Новини для українців всього свту

Wednesday, Aug. 5, 2020

Головні події 2011 року

Автор:

|

Січень 05, 2012

|

Рубрика:

Головні події 2011 року

Авторитетний науковий журнал Science підбив підсумки року, щo минув, назвавши найважливіші наукові відкриття, зроблені вченими в різних галузях науки. На думку експертів видання, найзначущішим у 2011-му стало дослідження, що доводить ефективність антиретровірусної терапії для запобігання поширення ВІЛ-інфекції. Цей факт засвідчило великомасштабне дослідження HPTN 052, результати якого були оприлюднені в травні 2011 року. Експерти зазначають, що результати дослідження не слід розуміти так, що подібна терапія вже сама по собі зможе зупинити епідемію. Однак поєднанням цього з іншими методами можна буде стримати поширення СНІД.

Не менш важливим досягненням журнал Science вважає японський зонд «Хаябуса», який 2003 року вирушив у космос, щоби доставити на Землю речовину з астероїда Ітокава, і майже зазнав невдачі. Через неполадки забір проб ґрунту відбувся не за планом, і вчені зовсім не були впевнені в тому, що в пристрій для збору зразків потрапило хоча би що-небудь. Проте в капсулі зонда, що приземлився в середині червня 2010-го в австралійській пустелі Вумера, усе-таки були присутні мікроскопічні частинки речовини. У березні 2011-го було оприлюднено результати вивчення їх хімічного складу й будови. Частинки виявилися схожими на метеорити, знайдені на Землі в різний час.

Рік, що завершився, на думку редакції Science, був відзначений проривами у вивченні ґенетичних коренів людини. Дослідження ґенома неандертальців, а також порівняння їх із ґеномом сучасних людей продемонстрували, що ми все ще носимо в собі ґенетичні особливості цих архаїчних видів людей. Крім того, торік було оприлюднено результати дослідження ще одного виду пралюдини — австралопітека седіба. Нові дані показали, що він може бути перехідною ланкою між пращурами людей і стародавніми приматами.

2011 року японські науковці розкрили таємниці ключового елемента механізму фотосинтезу в рослин — механізму, від якого залежить фактично все життя на Землі. Дослідники вперше вивчили структуру білка фотосистеми II, за допомогою якого рослини розщеплюють молекули води на атоми водню та кисню. Карта цієї молекули дала змогу в деталях розгледіти каталітичний реактор у цій молекулі й визначити орієнтацію в ньому.

Американські астрономи за допомогою телескопів обсерваторії Кека знайшли чисті хмари молекулярного водню в ранньому Всесвіті, у яких відсутні значні домішки важких елементів, передбачені теорією хімічної еволюції ранніх галактик. Частка металів у першій хмарі виявилася в тисячу разів нижчою за типові значення для скупчень молекулярного газу. Дослідники вважають, що їхнє відкриття може спричинитися до перегляду існуючих теорій металізації Всесвіту: цілком можливо, що наднові розпилювали важкі елементи не так ефективно, як уважалося раніше.

Також 2011-го європейські вчені провели широкомасштабне дослідження мікроорганізмів, що населяють кишечник людини. Виявилося, що кишкову флору можна поділити на три типи спільнот, які не залежать ні від віку, ні від статі, ні від національності людини. Причому кожен варіант відрізняється тим, які вітаміни він виробляє, як реаґує на різні комплекси харчування та впливає на стан свого господаря.

Значущим у минулому році став і прорив у галузі боротьби з малярією. Перші результати випробувань вакцини від малярії RTS, S, проведені в семи африканських країнах, дають надію на отримання в майбутньому ефективного профілактичного засобу. В експерименті взяли участь 15 тис. дітей. Як виявилося, нова вакцина запобігала настанню перших гострих епізодів захворювання, але не позбавляла від малярії. Водночас, науковці запевняють, що слідом за цією спробою буде зроблено нові, успішніші.

Здобутком року є також те, що космічний телескоп «Кеплер» зібрав справжній урожай дивних планетних систем. Зокрема, астрономи виявили систему, у якій планета-гігант рухалася по орбіті у зворотний бік, планетну систему в подвійної зірки, схожої на Татуїн із «Зоряних воєн», а також, можливо, десять вільних планет, які подорожують у просторі без будь-якого зв’язку зі світилами.

Науковці з Південної Кореї створили 2011 року цілу родину нових штучних матеріалів. Приміром, цеолітами вони назвали пористі мінерали, які широко використовуються як каталізатори у виробництві нафтопродуктів, у водяних і повітряних фільтрах, для мийних засобів. Їх застосовують для очищення води на космічних кораблях і для знезараження радіоактивної води під час ліквідації аварії на японській АЕС «Фукусіма».

Значущим стало відкриття в галузі боротьби зі старінням. Під час експериментів на мишах було встановлено, що якщо прибирати з організму мишей старіючі клітини або ті, що вже припинили ділитися, це може затримати прихід симптомів, пов’язаних зі старінням, таких як катаракта або м’язова слабкість.

Олег Садовий

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply