Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 26, 2020

Джеф Кунс «позичив» ідею в українки

Автор:

|

Червень 08, 2017

|

Рубрика:

Джеф Кунс «позичив» ідею в українки

Інсталяція Джефа Кунса

Відомий американський художник Джеф Кунс, котрий розмістив у центрі Нью-Йорка величезну надувну статую балерини, зізнався, що відтворив її за мотивами роботи української художниці Оксани Жникруп. «Ми знаємо про роботу Оксани Жникруп і маємо ліцензію на використання її в роботі п. Кунса», — заявив речник мистця.

Робота Оксани Жникруп

Заява офіційного представника пролунала після того, як у мережі розгорівся скандал про дуже близьку схожість нової скульптури Кунса з порцеляновою статуеткою української майстрині, виконаною кілька десятків років тому.
22 травня грузинський художник Ладо Почхуа написав у Facebook: «Джефф Кунс знову відзначився. Збільшив (за допомогою асистентів, сам він ніколи ні пластилін, ні олівець в руки не брав) порцелянову статуетку української майстрині Оксани Жникруп і виставив у «Рокфеллер-центрі». Кунс настільки поганий і безнадійний, що поруч із ним навіть Зураб Церетелі виглядає як Джанлоренцо Берніні».
Це повідомлення зауважив відомий художник Олександр Ройтбурд і поширив його в соціальній мережі. Ройтбурд додав, що Джеффа Кунса бездарним не вважає і навіть радий, що той так популяризує українське мистецтво: «Сподіваюся, він вказав джерело? Якщо забув, то я порекомендував би державі Україна подати на нього в суд. Авторські права Оксани Жникруп ще діють, у є спадкоємці».
Між тим, в офіційному коментарі під час відкриття інсталяції «Балерини, яка сидить» у п. Кунса зазначено, що він надихався від скульптури, яку було «знайдено на російській фабриці наприкінці ХХ ст.».
Слід зазначити, що Оксана Жникруп народилася в російській Читі 1931 року, але більшу частину життя прожила в Києві, де опинилася після навчання в Одеському художньому училищі ім. Грекова і кількох років роботи на Баранівському фарфоровому заводі. З 1955-го по 1987 рік вона працювала скульптором на Київському експериментальному кераміко-художньому заводі, де створювала малі скульптури, розписи та посуд. Колекціонери цінують її роботи за ліричність, яку видно в одних тільки назвах — «Любить не любить», «Травнева ніч», «Чаювання», «Ординарець», «Балерини перед виступом», «Пастушка та сажотрус», «В антракті»; «Рушничок». Оксана Жникруп померла 1993-го, а її справу зараз продовжує донька Леонтина Лозова, також скульптор-фарфорист.
Авторитетне видання The Art Newspaper і незалежне Artdependence розповіли про Оксану Жникруп як про справжнього автора «Балерини». Як повідомили Artdependence, нью-йоркська галерея Gagosian, що представляє Джеффа Кунса, цю історію не прокоментувала.
Додамо, що надувна скульптура 62-річного Кунса під назвою «Балерина, яка сидить» встановлена поблизу «Рокфеллер-центру» в Нью-Йорку. Вона має майже 14 м заввишки. Американський художник відомий своїми кітчами, великомасштабними репродукціями побутових предметів, в т. ч. серії, яка відтворює надувних тварин.

Роман Ганкевич, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply