Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 19, 2020

Мавп навчили витрачати гроші

Автор:

|

Травень 15, 2014

|

Рубрика:

Мавп навчили витрачати гроші

Витрачати гроші вміють навіть мавпи

Торгівля, як і грошові знаки, — це винахід людського розуму, проте експеримент працівників Єльського університету доводить, що наших найближчих родичів із тваринного світу цілком можна навчити використовувати гроші. Двоє вчених — економіст і психолог — 2005 року розпочали дослідження, метою якого було з’ясувати, чи здатні примати зрозуміти принцип товарно-грошових взаємин, і його результати виявилися досить несподіваними.

Для участі в експерименті відібрали сім мавп із родини капуцинів, яким фахівці запропонували виконувати певну «роботу», і кожен з учасників міг отримувати «зарплату», співмірну з його зусиллями. За кожне натискання важеля науковці спочатку видавали приматам фрукти, а потім, коли капуцини втямили, що за роботою неодмінно йде винагорода, дослідники замінили їжу на різнокольорові жетони різного номіналу, за які можна було «купити» ті ж фрукти.
Мавпи дуже швидко навчилися користуватися «грішми», й у них проявилися всі риси, властиві людині: жадібність, підозрілість і жорстокість у відстоюванні належного їм «багатства». Новонабутий «капіталізм» призвів до розшарування суспільства: хтось із приматів почав, як одержимий, працювати важелем, інші – ліниво підходили до нього лише зрідка, а треті – здогадалися промишляти «рекетом», відбираючи жетони в працьовитих, але менш кмітливих родичів.
Фінальним акордом симфонії успішного освоєння мавпами комерційних стосунків стала угода, вельми поширена в людському суспільстві: якось учені з подивом помітили, як самець після сексу з партнеркою дав їй кілька жетонів, показавши таким чином, що примати справді розуміють суть грошей як універсальної цінності, якою можна віддячити за задоволення.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply