Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 17, 2019

Із крові виростили сітківку ока

Автор:

|

Квітень 05, 2012

|

Рубрика:

Із крові виростили сітківку ока

Американським біологам удалося отримати з крові фраґмент сітківки ока. Технологія стане в пригоді в біомедичних дослідженнях, а в перспективі — і в терапії. Науковці з американської компанії Cellular Dynamics International і Університету Вісконсина виростили відносно зрілу сітківку ока, скориставшись як відправною точкою Т-лімфоцитами, узятими з крові донора.

Спочатку їх перепрограмували, перетворивши на так звані індуковані плюрипотентні стовбурові клітини (iPS cells), а потім уже вчені змусили iPS диференціюватися в декілька шарів сітківки. Зовнішній шар — фоторецептори, середній і внутрішній — нейрони сітківки та гангліозні клітини, відповідно. Ці нові клітини продемонстрували здатність не тільки до розмноження, а й до відрощування синапсів (це — необхідна умова для поєднання клітин між собою).

«Ми не знаємо, як далеко заведе нас ця технологія, — розповів провідний офтальмолог Девід Гамм, автор роботи, — але те, що ми можемо виростити рудиментарні структури сітківки з клітин крові хворого, обнадіює».

Це досягнення є величезним кроком уперед у справі вирощування компонентів очей. Приміром, торік японцям пощастило створити оптичний келих з ембріональних стовбурових клітин миші. Сітківки, отримані з перепрограмованих зрілих клітин людини, — це чудова підмога в дослідженнях дегенеративних порушень зору й тестуванні ліків. У майбутньому ж, можливо, за цією технологією медики навчаться створювати з клітин пацієнта «запчастини» для очей, які не будуть відторгатися.

 Андрій Підкуймуха

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...