Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 17, 2019

Американська економіка: п. Обама та п. Ромні бачать її по-своєму

Автор:

|

Квітень 19, 2012

|

Рубрика:

Американська економіка: п. Обама та п. Ромні бачать її по-своєму

Щомісяця різноманітні державні та приватні відомства публікують різні економічні показники щодо стану американської економіки, які відображають її зростання чи брак його в різних галузях. Ці дані відтак служать для економістів матеріалом до прогнозування та висновків щодо подальших процесів у економіці, її напрямку тощо. Зокрема, вагомими показниками є ті, що публікуються в перший тиждень кожного нового місяця та які є відображенням того, як економіка розвивалася протягом місяця, що минув, чи місяців, що були перед ним.

Цього року, року президентських виборів, зацікавлені сторони — як Демократична, так і Республіканська партії — приглядатимуться до тих показників не просто з особливою увагою, а то й крізь збільшувальне скло, щоби знайти в них щось, чим можна було би похвалитися або вдарити свого супротивника, залежно від того, чи ти при владі, чи прагнеш туди потрапити. Бо ні в кого немає сумніву, що цьогоріч, більш ніж коли-небудь, економічний стан у країні вирішуватиме, хто буде сидіти в Білому домі впродовж чотирьох наступних років. Тож хоч побіжно пригляньмося до того, що діється в економіці в сучасну пору, звернувшись до показників, опублікованих у перші тижні березня та квітня. Тут хочу звернути увагу на ті дані, які демонструють рівень економічної активності.

Один із показників, що свідчать про економічну активність, — це замовлення на вироби виробничої індустрії (Factory orders). Він розглядає рівень замовлень і закупівель у галузі виробництва, а його публікує Міністерство внутрішньої торгівлі (Commerce Department) з одномісячним запізненням. У січні ц. р. він знизився на 1 %, а вже в лютому зріс на 1,3 %. Показник є вагомий тим, що від того, у якому напрямку він рухається, частково залежить рівень звільнень із праці, створення нових робочих місць у економіці, пересічна кількість годин праці, заробітна платня тощо.

Є ще два інших показники, дещо споріднені з названим вище, які комплектує ISM (Institute for Supply Management) — приватна група високопосадових менеджерів, що відповідають за купівлю основних матеріалів у великих корпораціях. Один із них відображає рівень активності в тій частині економічної діяльності, що вимірює обсяг замовлень на основні матеріали, потрібні у виробничому секторі. Опубліковані в перших тижнях березня й квітня, ці показники за лютий і березень стояли на висоті 52,4 та 53,4, відповідно.

«Побратимом» згаданого показника, також комплектованого ISM, є показник, що відображає рівень активності у сфері замовлень основ­них матеріалів у секторі послуг, на противагу до виробничого сектора. Це — відносно новий показник, але він постійно набуває значимості, коли зважити, що сектор послуг зараз становить майже 80 % економічної активності країни внаслідок колосального звуження виробничого сектора. Цей показник у лютому й березні стояв на 57,3 та 56,0 пункту, відповідно. Він, як і попередній, є побудований на базі індексу. Рівень вище від позначки 50 означає, що економіка демонструє тенденцію до зростання.

Обидва цих показники є маловідомі широкому загалові, але для економістів вони є особливо вагомим матеріалом до обчислення хоча би такого індикатора економіки, як валовий внутрішній продукт. Їхня вагомість полягає ще й у тому, що вони є часовими, тобто свідчать про те, що відбулося за місяць, який щойно закінчився. Вони також мають особливо великий вплив на курс Фондового ринку.

Показники, які я тут назвав, підказують, що американська економіка перебуває в процесі позитивних зрушень, але характеризується повільним зростанням. Крім уже названих, у І кварта-

лі ц. р. було багато інших показників, які навіяли відчуття, що повторної рецесії не буде, про що раніше часто говорилося. Уже протягом тривалого часу стали помітними такі чинники: зниження заявок на одержання виплат із безробіття, підвищення числа нових місць праці, зростання продажу товарів і послуг у продовольчих центрах, зростання заробітної платні робітника тощо. Навіть пенсіонери мали цьогоріч підвищення виплат із Пенсійного фонду, хоча такого не спостерігалося вже два роки.

13 березня 2012 року Рада Федеральної резервної системи (ФРС) провела своє реґулярне засідання й — немає сумніву — обговорювала всі названі вище й інші показники. А 3 квітня п. Бернанке, її президент, подав до загального відома зміст протоколу засідання. Із цього документа стало відомо, що більшість членів Ради ФРС висловилася в тому плані, що «американська економіка перебуває під загрозою можливої інфляції більше, ніж досі вважалося». Тому-то він дав зрозуміти, що знизилася можливість на QE3, тобто на продовження значних закупівель державних бондів. Відомо, що купівля державних бондів здійснювалася з метою втримування на заниженому рівні позикової стопи на довготермінові позики, зокрема мортґеджів. Така заява має свої далекосяжні консеквенції. Наприклад, вона не сподобалася «гендлярам» на Wall Street, бо після виступу п. Бернанке ціни на Фондовому ринку почали завалюватися й ця тенденція тривала до кінця тижня.

Мій огляд аспектів американської економіки не був би повним, якщо не згадати ще три показники, котрі були опубліковані першого тижня квітня. Отже, 4 квітня ADP (приватна бізнесова установа) інформувала, що, згідно з її даними, у березні було створено 210 тис. нових робочих місць. Багатьох здивувало, що Фондовий ринок після такої позитивної інформації не продемонстрував позитивної реакції. Мабуть, пам’ятав заяви пана Бернанке, зроблені днем раніше. Зате після такої звістки різні аналітики з неабияким ентузіазмом прогнозували, що офіційний показник Міністерства праці, який був оголошений 6 квітня, опиниться на рівні від 200 до 230 тис. створених нових робочих місць, тим більше що за день до цього кількість заявок на виплати з безробіття в останній тиждень березня вкотре зменшилася на 5 тис. — до рівня 357 тис., подібне було чотири роки тому.

Хоч день 6 квітня збігся з Великою п’ятницею, що є днем смутку в християнському світі, Міністерство праці таки подало свій офіційний звіт про кількість створених у березні нових робочих місць. Після його оголошення о 8.30 ранку за нью-йоркським часом група із шести аналітиків, що була створена для коментування результатів у телевізійній програмі CNBC, кілька перших секунд сиділа приголомшена: не знала, що й казати, коли почула, що, за даними Міністерства праці, у березні економіка створила тільки 110 тис. робочих місць — половину того, що передбачалося. Цього ніхто не сподівався, тим більше ніхто з коментаторів на CNBC, бо дехто з них прогнозував, що показник може сягнути понад 250 тис.

Буде цікаво, як відреаґує на цей показник Фондовий ринок, а ще цікавішими будуть реакції президента Барака Обами та Мітта Ромні, який після перемог ву Огайо, Іллінойсі та Вісконсині став найімовірнішим кандидатом у президенти від Республіканської партії. Напевно, п. Ромні пригадає президентові, що його економічна політика трьох останніх років, замість того, щоби досягти бажаних успіхів у зниженні рівня безробіття, принесла тільки збільшення державного боргу, який недавно перетнув межу 15 трлн USD. На таку заяву пана Ромні пан Обама, мабуть, відповість, що в запропонованому республіканською більшістю в Конґресі бюджеті, участь у підготовці якого брав Мітт Ромні, закладена стратеґія на цілковиту ліквідацію програм, в основі яких лежить добробут пересічного американця та всього суспільства, щоби за їхній рахунок уможливити проведення податкових пільг для найбагатших американців. І якщо вони справді так скажуть, то нам хіба доведеться відповісти так, як сказав Віктор Ющенко про президентські вибори в Україні: «Нема за кого голосувати». Але це була б найцинічніша порада, яку тільки можна дати!

Лука Костелина

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...