Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Feb. 23, 2019

На мапі України вже нема Кіровограда

Автор:

|

Липень 14, 2016

|

Рубрика:

На мапі України вже нема Кіровограда

Kpo

У четвер, 14 липня, Верховна Рада ухвалила рішення дати цьому обласному центрові нове ім’я – Кропивницький. Про те, що старої назви Кіровоград належить позбутися, розмови точилися ще задовго до процесу декомунізації. Справді, колишній діяч сталінської доби був доволі сумнівним персонажем і з цим містом його абсолютно нічого не пов’язувало. Питання, найімовірніше, вирішалося б ще у перші роки незалежності, коли багатьом містам, селам, площам, вулицям повертали історичні назви. Але тут цей рецепт не підходив. В часи царської Росії місто називалося Єлизаветград. І оскільки йшлося про імператрицю, більшовики з цим миритися не могли. Отож воно почало назватися Зінов’євськ. Від псевдоніма Григорія Зінов’єва (справжнє прізвище – Радомисльський), діяча з тодішньої керівної верхівки, народженого у цьому місті. Те, що він тоді ще був живий, нікого не хвилювало. Але під час сталінських чисток Зінов’єва розстріляли як «ворога народу». І довелося населений пункт знову перейменовувати. Цього разу не честь ще одного більшовицького вождя Сергія Кірова, який саме тоді загинув внаслідок замаху.

Знайомі з українською історією помірковані патріоти впродовж років двадцяти пропонували повернути назву Єлизаветград. І мали на те аргументи. Імператриця Єлизавета Петрівна не просто дуже прихильно ставилася до України. Вона вийшла заміж за козацького роду князя Олексія Розумовського. Відновила Гетьманщину і гетьманом обрали молодшого брата її чоловіка – Кирила. Але заперечували радикально налаштовані патріоти, які теж мали рацію – жодних російських царів, ким би ті не були! І місто залишалося Кіровоградом.

Аж до 14 липня 2016 року, коли йому офіційно дали нову назву – Кропивницький. На честь Марка Кропивницького, знаменитого українського письменника, драматурга, театрального актора. Народився він у цих краях – у селі Бежбайраки Новоукраїнського району уже колишньої Кіровоградської області.

На світлині: пам’ятник Маркові Кропивницькому тепер уже в місті, яке носить його ім’я.

About Author

news

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...