Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 25, 2021

Розплата за цивілізацію

Автор:

|

Вересень 11, 2014

|

Рубрика:

Розплата за цивілізацію

Голодний чоловік

Метаболізм — це інтенсивність, із якою наш організм перетворює речовини, що містяться в продуктах харчування, на енергію або калорії. Відтак, спожита канапка перетвориться на субстанцію, іменовану глюкозою. Але якщо організм не потребує енергії, то калорії перетворюються на жир. Якщо ж ви задовольняли «законний» голод, вони підуть на підтримку роботи всіх органів і систем. Звідси й випливає базове поняття метаболізму: не хочете бути обтяженими зайвими кілограмами, не споживайте більше калорій, ніж можете витратити.

Найважливіший чинник, що впливає на швидкість метаболізму, — маса вашого тіла (мова йде про масу м’язів, кісток і внутрішніх органів). Що більший цей показник, то вища швидкість обміну речовин. Саме тому в чоловіків всі обмінні процеси відбуваються на 10-20 % швидше, ніж у жінок.
Впливають на метаболізм спадковість і гормони, які виробляє щитоподібна залоза. До речі, хочемо звернути вашу увагу на те, що зайва вага може бути спричинена порушенням функції щитоподібної залози, і в такому разі слід пройти обстеження в ендокринолога.
З віком обмін речовин має властивість сповільнюватися. Так, за оцінками учених, у жінок віком за 30 він знижується на 2-3 % кожних десять років. «Ожиріння згубне для різних органів і систем, — пояснює ендокринолог Надія Федь. — Наприклад, воно викликає порушення статевої функції (причому і в жінок, і в чоловіків), роботи шлунково-кишкового тракту, негативно впливає на суглоби, легені, імунітет тощо. Ба більше, саме ожиріння — першопричина серйозних захворювань: артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, серцево-судинної системи».
Першим кроком у лікуванні зайвої ваги є низькокалорійна дієта, зменшення споживання жирів тваринного походження та частково рослинних жирів, скорочення вживання вуглеводів, що легко засвоюються, насамперед, цукру та солодощів. У вашому раціоні має бути велика кількість клітковини у вигляді овочів і меншою мірою — фруктів. Пам’ятайте: ця дієта повинна тривати все життя.
Обмеження в харчуванні здебільшого дають мало ефекту, якщо їх не доповнити фізичним навантаженням. Фізична активність людини за останнє століття зменшилася у 2-2,5 рази, а організм до таких радикальних змін іще не пристосувався. Тож більше рухайтеся (підйом сходами й відмова від поїздки автобусом — також спорт). Програма фізичних занять повинна бути складена після обстеження серцево-судинної та дихальної систем. Фахівці вважають, що найрезультативнішими є вправи на силових і кардіотренажерах (бігова доріжка, степпер, велотренажер). Подібні тренування максимально прискорюють обмін речовин. Залежно від інтенсивності навантаження, він може активізуватися на 20-30 %. Звісно, через кілька годин після тренування рівень метаболізму повернеться до звичної позначки, але на занятті ви встигнете позбутися зайвих калорій.
Учіться панувати над своїми емоціями, адже стрес — один із важливих провокаторів ожиріння. У медиків є твердження, що всі люди діляться на два табори: меншість у стресі голодує, більшість стрес «заїдає», проводячи його фактично поруч із холодильником. А потім контролювати апетит стає вже набагато складніше: надмірне накопичення жиру в організмі супроводжується надлишковою концентрацією інсуліну в крові, який провокує ще сильніше відчуття голоду.
Якщо вас турбує самопочуття, спричинене надмірною вагою тіла, необхідно звернутися до лікаря. Медицина володіє сучасними ліками для контролю засвоєння організмом жирів і процесів обміну глюкози. Медикаментозне лікування підбирається індивідуально для кожного пацієнта з урахуванням особливостей організму та даних клінічних обстежень. Часто медикаментозне лікування є необхідним доповненням до зміни способу життя й одужання.

Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply