Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

Тут «лагодять» маленькі серця

Автор:

|

Грудень 27, 2012

|

Рубрика:

Тут «лагодять» маленькі серця

Щороку в Україні народжується понад 4 тис. дітей із вадами серцево-судинної системи. Багатьом із них медична допомога необхідна буквально з перших же днів життя. У Київському науково-практичному медичному центрі дитячої кардіології та кардіохірургії ці «помилки природи» виправляють найкращі українські фахівці. Причому зараз це – єдина в Україні установа, де маленьким пацієнтам можуть надати таку допомогу безкоштовно.

Анастасія Касьянова, лікар-психолог при Науково-практичному медичному центрі дитячої кардіології та кардіохірургії проводить для журналістів невеличку екскурсію. Виявляється, що будівля на вулиці Чорновола, у якій займаються благородною справою порятунку дитячих життів, веде свою історію ще з 30 січня 1904 року. Саме тоді була відкрита перша в Києві безкоштовна лікарня для малозабезпечених городян, яка мала назву «Безкоштовна лікарня цесаревича Миколи для чорноробів». Приймальна амбулаторія була в центральному корпусі (тепер тут – лікарня «Охматдит»).
Засновником і організатором лікарні був Микола Терещенко — голова легендарної родини купців-промисловців і меценатів, девізом життя яких було служіння для добра Вітчизни та прагнення до суспільної користі. За десять перших років існування лікарня прийняла та надала допомогу в терапевтичному, хірургічному, легеневому й інфекційному відділеннях близько 9 тис. хворих, а з 1921-го була перепрофільована під дитячу лікарню.
2003 року рішенням Міністерства охорони здоров’я України відділення кардіохірургії та реанімації новонароджених при клініці імені Амосова, яке існує в незалежній Україні з 1992-го, реорганізували в самостійний заклад — Науково-практичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії Міністерства охорони здоров’я України. Його очолив доктор медичних наук кардіохірург Ілля Ємець, який першим у країні провів радикальну корекцію вади серця одномісячному пацієнтові. А через три роки центр переїхав у будівлю старовинної громадської лікарні на вул. Чорновола.
У грудні 2010 року було відкрито другий корпус центру на вул. Мельникова. Тепер у ньому надають допомогу дорослим пацієнтам, які в дитинстві пережили операцію на серці. «Наша клініка підтримує давні традиції — усе лікування для дітей здійснюється безкоштовно. Щороку в Україні народжується понад 4 тис. малюків із вадами серця. І їхні батьки звертаються в наш центр по допомогу. Значній кількості діток оперативне втручання необхідне ще в перші години життя. Якщо цього не зробити, вони можуть просто померти», — розповідає Анастасія Касьянова.
Завдяки розвитку сучасної медицини діагностувати вроджений ваду серця в дитини можна ще на стадії ранньої вагітності мами. «Якщо вагітна жінка має хоч найменші побоювання щодо свого майбутнього малюка, вона може зробити пренатальне ЕХО-КГ. Це – діагностика вродженої вади серця в плода починаючи із 14 тижня вагітності. Вона підкаже матері, як краще спланувати пологи. Можливо, буде необхідно підготуватися до того, щоби дитину відразу після народження відвезли в центр і передали в руки команді лікарів», — пояснює нам п. Касьянова.
Хол центру облаштовано за зразком найкращих сучасних дитячих медичних закладів. У ньому передбачене все для відпочинку батьків із дітьми в період нелегкого очікування. Соціальна служба влаштовує тут для маленьких глядачів різні концерти з аніматорами та клоунами, щоби хоч якось згладити стрес, якого зазнають діти, котрі потрапили в лікарню.
У центрі проводять магнітно-резонансну томографію (МРТ) для дітей, що дає змогу встановити наявність або відсутність пухлини, визначити її місце розташування й оцінити взаємодію з навколишніми тканинами, а також точну форму й структуру пухлинного утворення. Однак на сучасний магнітно-резонансний томографічний апарат журналістам не вдається подивитися: у кабінеті роблять процедуру штучної вентиляції легенів дитині, яка перебуває в комі.
Як розповідає Анастасія Касьянова, більшість дітей проходить МРТ до та після хірургічного втручання. «Усі операції – дуже складні, і тривають від семи до десяти годин із використанням апарата штучного кровообігу. Його застосування залишає ризик інсультів або уражень центральної нервової системи. Тому якщо в дитини виявляють подібні проблеми, її відправляють на лікування до невропатолога. Однак ці моменти з віком минають, діти провадять здоровий спосіб життя, і тільки маленький косметичний шов нагадує про те, що в дитинстві вони пережили таку трагедію».
Усюди на стінах клініки — дитячі малюнки та фотографії з подяками за врятоване життя. Лікар відділення Надія Рукицька розповідає, що щодня в центрі проходить від п’яти до семи операцій: «У нас п’ять-сім наркозів на день, від новонароджених — до дітей віком 18 років. Також зараз дуже багато дітей із хворобами психічної сфери. Але в основному ми займаємося серцевими захворюваннями — вродженими та набутими, кардіоміопатією. На сьогодні тільки в нашому центрі роблять серйозні дослідження дітям від народження до 18 років різного рівня важкості. Відповідного обладнання в Україні поки що не виробляють, тому закуповуємо німецьке, зі сучасним програмним забезпеченням».
Про сучасні технології розказав Микола Хрущ, ендоваскулярний хірург Науково-практичного медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії: «Механізм ендоваскулярної операції полягає в тому, що в дефекти серця вставляються так звані окклюдери, які їх закривають. Ендоваскулярна терапія за ефективністю дорівнює хірургічному втручанню. Але її особливість – у тому, що встановлення окклюдерів відбувається безкровно, за допомогою проколу, а не розрізу — через судини ніг, через стегнову артерію та вену. Буквально за кілька днів після такої операції дитину вже можна виписувати. Для малюків це набагато легше, немає важкого наркозу й інтубації трахеї, скорочується час перебування в стаціонарі, є й косметичні переваги — не залишається шраму».
За словами хірурга, із метою проведення ендоваскулярних операцій потрібно близько 300 апаратів на рік тільки для одного центру. Однак окклюдери – дуже дорогі. За кордоном такі операції фінансує держава, в Україні все наразі тримається на благодійництві.
Так, центр дитячої кардіології та кардіохірургії проводить різні акції, найвідоміша з яких — «Пробіг під каштанами». У ній беруть участь уже прооперовані діти, а також усі, хто бажає допомогти пацієнтам своїми пожертвами.
У листопаді в Науково-практичному медичному центрі дитячої кардіології та кардіохірургії втретє пройшов благодійний аукціон «Художники — дітям», метою якого є збір коштів на підтримку дітей із порушеннями серцево-судинної системи. Цьогоріч продали 90 % робіт, виставлених на аукціон, завдяки чому для закупівлі нового обладнання було зібрано приблизно 94 тис. грн.
Зараз Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії є еталоном надання медичної допомоги дітям в Україні. Тут працюють не лише найкращі спеціалісти та використовуються найсучасніші технології — тут кожен лікар переживає за життя кожної дитини, наче це – його власне дитя. Саме за це хочеться щиро подякувати всім працівникам центру й побажати їм на довгі роки зберегти свої золоті руки та воістину золоте серце.

Анастасія Піка, ForUm

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...