Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Tuesday, Dec. 11, 2018

Віталій Гдичинський: «Невдоволення рівнем знань — це загальна тенденція у світі»

Автор:

|

Вересень 22, 2016

|

Рубрика:

Віталій Гдичинський: «Невдоволення рівнем знань — це загальна тенденція у світі»

Віталій Гдичинський

Неймовірно швидкий темп розвитку світу, глобалізаційні процеси, розширення можливостей для громадян навчатися за кордоном чи дистанційно надзвичайно гостро ставлять питання якості та конкурентності української освіти, реформування якої, на жаль, без помітних результатів, триває вже два десятиліття. Які кроки необхідні для підвищення рівня освіти в Україні, розповів Віталій Гдичинський, заступник голови Асоціації інноваційної та цифрової освіти України, а також радник міністра юстиції України.
— Наразі в Україні існує велике невдоволення якістю освіти: чому так?
— Насправді невдоволення рівнем знань — це зараз така загальна тенденція у світі. Навіть у США та країнах Європейського Союзу є проблеми з тим, що той багаж знань, із якими виходять випускники навіть дуже престижних університетів зі світовим ім’ям, не є гарантією успішної майбутньої кар’єри та щасливого життя загалом. Вочевидь, сучасний світ стає настільки динамічним і непередбачуваним, що класичні предмети, які викладаються, не дають відповіді на ті виклики, що постають перед людиною у «дорослому» житті.
— Чи є рецепт виправлення такої ситуації? Що робити, щоб повернути довіру до українських вищих навчальних закладів (ВНЗ)?
— Що робити? Перш за все, треба обрати ефективну стратегію розвитку системи освіти в Україні. Наразі у вітчизняній системі освіти розпочалися позитивні зміни — намагання наздогнати кращі існуючи традиції, перш за все, в європейській системі освіти. Але і там є певні системні проблеми. Тому, на мій погляд, Україна наразі має унікальну можливість не намагатися наздогнати, а зробити якісний ривок і стати лідером у цій галузі, щоб бути прикладом для інших країн, оскільки сьогодні жодна країна не має стовідсоткового рецепту, й усі перебувають у пошуку оптимального рішення, а отже, у більш-менш, рівних стартових умовах. Саме з метою вивести Україну у лідери в сфері освіти наша команда, яка вже не перший рік реалізовує інноваційні освітні проекти, об’єдналася в Асоціацію інноваційної та цифрової освіти, щоб допомогти, перш за все Міністерству освіти та науки (МОН) України, в проведенні реформи, оскільки освітня стратегія формується саме там. Ми переконані, що сфера освіти має якісно забезпечувати інтелектуальній капітал держави — це не є нашою роботою, за яку отримуємо кошти, це наше гобі, те, що вважаємо одним із основних елементів для успішності та міцності нашої держави.
— Й які саме кроки необхідно здійснити для цього?
— Для цього необхідно здійснити цілий комплекс заходів. Але розпочати треба з головного — зі змісту освіти. І тут напівзаходи не дадуть бажаного результату. Та система, яка формувалась у середніх віках із єдиною метою — швидко навчити людей читати та писати, й є основою системи освіти досі у світі, має бути змінена. Повинні з’явитися нові предмети, яких не було раніше, але які зможуть підготувати людину до життя у теперішніх реаліях. Наприклад, наразі у найпрогресивніших ВНЗ починають навчати фінансовій і цифровій грамотності, здоровому способу життя, а також — як бути успішним і щасливим, адже це те, чого прагне кожна людина, але мало хто насправді може назвати себе такими. І саме для цього ми кілька років тому створили інноваційний проект із онлайн-освіти «Академія Навичок», де будь-хто безкоштовно може навчатися «життєвим цілям» за допомогою системи відео-лекцій і тестових завдань від провідних експертів-практиків: від того, як забезпечити себе матеріально — до громадянської освіти.
— А у Міністерстві юстиції України запроваджуєте освітні механізми?
— Ще б пак! Оскільки я курую Головне територіальне управління міста Києва, то ми спільно з керівництвом цієї установи постійно проводимо навчання співробітників цифровій грамотності, комунікації, тайм-менеджменту тощо. А нещодавно запустили проект із вивчення англійської мови он-лайн Lingva.Skills. У рамках цього проекту спочатку навчалися виключно працівники столичного управління, потім міністр юстиції Павло Петренко запропонував навчати всіх співробітників міністерства, впродовж усього двох місяців проект став настільки популярним і затребуваним, що з проханням навчатись у ньому вже звернулися більше 20 державних органів влади. А нещодавно Державна служба зайнятості України попросила навчати соціально незахищені верстви населення, перш за все, вимушених переселенців, учасників антитерористичної операції та членів їхніх сімей, безробітних. Таким чином, маємо вже більше 1,5 млн заявок і це наразі — наймасовішій освітній проект в Україні. Але ми не плануємо на цьому зупинятися. Попереду багато роботи і ми готові пройти цей шлях, аби отримати міцну й освічену Україну, на яку будуть рівнятись інші держави.
Розмовляла Анастасія Адрова, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...