Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Tuesday, Feb. 19, 2019

Людина запам’ятовує інформацію уві сні

Автор:

|

Вересень 13, 2012

|

Рубрика:

Людина запам’ятовує інформацію уві сні

Ізраїльські нейрофізі­ологи з’ясували, що люди здатні запа­м’ято­вувати інформацію під час сну, навчивши кількох добровольців асоціювати набір із приємних і неприємних ароматів, наприклад, запах шампуню або протухлої риби, із певними звуковими сигналами.

Уважається, що під час сну в пам’яті людини відбувається консолідація та впорядковування спогадів, чим користується багато студентів і школярів під час підготовки до іспитів. Деякі вчені й обивателі переконані, що ми спроможні запам’ятовувати нову інформацію, отриману уві сні, тоді як інші заперечують таку можливість.

Група нейрофізіологів під керівництвом Анат Арзі з Інституту наук Вайцмана в місті Реховоті (Ізраїль) перевірила цю гіпотезу, спробувавши прищепити нові знання групі людей, занурених у глибокий сон. Д-р Арзі та її колеги зібрали групу з кількох десятків добровольців і відібрали з них 28 осіб, що вирізнялися міцним сном. Науковці попросили своїх підопічних поринути в сон і розпочали експерименти.

Так, нейрофізіологи програвали один із кількох звукових сигналів, після чого підносили до носа піддослідної людини палички зі зразками приємного або неприємного запаху. За мить відтворювався новий звук і з’являвся новий зразок запаху, протилежний за своїми якостями до попереднього. Зокрема, групу приємних ароматів було представлено кількома видами шампунів і дезодорантів, а неприємних — екстрактами несвіжої риби та гнилого м’яса.

Під час кожного етапу експерименту дослідники стежили за роботою мозку своїх підопічних за допомогою електроенцефалографії. У тих випадках, коли добровольці були готові прокинутися при появі запаху або звукового сигналу, учені дискваліфікували таких учасників дослідження.

За словами Анат Арзі та її колег, мозок піддослідних обробляв появу нових подразників, що проявлялося в характерних лініях у їхніх електроенцефалограмах. Крім того, тіло самостійно реаґувало на запахи — уві сні учасники експерименту знижували глибину дихання при появі неприємних ароматів і починали «принюхуватися» до приємних.

Наступного дня науковці перевірили, чи сформувалися в пам’яті їхніх підопічних асоціації між запахами та звуками. Цього разу добровольці не спали. Біологи програвали їм ті самі звуки й стежили за змінами в роботі їхнього мозку та за фізіологічною реакцією. Як стверджують дослідники, звукові сигнали викликали в учасників тесту ту ж реакцію, що й запахи в минулому експерименті: вони «принюхувалися» й знижували глибину дихання.

Таким чином, біологам удалося довести, що людина здатна запам’ятовувати нову інформацію під час сну. Д-р Арзі та її колеги стверджують, що така пам’ять формується тільки у фазі повільного сну — при проведенні «тренування» під час швидкого сну в пам’яті їхніх підопічних не виникало асоціацій між звуками й запахами. За словами нейрофізіологів, це пов’язано з тим, що в цій фазі людина відчуває так звану сонну амнезію, унаслідок якої втрачає всю пам’ять про сновидіння. «Тепер, розуміючи, що навчання й засвоєння нової інформації під час сну є можливе, ми прагнемо зрозуміти, як далеко простягаються межі цієї здатності: що можна запам’ятати під час сну, а чого — не можна», — підсумувала Анат Арзі.

Іван Заторський

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...