Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 20, 2021

Смак життя — після п’ятдесяти

Автор:

|

Вересень 18, 2014

|

Рубрика:

Смак життя — після п’ятдесяти

Пенсіонерка

У житті кожної жінки настає час, який називають менопаузою або клімаксом, — перехідний період від зрілості до старості. І триває він майже третину життя. Про вікові зміни, що відбуваються в організмі в цей період, і про те, як до них підготуватися, розповідає лікар-гінеколог Ірина Олексів.
— Багато жінок сприймає період менопаузи однозначно — як початок старості…
— Потрібно розуміти, що клімакс — це не кінець життя, а лише початок третьої його частини, яка може бути насиченою та цікавою. Саме після п’ятдесяти іноді вдається здійснити те, про що мріяли в 30-річному віці, зрештою, якість життя залежить лише від самої жінки.
— У якому віці зазвичай настає клімакс?
— Зазвичай, у 45-55 років. Проте початок, як і перебіг клімаксу, є дуже індивідуальним і залежить від багатьох чинників. Але зміни в організмі жінки починають відбуватися ще задовго до того, як починається клімактеричний період. Адже згасання функції яйників, які виробляють жіночі статеві гормони — естрогени, — справа не одного дня. Рівень естрогенів знижується, і жінка відчуває серйозні зміни в організмі, які стосуються як її фізичного, так і психологічного стану.
З’являються «припливи», безсоння, «стрибки» тиску, порушення менструальної функції, болі в ділянці серця, різкі перепади настрою, нервозність, зниження лібідо, запаморочення, різко набирається вага. Сукупність цих симптомів і неприємних явищ називається клімактеричним синдромом. Зазвичай у більшості жінок він вперше виникає за два-три роки до менопаузи та триває ще рік після її настання. Але у декого ці неприємні явища зберігаються значно довше — до 15 років, хоч і слабшають із часом.
— Але, на жаль, проблеми цього періоду не обмежуються самими «припливами»…
— Роль естрогенів — дуже велика: ці гормони захищають нервову та серцево-судинну системи, кістки, мозок, печінку й шкіру. Майже всі органи страждають від дефіциту естрогенів, і коли яйники припиняють виробляти їх, організм позбавляється природного захисту. Підвищується крихкість кісткової тканини, структура кісток стає менш щільною, тому виникає ризик розвитку остеопорозу, частих переломів кісток. Підвищується рівень «поганого» холестерину, на стінках артерій можуть утворюватися атеросклеротичні бляшки. Збільшується жирова тканина, яка бере на себе частину гормональних функцій згасаючих яйників, сповільнюється обмін речовин. Шкіра стає менш еластичною, що призводить до зростання числа глибоких зморщок.
— Чи потрібно «лікувати» клімакс і втручатися в передбачений природою процес?
— Можна і потрібно. Такої думки дотримується й сучасна медицина, і ті жінки, котрі дослухалися до розумних порад і рекомендацій свого лікаря-гінеколога. У жодному разі не можна чекати, доки неприємні «вікові зміни» минуть самі. Гормональний баланс потрібно відновлювати. Численними науковими дослідженнями доведено, що втручання ззовні в цей складний для жіночого організму період продовжує життя та підвищує його рівень. Ви не тільки позбавляєтеся серйозних фізіологічних і психологічних проблем, а й захищаєте себе від недуг, які можуть загостритися під час першої фази клімактеричного періоду. Можуть виникнути мастопатія, рак грудної залози, різні доброякісні пухлини яйників і матки, рак тіла і шийки матки.
— Чи є ефективними фітопрепарати?
— Справді, в аптеках представлено безліч природних препаратів на основі фітоестрогенів — рослинного аналога жіночих статевих гормонів. Вони допомагають зберігати звичний гормональний фон, хоча самі не є гормонами, тому не мають небезпечної побічної дії. Фітоестрогени допомагають зменшити вираженість різних соматичних і психологічних розладів, уповільнюють процеси старіння шкіри, дозволяючи якомога довше зберегти молодість, красу та здоров’я.
Але покладатися тільки на препарати не можна! Людський організм влаштований дуже складно, в ньому все настільки тісно взаємопов’язане, що самими ліками проблем не вирішиш. Жінка разом із своїм лікарем-гінекологом повинна розробити індивідуальну програму оздоровлення, приймати фітоестрогени самостійно не можна, щоби не пропустити онкологічного захворювання.
Я рекомендую всім жінкам, не залежно від віку, двічі на рік проходити обстеження у лікаря-гінеколога, яке обов’язково має містити кольпоскопічне обстеження шийки матки й обстеження на онкоцитологію. Адже онкологічні захворювання зазвичай перебігають безсимптомно та починають турбувати тільки в останній, задавненій стадії, коли допомогти часто вже неможливо.
— Чи потрібно дотримуватись якоїсь спеціальної дієти жінкам, котрі вступають в цей непростий період?
— Насамперед треба змінити раціон. Виключіть із нього продукти з кофеїном, пряні і гострі страви та напої. Споживайте більше продуктів із низьким вмістом жирів, овочів і фруктів. Ведіть активний спосіб життя. Помірне фізичне навантаження не тільки покращує настрій, але і захищає від хвороб. Підходять плавання, ходьба на невеликі відстані (не більше за 5 км на день) тощо. Ще дуже важливим є відпочинок, треба відволіктися на щось, аби не зациклюватися на своєму стані, не забувати «смаку» життя.
Розмовляла Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply