Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 28, 2020

Ярослав Грицак: «УКУ виховує нову українську еліту, майбутнє України»

Автор:

|

Травень 12, 2016

|

Рубрика:

Ярослав Грицак: «УКУ виховує нову українську еліту, майбутнє України»

Ярослав Грицак

Заснований на базі Львівської богословської академії у червні 2002 року Український католицький університет (УКУ) став першим приватним католицьким вищим навчальним закладом (ВНЗ) на пострадянських теренах, реалізованою мрією Митрополита Андрея Шептицього — першим університетом, заснованим Українською греко-католицькою церквою. Зараз університет продовжує працювати для українського суспільства без жодної державної дотації. 20 % коштів платять студенти за навчання, решту ВНЗ отримує виключно завдяки щедрості, підтримці та довірі з боку меценатів і жертводавців, головним чином — із української діаспори. У Чикаґо діє Українська католицька освітня фундація (УКОФ), завданням якої є збирати фонди для розвитку УКУ в Україні. Практично кожне місто, де є українська громада, має організацію «Приятелі УКУ», що організовує благодійні акції на підтримку нових академічних програм, стипендіального фонду, розбудови університету. Зазвичай на такі акції запрошують представників УКУ, отця-ректора, когось із викладачів. Кожна зустріч, присвячена УКУ в діаспорі, має велике значення та позитивний вплив, позаяк сприяє загальній поінформованості про ВНЗ і його пріоритети, Тож спільними зусиллями УКОФ, численних осередків приятелів УКУ, про університет дізнаються все більше людей, завдяки яким здобути освіту належного рівня мають змогу талановиті студенти з малозабезпечених родин чи з охоплених війною міст українського сходу. Що змушує самодостатніх, забезпечених людей допомагати освіті в Україні? Своїми роздумами ділиться Ярослав Грицак, доктор історичних наук і професор УКУ.
— Українська діаспора може впізнавати в нашому університеті себе, свою мрію через спосіб благодійності: вона живе в суспільстві, де корупція не толерується, а за злочини є справедлива кара, де поважають право власності, авторське право, а плагіат карається. УКУ — університет, де є нульова толеранція корупції і нульова толеранція плагіату. Так мало б бути в усіх університетах, але, на жаль, не є. Тож люди, котрим не байдуже майбутнє України, котрі розуміють, що лише нове покоління молодих людей освічених і прогресивних зможе змінити Україну на краще, нам допомагають. Я переконаний, що найбільшим здобутком незалежної України є молодь, але треба дати їй час вивчитися, щоб будувати нову Україну. Тож освіта має стратегічне значення, фактично, зараз освіта є запорукою безпеки України.
— Чи багато випускників УКУ виїжджають за кордон для продовження навчання і не повертаються в Україну?
— Ми ще надто молоді, щоб говорити про якусь сталу тенденцію, але наразі багато студентів поверталося. Хоча бувають різні випадки. Скажімо, спеціалізовані студії можуть тривати п’ять-шість років після магістерського ступеня, тож вони вживаються у це середовище. На мою думку, нам варто розвивати докторські програми, які б передбачали можливість навчання студентів і у нас, і за кордоном.
— Одна з ідей УКУ — не лише знання, а й застосування здібностей людини…
— Не кожна освіта розкриває здібності людини, тож ми ставимо собі за мету дати студентам не лише високий рівень освіти, але й розкрити його здібності. Нашим лозунгом є слова Патріарха Йосифа Спілого «Великого бажайте». Не головне у житті зробити кар’єру, це може зробити кожен. Важливо реалізувати свої людські якості, служити своїм життям ближньому.
Одна з відмінностей УКУ — вивчання студентами іноземних мов: обов’язкова англійська, на окремих спеціальностях опановують грецьку, латину та старослов’янську, а також одну з європейських мов. Упродовж навчання кращі студенти мають змогу стажуватися за кордоном, набуваючи досвіду, щоб майбутньому впроваджувати в Україні кращі світові зразки. Навзаєм великою популярністю серед молоді багатьох країн світу користуються організовані університетом літні школи, зокрема, мовна, де молодь, що іноді не знає жодного слова українською, за семестр опановує нашу мову. Проф. Грицак згадує, як на літню школу приїхав студент із Франції й дівчина-німкеня з нульовим знанням української. І за кілька місяців вони вільно розмовляли цією мовою.
— Великим пластом діяльності УКУ є відділення соціальної педагогіки, де студентів вчать специфіці роботи з людьми з особливими потребами. Причому, «особлива» молодь мешкає в університетських гуртожитках, тож навчання поведінки з такими людьми відбувається в реальному житті…
— У нас не лише мешкають молоді люди з особливими потребами, дехто з них працює в університеті. Тут поєднані дві складові: соціальна та духовна. Кожен навчальний заклад мав би толерувати таких людей. Великий виховний момент: здорові діти мають розуміти вартість життя, вміти жити разом із особливими людьми. Ідея владики Бориса (Ґудзяка) — особливі люди духовно розвинутіші, у них можна багато чого навчитися. Перебування у товаристві таких людей — як дар Божий.
— Чи співпрацює УКУ з іншими університетами?
— В Україні маємо хороші зв’язки з Києво-Могилянською академією як академічним закладом, так і духовною інституцією. А також зв’язки з усіма західними університетами: Гарвард, Колумбійський, університет у Римі, з усіма богословськими закладами. Ми творимо суспільство і самі перебуваємо в суспільстві. Маємо переконання, що в України є майбутнє. І щоб це майбутнє відбулося, — це питання нашого особистого вибору, нашого докладання зусиль. УКУ виховує нову українську еліту.
— Ви якось сказали: «Аби не загубити себе як науковця я вирішив, що УКУ — мій остаточний вибір»…
— Жоден інший університет не дав мені такого відчуття свободи і разом із тим духовного піднесення. УКУ є задоволенням і для розуму, і для душі. Сучасна війна на сході Україні поставила перед УКУ нові виклики: у відповідь на велику потребу допомоги військовим ветеранам, 2015 року ВНЗ виступив із ініціативою створити Реабілітаційний центр і навчально-практичну програму з реабілітації. Торік в університеті зросла чисельність студентів зі східної України, серед котрих — багато вимушених переселенців зі зони військового конфлікту, що викликало потребу в збільшенні кількості стипендій. Університет продовжує відкривати нові програми, такі як комп’ютерні науки та публічне адміністрування, розвивати вже існуючі гуманітарні програми, а також розбудовувати академічне містечко, яке міститиме бібліотеку й інформаційно-ресурсний центр ім. Митрополита Андрея Шептицького.
Розмовляла Оксана Нагірна

P. S. УКУ запрошує на благодійний обід на підтримку університету, який відбудеться 15 травня першій годині пополудні за адресою: The Manor, 111 Prospect Ave, West Orange, NJ. Д-р Борис Люшняк і проф. Ярослав Грицак поділяться своїми думками про діяльність УКУ. У програмі буде також висвітлено фільм про досягнення університету. Квитки на обід — $100.00, їх можна придбати через www.eventbrite.com (search — New Jersey Luncheon to Benefit UCU) або через www.ucef.org (choose link — NJ Luncheon). Для отримання додаткової інформації пишіть: UCUeventNJ@gmail.com

До теми
Андрій Садовий, міський голова Львова, 7 травня вручив проф. Грицаку відзнаку «Орден Лева» за вагомий внесок у формуванні наукового, духовного та культурного середовища галицької столиці, плідну науково-публіцистичну діяльність, громадянську позицію у боротьбі за волю та єдність України. «Як історик можу сказати відповідально: якщо в Україні мають статися якісь зміни, вони в першу чергу мають статися у Львові. І ми це бачимо. Так було в минулому, так є зараз. Ми колись жартували, що, якщо так далі буде йти, то за 20-25 років Львів буде в Європі, а Україна — як собі схоче. Зараз, після Євромайдану, ми вже так не кажемо, бо розуміємо, що Україна зараз — найкраща Європа. Тому що Україна зараз, мабуть, остання європейська країна, де європейські цінності трактуються настільки серйозно, що заради них готові жертвувати всім, навіть найдорожчим — життям. Сумна статистика показує, що більшість героїв «Небесної сотні» — львів’яни. Тобто, якщо Україна зараз є кращою Європою, то Львів є двигуном і душею тієї нової України і тієї нової Європи», — зазначив у своєму виступі Ярослав Грицак. Орден Лева вручають із 2010 року. Цією нагородою відзначають людей за особливі заслуги перед Львовом у галузі розвитку економіки, науки, освіти, культури та мистецтва. Подяку міського голови з нагоди 760-річчя Львова отримав також і Ярослав Притула, керівник програми з комп’ютерних наук УКУ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply