тварин, були різними. Це означає, що втрата чутливості до солодкого відбувалася в кожної тварини незалежно.

Раніше ці ж автори опублікували роботу, у якій продемонстрували нефункціональність ґена Tas1r2 у котячих. Мутації виявилися спільними для всієї родини, тож було незрозуміло: є це випадковою особливістю котячих чи має стосунок до харчового раціону. Тепер автори можуть стверджувати, що втрата чутливості до солодкого є типовим прикладом конвергентної (зближує) еволюції.

Цукор міститься переважно в рослинній їжі, тому хижакам, які її не вживають, не потрібна здатність відчувати солодке. Тиск відбору на відбракування мутацій ґена — відсутній, що, очевидно, і призвело до його дисфункції. Учені встановили, що деякі з досліджених тварин утратили здатність розпізнавати не тільки солодке. Наприклад, афаліни та морські леви не спроможні відчути глутамінат натрію, що відповідає за «м’ясний смак». Афаліни, крім того, позбавлені вже здатності розпізнавати гірке. Зоо­логи зазначають, що це, ймовірно, пов’язано з їхньою харчовою поведінкою — адже вони ковтають їжу, узагалі не пережовуючи її.

Іван Заторський

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply