В’ячеслав Богуслаєв: «Наші гелікоптери б’ють Ґіннесса й розхитують монополії»
В’ячеслав Богуслаєв — особа легендарна. Як і фірма, яку він очолює і де працює генеральним конструктором. Акціонерне товариство «Мотор Січ» — не просто системоутворююче підприємство для української економіки, це — один із флагманів і локомотивів, що на фоні кризи, соціальних потрясінь і військової біди не опустили руки, продовжили розвиток і добилися результату.
— Наскільки значну частку в загальному обсязі виробництва займають військові проекти та державні замовлення від Міністерства оборони України?
— У системі оборонного замовлення працюють кілька заводів, що входять у наш холдинг. Це — Вінницький вертольоторемонтний завод, «Мотор Січ», підприємства у Хмельницькій області, які беруть участь у цій роботі. Оборонне замовлення займає у нас приблизно 12 %, це — замало. Але ми сертифікувалися як творці вертолітної техніки тільки цього року. Умови жорсткі, ми кілька років чекали, щоб отримати сертифікат. І тепер розгортаємо наше виробництво з модернізації несучих платформ. Це — гвинтокрили малої, середньої та великої вантажопідйомності, починаючи від Мі-2 (це — злітна маса 3,7 т), потім займаємося «семитонником», і великі, на 17 т. Це — Мі-17 або Мі-8.
— Чи йдеться про ремонт і модернізацію вже існуючих гвинтокрилів?
— Ремонтом займається завод у Конотопі. Перед нами ж стоїть завдання модернізації, не тільки збільшення злітної маси, але й поліпшення технічних характеристик гелікоптерів. У нас є конструкторське бюро (КБ). Ще десять років тому ми почали підготовку людей у Харківському авіаційному інституті та Запорізькому технічному університеті, вчили їх професіям, пов’язаним із створенням вертолітного комплексу.
— Що пропонуєте ринку?
— Хочемо створити таку передумову для вертолітної складової авіабудування, щоб наші гвинтокрили літали швидше, вище й далі. А для цього потрібно мати хороші двигуни, чим ми і займаємося. Зараз ще не маємо значних успіхів у бойовому застосуванні. Але наші гвинтокрили вже «на висоті». Мі-2 піднявся на 7 км, Мі-8 МСБ — на 9 155 м. Це — світовий рекорд, занесений у Книгу рекордів Ґіннесса, і цим ми похитнули монополію тих, хто займається гвинтокрилами в світі. Ми довели, що такі машини здатні піднімати велику вагу, важкі предмети й озброєння, в т. ч., на велику висоту, і летіти для виконання завдання.
— Яким чином практика бойового застосування гвинтокрилів враховується в процесі модернізації цієї техніки?
— Платформа, яку ми модернізуємо, — це засіб доставки. Працюємо над тим, щоб озброєні, чи цивільні люди, могли швидко зайти у вертоліт, і швидко його покинути. Всім іншим, пов’язаним із озброєнням, займаються інші КБ.
— Після конфлікту з Російською Федерацією (РФ) «Мотор Січ» зіткнулася з проблемами, в т. ч. з необхідністю диверсифікації й імпортозаміщення…
— Насамперед треба, щоб в Україні встановився мир, щоб менше було конфліктів. Із сусідами конфліктувати не варто, треба дружити. «Побудувати комунізм в окремо взятій країні» в науковому плані ще нікому не вдавалося — ні китайцям, ні монголам, ні росіянам, ні українцям. Тому ми все робимо для того, щоб не втратити наукові зв’язки. Бо наукові центри РФ будувалися спільно, там був великий вклад українських учених.
— А чи можливо в Україні сформувати повний замкнений цикл створення власного гвинтокрила?
— Це може статися, коли внутрішній ринок буде потужніший і серйозніший, ніж зараз. На жаль, машинобудівна галузь втрачена, й її треба відновлювати. Нам потрібна серйозна програма в рамках уряду з метою відродження загального машинобудування. Бо на ньому замкнута найважливіша частина доданої вартості. А це все, що наповнює гвинтокрил — агрегати, сидіння, ручки, скло. А коли ми все це купуємо в Китаї, то, самі розумієте, про замкнутий цикл говорити не доводиться.
Розмовляв Дмитро Шкурко, Укрінформ
Грандіозна демонстрація у Будапешті
Ліберали програли вибори, набрали 5%. Протестують проти народу, який пРумунія не впустила до себе книжки для української меншини
Інформацію не пробували перевірити? Ніцой подала недостовірні факти іАскольд Лозинський про «наших» бандитів
Українці! Єднайтесь брати мої бо лихо вже прийшло! Окупанти з земл«Загадка» гунів: історична правда українців незручна для всіх
Аттила, учися хлопче