Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 23, 2020

Валерій П’ятницький: «Угода після підписання й ратифікації починає жити власним життям»

Автор:

|

Липень 10, 2014

|

Рубрика:

Валерій П’ятницький: «Угода після підписання й ратифікації починає жити власним життям»

Валерій П’ятницький

Незважаючи на підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом (ЄС) святкового настрою в Мінекономрозвитку нині немає. Адже підписання угоди означає не лише завершення роботи більш ніж п’яти років. Урядовий уповноважений із питань європейської інтеграції Валерій П’ятницький частково визнає провину урядовців. За його словами, пролонгація дії автономних преференцій із боку ЄС не може замінити повноцінну дію зони вільної торгівлі (ЗВТ) із Євросоюзом. Саме тому Верховна Рада (ВРУ) найближчим часом має обов’язково ратифікувати угоду.

Росія вставляє нам палиці в колеса
— Від моменту введення ЄС автономних мит минуло вже більш ніж два місяці. Чи помітний економічний ефект від цього кроку?
— Поки що оцінки можуть бути лише попередніми, оскільки навіть європейська статистика серйозно запізнюється. Самі українські підприємці заявляють, що вони зараз прагнуть заповнити тарифні квоти, однак жодних даних наразі немає.
— Як зросте український експорт до ЄС цього року?
— Загалом, відбувається падіння обсягів торгівлі — як експорту, так і імпорту. У нас не враховується Крим, тим більше що він не отримує автономних преференцій; багато підприємств на сході країни призупинило виробництво, адже чимало з них постачало свою продукцію в ЄС. І хоча обсяг українського експорту – нижчий, ніж торік, проте частка ЄС у загальній структурі неухильно зростає.
— Чи частка експорту до ЄС до кінця року перевищить частку Співдружності Незалежних Держав (СНД)?
— Безумовно, вона буде істотно вищою. Тим більше що Росія вставляє нам палиці в колеса. Адже якщо українська курятина успішно продається на європейському ринку, то очевидно, що якість продукції задовольняє європейські стандарти. Коли ж на російському кордоні її зупиняють і не дають продавати, то про що це свідчить?..
— Чому ж Україна досі не оскаржила таких дій Росії в органах Світової організації торгівлі (СОТ)?
— Це питання багато хто задає. Але щоби заперечувати що-небудь, необхідний запит від бізнесу. Виробники повинні розуміти, що за підсумками цієї суперечки вони вирішать проблему. Зараз виробник знає, що, витративши рік або два, а може, і більше на врегулювання спору, витративши гроші на юридичну підтримку, він може й не отримати бажаного результату.
Разом із тим, виробник бачить можливості для себе на інших ринках: у ЄС, на Близькому Сході, у Китаї, й активно працює там. Бізнес розуміє, що Росія залучена зараз у дуже серйозний конфлікт з Україною зовсім не через курятину. Це – конфлікт зовсім іншого ґатунку! У такій ситуації шанси бізнесу досягти прийнятного рішення в найближчій перспективі — украй незначні, і це враховується ним при створенні своїх стратегій.

«Я — не прихильник постійного жебрацтва»
— Повернімося до європейського ринку. У ЄС уже заявили, що ВРУ повинна ратифікувати Угоду про асоціацію до кінця літа. Інакше режим ЗВТ не встигне набути чинності до закінчення дії автономних мит. Чи така оперативна ратифікація можлива?
— У нас є автономні преференції до 1 листопада ц. р. Для набуття угодою чинності необхідно пройти всі внутрішні процедури, подати повідомлення, після чого має минути певний термін. На початку липня парламент іде на канікули. Якщо угоду буде успішно ратифіковано до канікул, восени вона запрацює.
Такий сценарій має низку переваг. По-перше, якщо говорити про тарифний захист, то від початку дії ЗВТ ми отримаємо ще один річний обсяг квот — на додачу до того річного обсягу, який діяв у межах автономних мит. Тобто, за листопад-грудень українські експортери зможуть використовувати ще один річний обсяг квот.
— Що буде, якщо ВРУ не встигне ратифікувати угоду?
— У такій ситуації зменшується період, за який українські виробники можуть скористатися додатковим річним обсягом квот. Бізнес орієнтується вже на нові умови поставок до ЄС, і повернення мит, нехай навіть на місяць, буде дуже болючим. Тим більше що виробництво є безперервним: ви не можете заборонити курям нестися чи бджолам – збирати мед. Тому парламент має зробити все можливе, щоби вчасно ратифікувати угоду. Головне — устигнути до можливого розпуску ВРУ.
— Чи є сенс просити ЄС пролонгувати дію автономних мит?
— Я — не прихильник постійного жебрацтва. Просити можна, але як їм це пояснити? Ми чудово знали процедури, але чомусь не змогли зробити свою роботу вчасно. Такий сценарій є можливий, але в такому разі ми не отримаємо бонус у вигляді ще одного річного обсягу тарифних квот. Крім того, поступове зниження мита із боку ЄС відбувається дуже швидко.
Ми можемо з початку 2015-го перейти до режиму другого року дії ЗВТ. Це ще більше спростить експорт до ЄС, що дуже вигідно для українського бізнесу. У разі пролонгації автономних мит воно буде відтерміноване ще на рік. І нарешті, ЗВТ дозволить українським компаніям інтегруватися в європейську торговельну систему, стати частиною великих торговельних ланцюжків. Згадайте, ще коли мобільний зв’язок тільки розвивався, реклама показувала мапу України з точками, охопленими покриттям. Спочатку їх було всього декілька, тепер покриття – 99% території країни. Так і з європейською інтеграцією. Зараз лише деякі компанії інтегровані в загальноєвропейську торговельну систему. Завдяки ЗВТ їх буде все більше й більше. Відкладаючи ратифікацію Угоди про асоціацію, ми залишаємося осторонь від європейського ринку.

Ми прагнемо повної лібералізації торгівлі
— Угода з ЄС іще не набула чинності, а ми вже заявляємо про бажання переглянути її окремі позиції…
— Хіба погано, що бізнес має ініціативу далі працювати над угодою? Невже ми повинні йому відмовити? Напевно, ні. Але ми маємо сказати: панове, угоду відкрито для перегляду, але є чітка послідовність кроків. І перший крок — підписання самого документа й набуття ним чинності.
Після цього починається робота, яка часто навіть не вимагає внесення змін власне до тексту документа. Наприклад, з’явилася нова директива ЄС, важлива для бізнесу. Вони приходять до нас і кажуть: от є директива ЄС, приміром, щодо заморожування продуктів. У нас в угоді немає згадок про цю директиву. Нам треба починати новий процес перемовин. Ми будемо зустрічатися, виконаємо купу непотрібної роботи та погодимося, що Україні необхідно прийняти й цю директиву. Потім підуть усі юридичні процедури, та за півроку, а може, за півтора року ми все зробимо.
Однак бізнес каже: ми не можемо так довго чекати, у нас є все необхідне обладнання, є потенційні покупці, і ми готові просто зараз почати експорт до ЄС. Чи потрібні нові перемовини, якщо ми можемо просто взяти цю директиву та підтримати бізнес?
— Ідеться про перегляд квот на постачання в ЄС, у першу чергу, курятини і зернових…
— Представники цих галузей кажуть: нам не потрібні квоти. Ми готові до конкуренції та прагнемо повної лібералізації торгівлі. Також активність виявляють виробники меду, але поки що вони поставляють продукцію в рамках встановленого обсягу квот.
— Політичні процеси в ЄС уже гальмують євроінтеграцію України. Наприклад, вкотре було перенесено підписання Угоди про відкрите небо…
— Не хотів би проводити паралелі між майбутніми змінами в ЄК та відтермінуванням підписання Угоди про відкрите небо. Очевидно, що внутрішнє протиріччя в цій угоді — її територіальне застосування – жодним чином не пов’язане з Україною. Тому не бачу причин, чому зміна складу ЄК має негативно вплинути на процес української євроінтеграції. Угода, коли вона вже підписана і пройшла всі процедури, починає жити власним життям. Ступінь впливу на неї єврокомісарів або міністрів — украй низький.
— Також хотілося б запитати про перебіг процесу створення ЗВТ з іншими країнами окрім ЄС. Раніше такі перемовини були заморожені, що відбувається зараз?
— З нашого боку жодні перемовини заморожені не були. В силу політичних подій останнього півріччя перемовний процес вийшов з активної фази. Було вкрай складно навіть запросити колег на перемовини до Києва. Зараз у нас відновився діалог із Канадою. Ми зробили ревізію, де ми є, і в розумні терміни можемо вийти на результат. Звісно, нас дещо не влаштовує…
— Що саме?
— Правила ми розуміємо однаково, після перемовин із ЄС у цій сфері нам дуже легко працювати. Питання – у доступі на ринок деяких видів товарів аграрного сектору. Й Україна, і Канада — великі сільськогосподарські експортери, причому працюємо ми у близьких сегментах.
— Чи вигідна Україні ЗВТ, створювана ЄС і США?
— Дуже вигідна, особливо якщо ми успішно гармонізуємо свою систему технічних стандартів із європейською. Ці два найбільших гравці на світовому торговому ринку не просто кажуть про зниження мит. Ідеться про гармонізацію всіх стандартів у єдину систему світового масштабу. Саме тому така угода є дуже цікава й для нас.
Розмовляв Юрій Панченко, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply