Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 20, 2019

Забракло грошей на інопланетян

Автор:

|

Січень 19, 2012

|

Рубрика:

Забракло грошей на інопланетян

Уже майже півстоліття людство намагається вловити сиґнали від розумних інопланетян, але тепер американський Інститут пошуку позаземних цивілізацій (SETI), розташований у Каліфорнії, фактично припинив свою роботу через брак коштів на зарплату працівникам.

«Ніколи ще справи не йшли так погано», — розповів Сет Шостак, голов­ний астроном цього некомерційного інституту, в одній із лабораторій якого розташований центр управління головним інструментом дослідників — системою телескопів Аллена (АТА). Але двері в цю лабораторію, як, утім, і в багато інших, — замкнені. Як пояснює табличка на дверях, зараз тривають роботи з уведення в дію телескопної системи зі 42 невеликих приймальних антен, яку відключили у квітні минулого року, коли закінчилися гроші.

Відтоді співробітники інституту ведуть активну кампанію зі збору коштів серед ентузіастів, і їм таки вдалося дещо покращити свій фінансовий стан. Але зібраного вистачить лише на кілька місяців. «Від 1993 року проект SETI фінансувався суто за рахунок приватних пожертв від людей, яких ці проблеми хвилюють, — сказав д-р Шостак. — Я впевнений, що нам удасться знайти кошти на відновлення робіт, оскільки, урешті-решт, інопланетян неможливо відшукати без телескопів».

Однак навіть якщо телескопи знову будуть підключені, кажуть Сет Шостак і його колеґи, очікувати швидких результатів не доводиться — мине чимало років, десятиліть і навіть століть, перш ніж ученим пощастить упіймати сиґнали з космосу.

І це не дивно, якщо взяти до уваги, що радіо на Землі було винайдене трохи більше ніж століття тому, а пошуками сиґналів із космосу люди займаються всього п’ять десятиліть. Це — мізерно мало, порівняно з 13 млрд років, протягом яких існує наш Усесвіт. Проте наразі ми, можливо, ближче, ніж будь-коли раніше, підійшли до відповіді на одвічне питання про те, чи самотня людина у Все­світі. Півстоліття тому людство мало тільки рівняння Дрейка з рядом змінних, яке давало змогу приблизно підрахувати кількість інопланетян у Все­світі, які, імовірно, хочуть з нами зв’язатися. Серед цих змінних, включених до рівняння на початку 1960-х рр., є, наприклад, швидкість утворення зірок в галактиці; кількість зірок, оточених планетами; кількість планет, на яких потенційно може бути життя.

Нині завдяки астрономічному супутнику НАСА «Кеплер», що дозволяє виявити віддалені планети, значення деяких із цих змінних уже вдалося визначити. Крім того, якщо раніше для «прослуховування» одиночних радіочастот доводилося налаштовувати окремі радіоприймачі, то зараз проґрес електроніки дозволяє автоматично відстежувати буквально мільйони радіостанцій.

Тому автор рівняння Френк Дрейк дуже шкодує, що проект із пошуку позаземних цивілізацій зайшов у глухий кут. «Після стількох років активних досліджень усе призупинилося через економічні проблеми, — каже він. — Сьогодні всі роботи у світі в цьому напрямку пригальмувалися, незважаючи на те, що обладнання в нас — набагато краще, ніж раніше».

І все ж проект SETI може похвалитися й успіхами, одним із яких є скрінсейвер Seti@home, розроблений в Університеті Берклі в Каліфорнії. За його допомогою сиґнали, які одержує радіотеле­скоп Аресібо, передаються мільйонам добровольців по всій планеті. «Кожен із них може спостерігати за окремою ділянкою неба, — пояснює Ден Верімер, голова програми SETI в Університеті Берклі. — Наш скрінсейвер, як і всі інші скрінсейвери, «прокидається», коли ви йдете по горнятко кави. Він переглядає дані Аресібо й шукає серед них усілякі радіосиґнали. Якщо він знаходить сильний сиґнал, то посилає його на наш сервер у Берклі з вашим ім’ям, і якщо вам пощастить відшукати інопланетян, — Нобелівська премія вам ґарантована».

Змінюється також і сама природа пошуків позаземних цивілізацій. Крім радіо, вони ведуться й за допомогою лазерів. «На наш погляд, найкраща стратеґія полягає у використанні різних стратегій», — каже д-р Верімер.

Сет Шостак розповів, що, на його думку, одночасно з пошуками інопланетян потрібно також займатися виявленням будь-яких ознак штучного інтелекту. Роботи сьогоднішнього дня, переконаний він, є лише передвісниками справді розвиненого штучного інтелекту, який буде розроблений у недалекому майбутньому й буде в змозі провадити пошуки в космосі ще тривалий час після смерті своїх творців.

Однак цим справа не обмежується. Пол Дейвіс, професор з Університету Аризони, пропонує шукати не інопланетян, а сліди позаземних технологій. Є в нього й інші ідеї. «Мені не дає спокою думка про те, що інопланетяни, можливо, займалися біотехнологією в тому чи іншому вигляді. Тобто вони могли, прибувши на Землю, спробувати змінити земні мікроорганізми або навіть створити абсолютно нові організми, і результати їхньої діяльності можуть бути навколо нас», — пояснив він.

Інакше кажучи, якщо інопланетяни побували на Землі мільйони років тому, коли нас іще на ній не було, вони могли навмисно закласти в ДНК цих мікроорганізмів свої послання. Тому науковці, які розшифровують ланцюжки ДНК різних організмів, повинні стежити за тим, чи не з’явиться там таке повідомлення від інопланетного розуму.

Однак усе це вимагає грошей. Працівники Інституту SETI стверджують, що 2 млн USD на рік, необхідні для його роботи, — незначна сума, порівняно, наприклад, з оборонним бюджетом США. Вони вважають, що проект пошуків позаземних цивілізацій має дуже велике значення. І пояснюється це тим, що людині важливо зрозуміти своє місце в космосі, те, звідки вона прийшла та в якому напрямку рухається.

 Петро Йосип

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...