Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 3, 2020

«Зацікавити вдалося»: як українські комікси дебютували на фестивалі у США

Автор:

|

Вересень 21, 2017

|

Рубрика:

«Зацікавити вдалося»: як українські комікси дебютували на фестивалі у США

Андрій Данкович, художник та ілюстратор зі Львова, цього року вперше представляв українські комікси на найбільшому у світі тематичному фестивалі Comic-Con International у Сан-Дієґо (штат Каліфорнія). Каже, що зустріли роботи українських авторів добре, і хоч ажіотажу й не було, але їхні комікси виглядали нічим не гірше за інших. Разом із своїм компаньйоном і видавцем Дмитром Хмарою художник уже повернувся зі Сполучених Штатів і поділився враженнями від однієї з найграндіозніших у цій галузі подій.
— Як пройшов фестиваль для вас? Чи вдалося зацікавити когось українськими коміксами?
— Фестиваль пройшов добре та динамічно. Зацікавити вдалося. Деякі люди дуже дивувалися, що ми подолали такий довгий шлях заради фестивалю, і перепитували, чи ми справді з України, а не з діаспори. Сподобалася техніка малювання кольоровими олівцями, а також тематика коміксів — і моїх, і робіт моїх колег («Серед овець» і «Даогопак»): космічна олдскульна наукова фантастика, соціальна фантастика, антиутопія про суспільство, схоже на СРСР, та фентезі про українських воїнів-козаків.
— Розкупили всі комікси, які ви привезли? Це були випадкові покупці чи, можливо, хтось спеціально приходив саме за ними?
— Ажіотажу не було. Все ж ми там були вперше, зі скромним стендом і не в надто видному місці. Додому повернулися з половиною коміксів, решту продали та роздарували колегам. Спочатку були випадкові покупці, а потім з’явилися кілька людей, котрі приходили зумисне, бо дізналися від друзів чи побачили наш стенд згори, з другого поверху або щось у нас вже купили і хотіли придбати щось інше. Ми подарували «Саркофаг» одному з «Руйнівників міфів» Адаму Севеджу й автору «Марсіанина» Енді Вейру. Загалом ставлення до нас було дуже привітним, зацікавленим і дружнім. Просили, щоб ми приїжджали наступного року. Парадокс, але сприйняли нас набагато краще, ніж на першому нашому «Комік-Коні» в Києві.
— Як виглядають українські комікси на фоні всіх інших, які були представлені на фестивалі? Тематика, оформлення мають якісь свої особливості?
— Загалом там було багато різних коміксів у різних жанрах і стилях, хоча переважали, звісно, комікси про супергероїв. Особливістю українських мальованих історій, які ми привезли, було те, що вони зовсім інші. На фоні інших можу сказати впевнено, що вони виглядали нічим не гірше, ба навіть свіжіше.
— Що почерпнули для себе від участі у такій грандіозній події? Можливо, дізналися щось нове, якісь нові тенденції, тренди у цій індустрії?
— На цьому фестивалі я зустрів багато художників, котрі малюють у близькій мені техніці, зокрема кольоровими олівцями та на подібну тематику, тематику космосу. Я ще раз знайшов підтвердження того, що треба йти своїм шляхом та робити те, що любиш. Щодо тенденцій, то на фестивалі було чітко видно, що зараз комікси стрімко перетікають у мультимедійний формат. Тобто в фільми, серіали й ігри. Й основна увага приділялася саме цьому, а не паперовим виданням. Основною темою цьогорічного «Комік-Кону» був, наприклад, новий сезон серіалу «І мертві підуть».
— В Україні, на вашу думку, проекти фільмів чи серіалів за мотивами коміксів можуть мати перспективу? Скажімо, ви хотіли б побачити екранізацію свого «Саркофагу»?
— Справа в тому, що у Штатах уже наситилися паперовими мальованими історіями, у них потужний ринок і культура коміксів, сформована десятиліттями, і зараз вони переходять на наступний етап. Ми ж не дійшли ще й до попереднього. Чи хотів би я побачити екранізацію своїх коміксів? Звісно, хотів би. Це й є моєю метою. Але, на жаль, сумніваюся, що в Україні це вдасться реалізувати. Хоча, певна річ, якби це сталося саме в нас, було б чудово і куди приємніше.
— Знаю, що після фестивалю ви також подорожували трохи Сполученими Штатами. Можете поділитися враженнями від цієї мандрівки? Які міста відвідали? Що найбільше запам’яталося? Що, можливо, здивувало?
— Так, ми мандрували Штатами після фестивалю. Вийшла дуже насичена поїздка. Наприкінці ми з Дмитром Хмарою роз’їхалися (я поїхав до приятеля в Маямі, заледве встиг забратися звідти до навали урагану «Ірма») і зустрілися вже в аеропорту в день відльоту. Особисто я відвідав сім міст (Бостон, Нью-Йорк, Джерсі-сіті, Лас-Веґас, Лос-Анджелес і Сан-Дієґо) і сім штатів (Массачусетc, Нью-Йорк, Нью-Джерзі, Невада, Каліфорнія, Аризона та Флорида). Побачили Дамбу Ґувера і Великий Каньйон. Порозважалися на Univerdal Studios Hollywood. Із міст найбільше сподобалися Лос-Анджелес і Сан-Дієґо. Найбільше запам’ятався день у парку Univerdal Studios. Це було просто неймовірно захоплююче. Нічого цікавішого я в житті не бачив і навіть не уявляв такого. Одна з речей, яка мене здивувала в Штатах, — те, що ковбої живуть дуже схоже до циганів. Принаймні, у штаті Аризона. Також здивувало те, що маршрут до Великого Каньйону, яким ми їхали, пролягав не через палючу пустелю, а в більшості через зелений степ і ліс, який прилягає до самого каньйону.
— З якими відчуттями тепер повернуся до Львова? Можливо, надихнула мандрівка і новий досвід на створення наступного коміксу?
— Ця поїздка була для мене великим ковтком свіжого повітря та джерелом вражень, які я б деінде не отримав, і висновків, яких без цієї поїздки не зробив би. Це для мене буде дуже корисно в подальшій творчості та в житті загалом. На конкретний якийсь комікс на San Diego Comic-Con не надихнувся, але ідей набрався. З часом воно складеться в щось конкретне.
Розмовляла Тетяна Штифурко, ZIK

До теми
На книжковому форумі у Львові презентували нові видання коміксів «Кіборги». «Це — історії самих кіборгів. Донецький аеропорт став легендарною точкою. Це ніби сучасна козацька Січ. У цих історіях багато неймовірних речей, самопожертви, гумору. От є історії про супергероїв — «Люди Х», «Супермен» та інші. А ми вирішили започаткувати кілька серій про наших героїв. «Історія трьох» — про двох побратимів, які виносили пораненого товариша. Дуже цікава розповідь. Якби Спілберґ мав таку історію, він би плакав, зняв новий оскароносний фільм, і всі плакали б разом із ним», — розповіла одна із творців коміксів і координатор громадської організації «Вірні традиціям» із позивним «Док».
Львівський форум видавців проходив 13-17 вересня. Там презентували два наступні томи коміксів. Перший випуск «Кіборги. Історія трьох» мав наклад 10 тис. примірників українською мовою і майже 2 тис. англійською. «Насправді «Історія трьох» — це вже колекційне видання. Його продаж закрили. Чула, що одна канадка купила український варіант для свого внука за 300 грн», — каже «Док».
Перший том серії «Кіборги. Початок» можна замовити на Facebook сторінці «Кіборги» в обмін на доброчинний внесок від 50 грн. Ці кошти використають для створення наступних серій коміксів, а також для медичної та психологічної реабілітації воїнів. «Ці комікси створюємо для тих, хто прийде після нас. Нащадки мають знати не вигаданих суперменів чи бетменів, а наших справжніх героїв — хлопців, котрі воювали, воюють і знають, для чого це роблять. Найвдячніша аудиторія — підлітки і самі військові: на такий ажіотаж ми не очікували. Особливо цікаво було спостерігати за реакцією дітей. Дитячий форум видавців — це було якесь одкровення. Хлопці-кіборги підписували комікси, розповідали історії, а діти не давали їм проходу і просили ще. Це дало нам величезне натхнення працювати далі», — розповіла функціонер.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply