Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 17, 2021

Розкрито таємницю рухливих каменів Долини смерті

Автор:

|

Вересень 11, 2014

|

Рубрика:

Розкрито таємницю рухливих каменів Долини смерті

У Долини смерті

Тривалий час залишалося загадкою, із якої причини камені повільно пересуваються дном висохлого озера Рейстрек-Плайя, що є частиною національного парку Долина Смерті в Каліфорнії. Учені на чолі з палеобіологом Ричардом Норіссом повідомили, що розкрили таємницю рухливих каменів.

Зміну положення каменів легко простежити за довгими слідами, які вони лишають на глинистому дні мертвої водойми й котрі тягнуться на відстан до декількох сотень метрів. Камені, маса яких не перевищує 320 кг, можуть змінювати напрям свого руху, а сама зміна положення може відбуватися раз за кілька років.
Було запропоновано низку пояснень такого природного феномену, однак у своєму новому дослідженні науковці заявили, що могли безпосередньо спостерігати рух каменів. Для цього дослідники використовували 15 каменів, ідентичних до природних (проводити експерименти з каменями з самої долини фахівцям не дозволила адміністрація парку), які взимку 2011-го розмістили на дні висохлого озера. Дослідники встановили на об’єктах високоточні навігаційні датчики, що стежили за зміною місцезнаходження штучних і природних каменів.
У грудні 2013 року вчені виявили, що дно озера Рейстрек-Плайя вкрилося шаром води завтовшки близько 8 см, після чого деякі камені змінили своє розташування. Одні з них переміщувалися на швидкості до 5 м за секунду на відстань не менше як 3 м, тоді як інші рухалися повільніше — по кілька сантиметрів за секунду.
Рух каменів відбувався протягом різного часу — від кількох секунд до 16 хвилин — у сонячні та ясні дні, які наставали після морозних ночей. Ранкове сонце спричинило танення льодової кірки, яка до середини дня розпадалася на пластини завдовжки до кількох десятків метрів. Під дією вітру ці пластини льоду й штовхали камені по глиняному дну.
Дослідники зазначають, що на рух каменів впливає кілька чинників, у першу чергу — добові перепади температури взимку, прибережний вітер і характер ґрунту на дні озера. Між тим, науковці зауважують, що невелика товщина льодової кірки компенсується значними розмірами льодових пластів і нерідко — малими відстанями, на які переміщуються камені. Учені припускають, що на рух об’єктів має також вплив і зміна клімату. На їхню думку, через загальне потепління такі переміщення стали відбуватися рідше.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply