Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Неповносправні зможуть знову відчувати дотик

Автор:

|

Лютий 20, 2014

|

Рубрика:

Неповносправні зможуть знову відчувати дотик

Учені створили біонічну руку, що дає людям з ампутованими кінцівками змогу отримувати реалістичні відчуття від дотиків пальцями. Такий пристрій, з’єднаний із о нервовими закінченнями в передпліччі, приєднали пацієнтові з Данії. Операція пройшла в Італії. Денніс Аабо, котрий втратив ліву руку внаслідок інциденту з феєрверками майже десять років тому, сказав, що відчуття — просто неймовірні. Під час лабораторних випробувань він міг описати форму й жорсткість об’єктів, які стискав своєю новою рукою, навіть зі зав’язаними очима.

Імплантат
Перш, ніж цей проект увінчався успіхом, команда науковців з Італії, Швейцарії та Німеччини провела серію досліджень. Серед них були й експерти з робототехніки. «Це — перший випадок, коли людина з ампутованою кінцівкою в режимі реального часу отримувала відчуття від дотику за допомогою протезу», — розповів професор Сильвестро Місера з Пізи. Науковий прогрес у цьому випадку становить не сам протез руки, а електроніка та програмне забезпечення, які утворили зворотний сенсорний зв’язок із мозком, каже він.
Команда дослідників на чолі з паном Місерою встановила в штучну руку датчики, які опрацьовують інформацію про об’єкт. За допомогою комп’ютерних алгоритмів учені перетворили електричні сигнали на імпульси, що їх обробляють сенсорні нерви. Під час операції в Римі до нервових закінчень пацієнта приєднали чотири електроди. З іншого боку їх приладнали до штучних сенсорів у пальцях протеза, що дозволило надсилати сигнали про дотик напряму в мозок.
36-річний п. Аабо провів місяць у лабораторії: під час тестів розробники його нової руки перевіряли, чи працюють електроди, а також чи належно їх приєднані до біонічного приладу. «Найбільша відмінність полягала в тому, що коли я брав щось, то, не дивлячись, міг відчувати, що саме я робив. Я міг використовувати руку в темряві. Я інтуїтивно зрозумів, як нею працювати, і це – неймовірно, що я міг відчувати, були об’єкти м’якими чи твердими, квадратними або круглими», — розповів пацієнт.

Герой
Біонічна рука досі залишається на стадії прототип. Й у зв’язку з обмеженнями з міркувань безпеки, накладеними на клінічні випробування, Деннісу Аабо потрібна повторна операція, щоби видалити датчики. «Він — герой. Він віддав два місяці свого життя й пережив дві операції, щоби перевірити цей пристрій. Ми всі дуже вдячні йому», — заявив професор-невролог Паоло Россіні. За його словами, операції передували численні дослідження, у тому числі — із тестами на свинях і людських трупах.
«Це був дуже хвилюючий момент, коли після нескінченних годин тестування Денніс повернувся до нас і сказав дещо недовірливо: «Це — магія. Я відчуваю стискання руки, якої в мене не було», — розповіла д-р Станіса Распопович, інший член команди.
Зараз міжнародна група працює над тим, як зменшити біонічну руку таким чином, щоби її можна було використовувати в домашніх умовах. Дослідники вважають, що це може прокласти шлях до більш розвинених протезів, за допомогою яких можна буде відчувати текстуру й температуру речей.
Але, безсумнівно, це коштуватиме дорого, і для більшості пацієнтів ці розробки залишатимуться недоступними.
До того ж, зараз штучним рукам бракує точності та спритності. А суперфункціональні пристрої з науково-фантастичних фільмів досі перебувають за межами реальності. Проте Денніс Аабо готовий до продовження експериментів над собою: «Якщо мені запропонують, скажу: встановлюйте, я – готовий».
Бі-бі-сі-Україна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply