Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 4, 2020

Найдавніше поселення Старого Світу

Автор:

|

Листопад 16, 2012

|

Рубрика:

Найдавніше поселення Старого Світу

Болгарські археологи відкрили нову сторінку в історії Європи: на березі Чорного моря, неподалік сучасного міста Провадії, вони виявили найдавніше поселення Старого Світу. Від унікального міста, побудованого в період з 4700 до 4200 року до н. е., залишилися руїни двоповерхових будівель, ями для ритуалів, ворота, бастіон і три фортечні стіни.

Поруч із поселенням, якому дали назву Провадія-Солніцата, знайдено поховання, які ще не вдалося як слід вивчити. Для дослідження гробниць знадобляться зусилля кількох поколінь учених, упевнені першовідкривачі. Річ у тому, що поховальний обряд, поширений у місті, виявився нетрадиційним: тіла мерців тут розрізали навпіл по лінії талії, а потім ховали тільки верхню частину.
Виявлене місто не було схожим на Рим або грецькі поліси, пояснює Василь Ніколов, дослідник із болгарського Національного інституту археології. Однак фахівців вражає те, як могли давні люди побудувати досить високі стіни та двоповерхові будівлі ще до винайдення колеса та без пристосувань на кшталт возів. Це, як і небувалі золоті скарби, знайдені в гробницях, має тільки одне пояснення — видобуток солі.
У ті часи сіль була на вагу золота: вона використовувалася в торгівлі й вважалася валютою аж до VI ст. до н. е., а також визнавалася необхідним для людини продуктом. Жителі Провадії-Солніцати випарювали сіль із морської води та робили з неї невеликі брикети, щоби потім їх вигідно продати. Потужні стіни їм були потрібні для захисту від зазіхань чужинців на їхню сіль.
Розкопки Провадії-Солніцати ведуться з 2005 року: за цей час удалося розгадати деякі таємниці міста та домогтися визнання вчених по всьому світу. Наприклад, у Провадії-Солніцаті було виготовлено перші золоті прикраси у світі, визнає наукове співтовариство. Коштовностей знайдено досить багато — більш ніж 3 тис. одиниць.
Роботи над унікальною пам’яткою історії проходять в умовах серйозного дефіциту коштів, розповів Василь Ніколов. Через брак достатнього фінансування з бюджету науковці почали приймати пожертви. При цьому в силу унікальності знахідки деякі фахівці готові працювати безкоштовно: так, британський антрополог, експерт по кераміці з Японії та команда німецьких фахівців із радіовуглецю (способу датування історичних знахідок) працювали все літо без оплати.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply