Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 17, 2019

Венеція все швидше йде під воду

Автор:

|

Квітень 12, 2012

|

Рубрика:

Венеція все швидше йде під воду

Як показали останні вимірювання, зроблені за допомогою супутника, Венеція знову опускається під воду, нахиляючись на схід, причому середня швидкість занурення становить до 4 мм на рік — це істотно більше, ніж уважалося раніше. Дотепер спостереження зі супутника не виявляли нахилу, а попередні дослідження давали змогу сподіватися, що осідання ґрунту стабілізувалося й гідротехнічні споруди надійно захищають місто від затоплення. Однак тепер фахівці з Океанографічного інституту Скріппса Університету Каліфорнії виявили, що це далеко не так.

У разі двоміліметрового середньорічного осідання ґрунту й такого ж темпу зростання рівня Адріатичного моря у Венеціанській лагуні до 2032 року Венеція може опуститися ще на 80 мм. Ці висновки підтверджує звіт Американського геофізичного союзу.

Океанографічний інститут Скріппса проводив дослідження спільно з Університетом Маямі й італійською компанією Tele-Rilevamento Europa, що спеціалізується в галузі моніторинґу деформацій земної кори. Вимірювання зміщення Венеції та Венеціанської лагуни проводилися з використанням GPS і супутникового радара протягом десятиліття — з 2000 до 2010 рр. Результати досліджень засвідчили, що 117 венеціанських островів ідуть під воду зі швидкістю від 2—3 мм на півночі до 3—4 мм на півдні міста.

Про те, що Венеція тоне, відомо вже давно. Хоча точні вимірювання почали проводити лише з 1872 року, аналіз робіт великого венеціанського пейзажиста Каналетто, на яких видно темні сліди, залишені повенями на стінах будівель, дозволив науковцям визначити, що від 1727-го місто опустилося в лагуну аж на 60 см.

У XX ст. Венеція занурювалася зі середньою швидкістю до 5 мм на рік, загалом опустившись на 23 см, із яких 12 см становило просідання ґрунту, а ще 11 см додалося за рахунок підняття рівня моря. У наші дні частота повеней зросла, і чотири-п’ять разів на рік жителі більшої частини міста змушені пересуватися дерев’яними настилами.

Тим не менш, італійські вчені вважають, що й 20, і 30 років тому ситуація була набагато критичнішою та що наразі приводу для паніки немає. Свої надії вони покладають на нову систему загороджень MOSE, яка буде добудована до 2014 року. Ця система здатна витримати підйом води до 1,1 м щодо нинішнього рівня й, таким чином, вирішить проблему повеней у місті.

Зауважимо, що танення криги в Арктиці також відбувається значно швидшими темпами, ніж передбачалося раніше. Про це свідчать нові дані, отримані Норвезьким полярним інститутом. Досі вважалося, що крижаний покрив Арктики зникне не менш ніж через 50—100 років. Сьогоднішній прогноз — куди гірший: крига може розтанути вже за десять років.

Окрім того, фахівці NASA й низки дослідницьких інститутів з’ясували, що за 25 останніх років середня температура води 167 найкрупніших світових озер зросла у відповідь на кліматичні зміни на планеті. За даними ООН, унаслідок ґлобального потепління приблизно 332 млн людей, що проживають у прибережних районах, стануть екологічними біженцями, а 1,8 млрд жителів планети буде позбавлено доступу до питної води.

Зоряна Павлюк

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...