Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 24, 2021

Підліткова гіпертензія: відмінники у зоні ризику

Автор:

|

Вересень 25, 2014

|

Рубрика:

Підліткова гіпертензія: відмінники у зоні ризику

Підвищений артеріальний тиск у дітей

Серед поширених дитячих патологій лікарі все частіше називають підвищений артеріальний тиск. Тож про те, як вчасно розпізнати гіпертонію у дитини як діяти батькам, розповідає сімейний терапевт Ігор Білик.
— Гіпертензію зазвичай вважають хворобою людей старшого віку. А от «дитина-гіпертонік» – звучить насторожуюче. З чим це пов’язано?
— Причинами дитячої гіпертонії може, зокрема, бути підвищене навантаження в школі, несприятлива екологія, гострі респіраторні захворювання, хронічна інфекція, перевтома організму загалом, психічні травми. До стандартів огляду включено вимірювання тиску в кожної дитини з перших днів життя. Лікареві потрібно впевнитися, чи справді в дитини – підвищений тиск, а також уточнити, який саме варіант підвищення тиску: стабільний, періодичний чи «гіпертонія білого халата». Останній виникає в емоційних дітей, котрі бояться лікарів і тому показники тиску в них дещо завищені.
— Якими є основні симптоми високого тиску у дитини? Що повинно насторожувати батьків, коли слід звернутися до лікаря?
— До основних симптомів гіпертонії належать: різкий головний біль, порушення зору, що виявляється в мерехтінні перед очима мушок, нудота, блювота, дзвін у вухах, біль в ділянці серця, відчуття жару. Батькам раджу не нехтувати плановими оглядами, адже часто ми виявляємо підвищений тиск у дітей саме під час планового візиту до лікаря.
— А які показники тиску є нормою для підлітків?
— У підлітків, на відміну від дорослих, немає якогось одного «правильного» тиску. Норма варіюється залежно від статі, віку та зросту. У кожного педіатра й дитячого кардіолога є спеціальні таблиці з верхніми значеннями показників артеріального тиску, залежно від фізичного розвитку дитини.
— Який тиск у дитини слід вважати підвищеним?
— Існує таке поняття, як «передгіпертензія». Це — стан, коли в підлітковому віці тиск перевищує 120/80. Тут уже, як кажуть, потрібно бити на сполох.
— Як часто та з якого віку слід вимірювати дитині тиск?
— У дітей до трьох років артеріальний тиск контролюється лише в разі необхідності — при недоношеності, низькій вазі при народженні, ускладненому перебігу вагітності й пологів, при вроджених вадах серця та нирок. Старшим дітям не завадить вимірювати тиск регулярно звичайним тонометром, однак для правильності показників слід обирати «дитячу» манжетку — її ширина не повинна перевищувати 2/3 довжини плеча дитини.
— Скажіть, а що може спричинити підвищення тиску в дитини?
— Причини можуть бути найрізноманітнішими, і найчастіше це залежить від спадковості, віку та деяких зовнішніх чинників. Що ж до немовлят, то, наприклад, доведено, що ризик розвитку гіпертонії у малюка значно підвищується, якщо мати курить під час вагітності. Загалом гіпертонія у дітей зустрічається у двох формах: первинній, тобто без визначеної причини, і вторинній, пов’язаній із певними патологіями. А оскільки лікування цих двох різних форм відбувається по-різному, то дуже важливо виявити саме причину захворювання.
До вторинної гіпертонії найчастіше призводять хронічні захворювання нирок, вроджені вади розвитку аорти. Гіпертонією супроводжуються ендокринні захворювання — посилення функції щитоподібної залози чи надниркових залоз. У зоні ризику – також підлітки зі схильністю до ожиріння та діти гіпертоніків.
— Деякі педіатри пов’язують розвиток дитячої гіпертонії з перевтомою у школі чи несприятливою обстановкою вдома…
— Так, підліткові стреси, перевантаження у навчанні — серйозні причини появи гіпертонії у дітей. Батьки віддають дитину до гімназії, наймають репетиторів, вимагаючи виконання всіх завдань і відмінної успішності. Від постійних «треба» та «повинен» у підлітка починаються нервові зриви, і як наслідок — «збій» в організмі.
— Часто батьки побоюються медикаментозного лікування дитячої гіпертензії, мотивуючи це призначенням щораз сильніших препаратів…
— Лікування артеріальної гіпертензії починається з немедикаментозних підходів, тобто з коригування способу життя, харчування, особливо якщо у дитини є зайва вага. Потрібно відмовитися від солодощів, звички переїдати чи досолювати їжу. Краще надавати перевагу овочам, фруктам, не забувати про рослинну олію. Для підліткового організму необхідні й білки: риба, м’ясо птиці, нежирна яловичина.
Хвороба у дітей часто має тимчасовий характер, і за нормалізації режиму тиск знижується. Рідше зустрічається стадія 1Б, привести до норму артеріальний тиск у цьому випадку можна за допомогою ліків, які має призначати тільки лікар, оскільки це вимагає врахування багатьох важливих нюансів. Завдання батьків — простежити за виконанням режиму та регулярним прийомом препаратів.
— Із чого починається профілактика артеріальної гіпертензії у дітей?
— Треба рухатися! Плавати, танцювати, ходити в походи, кататися на лижах. При гіпертензії шкідливими є статичні навантаження: накачування м’язів, стрибки та боротьба. Важливо чергувати розумову й фізичну роботу протягом дня, щоби не було багатогодинного сидіння за комп’ютером або біля телевізора.
Розмовляла Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply