Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 3, 2020

Жером Ваше: «За рівнем викликів ситуація — справді унікальна»

Автор:

|

Листопад 13, 2014

|

Рубрика:

Жером Ваше: «За рівнем викликів ситуація — справді унікальна»

Жером Ваше

Незабаром в Україну приїде нова місія Міжнародного валютного фонду (МВФ). У співпраці з новим урядом вона має визначити, якого обсягу підтримки потребує українська економіка. Жером Ваше, голова представництва МВФ в Україні, розповів, що ще влітку ця сума оцінювалася 1,1 млрд USD, однак тепер вона буде збільшена, а тягар підтримки України розділять із МВФ інші донори, перш за все — Європейський Союз (ЄС).

Необхідно уточнити потенційні потреби України
— Насамперед розкажіть про останні перемовини української влади з МВФ у Вашинґтоні й про перспективи збільшення обсягу фінансування…
— Спочатку я поясню, що то була за зустріч. Це — регулярний захід за участю керівництва МВФ і Світового банку, куди приїздять представники всіх 188 країн – членів МВФ. Подібні зустрічі відбуваються двічі на рік: навесні та восени, а тому основою метою останньої зовсім не було проведення перемовин із українською владою.
Однак можливість ще раз зустрітися з представниками української влади й обговорити з ними актуальний стан економіки є дуже корисною. Коли йдеться про обговорення програми економічних реформ, підтримка якої виявляється в межах угоди з МВФ, то найприйнятнішим форматом для них є візит місії МВФ щодо перегляду програми. Ми плануємо його одразу після сформування нового українського уряду. Цей візит дасть змогу провести дискусії як щодо цифрових показників, так і щодо аспектів економічної політики, які є частиною програми або можуть увійти до неї.
Нам також необхідно уточнити потенційні потреби України у фінансуванні, а також те, із яких джерел можливе надходження цих коштів. У зв’язку з цим все залежатиме від розвитку економічної ситуації в Україні, а також нашої оцінки економічних перспектив, у т. ч. зовнішньоторговельної кон’юнктури, що впливає, зокрема, на платіжний баланс країни.
— Що ж це за позиція?
— Перегляд оцінки потреб у фінансуванні у бік збільшення залежатиме від економічної ситуації, конкретний обсяг цих коштів ще належить визначити. Також не зрозуміло, якою мірою питання про збільшені потреби країни у зовнішньому фінансуванні, якщо такі будуть, можна було б вирішити суто в контексті макроекономічної політики. Щойно ми актуалізуємо свою оцінку стану української економіки — почнемо обговорення шляхів її підтримки.
— МВФ буде під силу таке збільшення фінансування чи знадобиться комплексна програма спільно з Єврокомісією (ЄК), як це було в Греції?
— Хоча ми часто вдаємося до тісної технічної співпраці з іншими міжнародними донорами, програма МВФ розробляється і здійснюється незалежно. Часто умовою для виділення коштів в таких програмах є успіхи у співпраці з МВФ, однак донори завжди самостійно приймають такі рішення.
Що ж до МВФ, то, бачачи відчутний прогрес у реалізації реформ відповідно до наших домовленостей, ми завжди закликаємо донорів додатково підтримати програму, яку здійснює влада країни. У випадку з Україною, як і з іншими країнами-позичальниками МВФ, оцінюючи потреби країни у фінансуванні, ми у своїх планах, звісно ж, враховуємо можливу підтримку з інших джерел.

Урахували чинники воєнного конфлікту
— Як ви оцінюєте заяви міністра закордонних справ Клімкіна про те, що Україні буде потрібна фінансова допомога на суму понад 30 млрд. USD?
— Ми сформулювали потреби України у фінансуванні під час відкриття програми та першого перегляду. При першому її перегляді ми оцінювали необхідну суму додаткового фінансування протягом наступних 12 місяців на рівні близько 1,1 млрд. USD. Тоді очікувалося, що цю суму Україна може залучити самостійно: на ринку капіталу або з іншого джерела. Наразі є ознаки того, що ризики, які становлять загрозу для відродження української економіки, поглиблюються. Однак, як я казав, з оцінкою додаткової суми фінансування ми ще перебуваємо на дуже попередній стадії.
— Україна перебуває в дуже складній політичній ситуації, і в будь-який момент може потребувати збільшення витрат на оборону. Як МВФ ставиться до таких незапланованих витрат? І чи можливе збереження співпраці України з фондом у разі оголошення воєнного стану?
— У нас немає окремих умов щодо фінансування оборонних витрат. Більше того, ми уникаємо того, щоб висловлювати позицію, який відсоток від бюджетних доходів країна — член МВФ має витрачати на оборону. Звісно, ми відстежуємо динаміку таких витрат і вивчаємо, як це впливає на бюджет. Якщо в України виникне потреба збільшити витрати на оборону, ми будемо дивитися, як це вплине на покриття бюджетних витрат і чи потребуватиме країна додаткового фінансування.
Під час першого перегляду програми ми вивчали вплив військового конфлікту на економіку. Тоді ми відреагували на ситуацію, дозволивши якоюсь мірою врахувати ці фактори, переглянувши тим самим цільові показники уряду на 2014 рік, згідно з глибшою рецесією, яку ми спостерігаємо. Разом із тим, ми рекомендували уряду розробити новий пакет фіскальних заходів, який дозволить забезпечити досягнення показників, прийнятих у серпні.
Що ж до можливого введення воєнного стану, то у МВФ немає юридичних заборон, що перешкоджають продовженню співпраці в таких умовах. Ми вже взаємодіяли з низкою країн, на території яких розгорталися воєнні конфлікти різної активності. Для нас важливо, щоб у країні існував план реформ і щоби дії влади сприяли його реалізації.
— А як ви можете оцінити виконання українською владою плану реформ?
— У нас добре розвивається співпраця з українською владою. Ще під час розробки програми там чітко розуміли, які завдання стоять перед ними. Такий підхід дав нам змогу дуже швидко просунутися від розробки програми співпраці до її реалізації.
Те саме спостерігалося і при першому перегляді програми. Українська влада чітко демонструвала, що налаштована на проведення реформ. Це істотно відрізнялося від двох попередніх програм МВФ в Україні (за урядів Юлії Тимошенко та Миколи Азарова. — Ред.). Проблема виконання програми значною мірою зумовлена складним економічним становищем, за рівнем викликів ситуація — справді унікальна. Однак це не означає, що зроблено багато — уряду необхідно прискорити темп реалізації реформ. Особливо це стосується таких сфер, як боротьба з корупцією.

Хотіли нормального розвитку валютного ринку, але намагаються бути прагматичними
— Чи наразі МВФ вважає виконання програми співпраці успішним?
— За кілька місяців роботи новому уряду довелося зіткнутися з труднощами за багатьма напрямками. Було необхідно швидко стабілізувати ситуацію, зокрема з фіскальним і фінансовим секторами. Уряд провів реформи, які ігнорувалися багато років, наприклад, щодо підвищення тарифів на газ і теплопостачання. У фінансовому секторі була виконана робота з виявлення проблемних банків. Крім того, результати низки реформ будуть помітні лише за кілька років. Були зроблені кроки до поліпшення бізнес-клімату, і тепер ми очікуємо прийняття плану дій щодо дерегуляції. Також ми позитивно оцінюємо ухвалення парламентом пакету антикорупційних законів. Це — лише перший крок, але він також є дуже важливий для того, щоби рухатися в правильному напрямку.
— Багато кроків уряду відкрито суперечить рекомендаціям МВФ. Наприклад, ситуація на валютному ринку, коли існує офіційний і тіньовий обмінний курс долара…
— Насамперед хочу сказати, що українська влада заслуговує на схвалення за перехід до плаваючого обмінного курсу. Ми вже давно рекомендували цей захід, і з огляду на обсяг золотовалютних резервів у січні, це був неминучий крок. Уже було розуміння того, що без цього кроку неможливо відновити конкурентоспроможність української економіки. Що стосується адміністративних заходів, то, звісно, МВФ не підтримує і не рекомендує їх.
Ми би хотіли нормального розвитку валютного ринку. Однак ми також намагаємося бути прагматичними. Ситуація на валютному ринку — дуже складна, і це також є викликом для влади, ми усвідомлюємо це. Ми реально оцінюємо ситуацію й тому погодилися на збереження деяких обмежень на валютному ринку. Однак очікуємо, що уряд запропонує графік скасування цих обмежень.
— Зараз Національний банк України (НБУ) витрачає свої резерви на підтримку курсу, а фактично валюта йде на чорний ринок. Хіба це не суперечить програмі МВФ?
— На жаль, ми бачимо, що ситуація з валютою призвела до появи чорного ринку. Звичайно, НБУ треба дуже уважно витрачати свої резерви. Тому наша програма містить цільові показники за рівнем резервів. У будь-якому разі, програма передбачає можливість для НБУ згладжувати значні курсові коливання, які могли б мати потенційно дестабілізуючий характер.
— Отже, ні адміністративне регулювання курсу, ні інші обмеження, як, наприклад, заборона на виведення валюти з країни, не є перешкодою для співпраці з МВФ?
— Для нас важливішою є демонстрація того, що українська влада чітко налаштована на реформи, а також те, що макроекономічна політика і структурні реформи призведуть до стабільного економічного зростання. Також ми розуміємо, що внаслідок складної ситуації в українській економіці низка показників, на які орієнтується програма, може змінитися.
— Наступний транш МВФ очікується в грудні. Чи не призведе зміна уряду до його чергового перенесення?
— Що швидше сформується український уряд, то скоріше зможе приїхати місія МВФ. Ця місія має вивчити ситуацію в українській економіці, врахувати всі прогнози та сценарії розвитку ситуації, і вже тоді ми візьмемося до обговорення економічної політики на подальший період. Для цього аспекту роботи особливо необхідно мати вже сформовану команду уряду, готову до обміну думками з цих питань.
Розмовляв Юрій Панченко, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply