Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 24, 2020

Пульс — важливий показник роботи серця

Автор:

|

Квітень 16, 2015

|

Рубрика:

Пульс — важливий показник роботи серця

Пульс

Скільки ударів серця на хвилину вважають нормою? Яким має бути нормальний пульс і чому на нього потрібно звертати особливу увагу? Про це розповідає кардіолог-реаніматолог Олександр Трущинський.
— Отже, Олександре Степановичу, що насамперед означає термін «пульс»?
— Пульс — це коливання стінки артерії при скороченні серцевого м’яза. Частоту серцебиття можна визначити, приклавши пальці до судин, наприклад, на шиї (в ділянці сонної артерії), на зап’ястях, під колінами і на стопах. Число ударів за десять чи 15 секунд множать на шість або чотири, відповідно, і в підсумку виходить кількість ударів на хвилину.
Завдяки цій методиці можна визначити, чи рівномірно б’ється серце, виявити прискорений пульс і навіть оцінити стан артерій, а також попередньо діагностувати розвиток деяких захворювань. Точніші показники виявляються при прослуховуванні серця або проведенні дослідження електрокардіографом.
— Стосовно багатьох кардіологічних захворювань основними чинниками ризику називають підвищений артеріальний тиск і підвищений рівень холестерину. Наскільки важливо визначити, чи прискорений пульс?
— Дуже важливо, адже збільшена частота серцевої діяльності має величезне прогностичне значення. До того ж констатовано, що прискорена серцева діяльність шкідлива як для здорових людей, так і для людей із різними недугами: коронарною хворобою серця, артеріальною гіпертензією, цукровим діабетом, метаболічним синдромом.
Тому збільшена частота серцевої діяльності як незалежний фактор ризику серцево-судинних захворювань включена до європейських рекомендацій з профілактики кардіоваскулярних хвороб нарівні з підвищеним артеріальним тиском, порушеннями ліпідного обміну (підвищений рівень холестерину), курінням тощо. Це означає, що прискорений пульс потрібно сприймати так само серйозно, як і підвищений рівень холестерину, і високий тиск.
— Який пульс вважається нормальним?
— Для здорової дорослої людини в стані спокою це — 60-80 ударів на хвилину. Але тут відразу ж потрібно вказати, що для пацієнта з коронарною хворобою серця (після інфаркту міокарда, зі стенокардією, після імплантації стентів або шунтування коронарних судин) частота серцевої діяльності буде нижчою — 55-70 ударів на хвилину, позаяк пацієнти з серцевою діяльністю, що перевищує 70 ударів на хвилину, мають значно гірший прогноз, ніж ті, у кого він нижчий. Якщо серцева діяльність значно збільшена або ж значно зменшена, то прогнози – погані. Це означає, що частоту ударів серця потрібно утримувати в межах норми.
— Тобто, якщо у людини пульс становить 40 ударів на хвилину або ж 120 ударів на хвилину, то потрібно терміново звертатися до кардіолога?
— Якщо пульс становить 120 ударів на хвилину в стані спокою, то це повинно турбувати — необхідно поспішити до фахівців і шукати причину. Якщо мова йде про пацієнта з коронарною хворобою серця, то до кардіолога слід звертатися вже при 70 ударах на хвилину!
Якщо пульс налічує 40 ударів на хвилину, тоді є варіанти — це може бути варіант як хвороби, так і норми. Є так звані серця атлетів — натреноване серце з потужною функцією скорочення, яке при порівняно повільній серцевій діяльності здатне повністю забезпечувати функцію кровообігу, і людина почувається нормально.
— «Серця атлетів» — це стосується професійних спортсменів, а не тих, хто час від часу відвідує тренажерну залу?
— Так, це справді стосується професійних спортсменів, а не просто прихильників здорового способу життя, хоча й у таких людей серцева діяльність, найімовірніше, буде повільнішою, ніж у тих, хто зовсім не тренується. Але це не буде 40 ударів на хвилину. Пульс може скласти, наприклад, між 50 і 60 ударами за хвилину. У таких випадках важливо, як людина почувається: якщо самопочуття задовільне, то й хвилюватися не варто.
— Як часто пересічній людині, котра не відчуває будь-якого дискомфорту, потрібно перевіряти пульс?
— По-перше, кожна людина повинна вміти сама намацати свій пульс. Обов’язково слід перевіряти пульс при поганому самопочутті. Іноді прискорена серцева діяльність може викликати абсолютно неспецифічні симптоми. Людина може просто погано почуватися, власне, не погано зі серцем — це може бути відчуття загального дискомфорту або безсилля, швидка втомлюваність.
— Якими є головні причини прискореного пульсу?
— Якщо говорити про порівняно здорових людей, то частою причиною прискореного пульсу є надмірне навантаження в комбінації з малорухливим способом життя і курінням. Часто це – люди, зайняті інтелектуальною працею, які годинами сидять біля комп’ютера. У них – низька фізична активність і підвищений рівень стресу. У таких людей прискорена серцева діяльність є результатом діяльності гормонів стресу, відбувається щось на кшталт адаптації, звикання до частоти серцевої діяльності 90 і навіть більше ударів на хвилину. Людина цього навіть може не відчувати. Якщо ми говоримо про соматичні захворювання, то це вади серця. Також прискорений пульс може викликати перепродукція гормонів щитоподібної залози.
— Аби уникнути різних хвороб серця, лікарі з профілактичною метою рекомендують людям кинути палити, дотримуватися збалансованого харчування. Що порекомендуєте при прискореному пульсі?
— Для здорової людини базові принципи профілактики — це фізична активність, щонайменше, три-чотири рази на тиждень по годині, кинути палити і вміло справлятися зі стресом, якщо це можливо. Ці заходи рекомендують і тоді, якщо пульс — нормальний (щоб запобігти його пришвидшенню в майбутньому), і якщо він уже прискорений. Що ж до фізичного навантаження, то потрібно пояснити, що під час нього серцева діяльність прискорюється, і це — нормально. Навантаження тренує серце, і треноване серце в стані спокою працює повільніше, аніж н треноване, також під впливом фізичного навантаження спалюються гормони стресу в крові.
Але саме те, як швидко працює серце в стані спокою, впливає на ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Фізична активність має бути регулярною. Вид навантаження не має великого значення. це можуть бути тренажери, швидка ходьба, чи плавання. Але, наголошую, це — рекомендації для здорових людей.
— Якщо для людини прискорений пульс вже є серйозною проблемою, то як його можна нормалізувати? Чи є специфічні медикаменти?
— Уже довгі роки для нас доступні медикаменти, так звані бета-блокатори, що знижують частоту серцевої діяльності. Але потрібно додати, що ці медикаменти не діють селективно — вони не тільки нормалізують пульс, але і знижують кров’яний тиск, а також можуть викликати спазми бронхів, сексуальну дисфункцію. Вживати бета-блокатори, щоби знизити пульс, — це як стріляти з гармати по горобцях. Селективне, або точне, лікування конкретної проблеми є одним із принципів медицини. Крім розладів пульсу серце посилає нам й інші сигнали. Іноді може виникати відчуття, що воно на секунду зупинилося, «перевернулося», збилося з ритму. Такі сигнали можуть свідчити про аритмію — серцеве захворювання, яке потребує серйозної лікарської терапії, тому краще відразу звернутися до кардіолога.
Поставтеся серйозно до випадків, коли виникає біль чи стискання. Щоби переконатися, що це обумовлено, наприклад, просто сильними переживаннями, потрібно звернутися до лікаря.
Розмовляла Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply