Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 4, 2020

Найдавніший сонячний годинник

Автор:

|

Жовтень 24, 2013

|

Рубрика:

Найдавніший сонячний годинник

Різьблену плиту, виявлену в Україні, визнали найпершим будь-коли знайденим зразком кам’яних годинників. Раніше вважалося, що знахідка, яка датується XIII ст. до нашої ери, використовувалася як вівтар для жертвопринесення або як послання до богів. Але в археоастрономічному дослідному центрі змогли довести, що знайдена кам’яна плита — це справжній сонячний годинник.

Уперше плиту виявила група археологів Донецького краєзнавчого музею 2011 року під час розкопок кургану поблизу Дніпра. Фотографії пластини відправили до археоастрономічного центру Південного федерального університету (Ростов-на-Дону, Росія). Працівник центру Лариса Водолажська завдяки геометрії каменю та положенню різьби дійшла висновку, що на наданих їй знімках — саме сонячний годинник.
Пізніші сонячні годинники мають фіксовану вертикальну стійку — гномон, що кидає тінь на циферблат при переміщенні сонця. Знайдений годинник зараховують до аналемматичних, у яких стійка переміщалася вручну залежно від розташування сонця. Краї пластини мають заглиблення, розташовані у формі еліпса. Лариса Водолажська також визначила, що знайдений часомір мав два гномони. Один із них указував час від 7.30 до 14.30, а інший – охоплював діапазон між 10.30 і 16і30. Кожен відрізок часу, позначений на циферблаті, прирівнювався приблизно до півгодини сучасного часу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply