Новини для українців всього свту

Thursday, Nov. 26, 2020

Створили надгнучку та самовиліковну синтетичну шкіру

Автор:

|

Листопад 22, 2012

|

Рубрика:

Створили надгнучку та самовиліковну синтетичну шкіру

Американські фізики винайшли надгнучкий матеріал, здатний заліковувати подряпини й порізи, крім того він уміє розпізнавати доторки, що дасть змогу використовувати його як основу для синтетичної шкіри. «Було складно навіть уявити, що ми зможемо створити настільки гнучкий матеріал, спроможний заліковувати порізи та подряпини. Свіжий поріз «гоївся» на цій шкірі за кілька секунд. Навіть людська шкіра заживає декілька днів», — заявили автори винаходу, яких цитує прес-служба Школи інженерної справи при Стенфордському університеті (США).

Група фізиків під керівництвом Чженань Бао зі Стенфордського університету вже кілька років намагається відтворити у штучному матеріалі ключові властивості людської шкіри — гнучкість, міцність, високу чутливість і здатність до загоєння травм. Так, 2010 року д-р Бао та її колеги створили гнучкий електропровідний матеріал, здатний відчувати натискання та торкання.
У новій роботі автори статті вирішили надати штучній шкірі найскладнішої властивості, притаманної її живому прототипу, — здатності до самолікування. За їхніми словами, за останні роки інші групи науковців винайшли кілька матеріалів з умінням самолікуватися, однак ті не проводять струму або мають деякі вкрай неприємні недоліки, що не дозволяють використовувати їх як штучну шкіру.
Чженань Бао та її колеги вирішили ці проблеми за допомогою двох ключових компонентів — особливого вуглеводневого полімеру та нанопорошків із нікелю. За словами науковців, вуглеводневі ланцюжки володіють одразу декількома корисними властивостями — вони дуже гнучкі та рухливі за своєю природою, що є необхідним для самолікування шкіри, а також непогано пропускають електричний струм.
Частинки нікелю реалізовують два інших завдання — вони роблять шкіру міцнішою, а також покращують її провідність, з’єднуючи розрізнені нитки полімерів у єдиний провідник. Сполучення цих двох інгредієнтів перетворює м’яку полімерну субстанцію, схожу за своєю консистенцією на цукерку-тягучку, на відносно твердий і водночас гнучкий матеріал.
Дослідники виготовили тонкий аркуш із суміші полімеру та наночастинок нікелю й перевірили, як він реагуватиме на порізи. Виявилося, що цей матеріал чудово загоює подряпини та розрізи: «рана» на поверхні синтетичної шкіри зникає буквально за кілька секунд після стиснення її країв і повністю заліковується через 30 хвилин. За словами фізиків, їхня шкіра витримує десятки порізів без будь-яких негативних наслідків для своєї внутрішньої структури та властивостей.
Як зазначають д-р Бао та її колеги, нова версія синтетичної шкіри володіє тією ж чутливістю, що й їхні попередні розробки. Приміром, рукавичка зі штучної шкіри «відчуватиме» навіть незначний тиск, який виникає при рукостисканні.
Учені вважають, що їхній винахід приверне увагу медиків і інших науковців, що розробляють протези ніг і рук, у найближчому майбутньому. За їхніми словами, сфера застосування цього матеріалу цим не обмежується — версія шкіри може бути пристосована для роботи як сенсор для екранів мобільних пристроїв і іншої техніки.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply