Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 24, 2020

Валерій Мунтіян: «Із такою рентабельністю, як росіяни – газ, Україна сало чи зерно не продає»

Автор:

|

Червень 06, 2013

|

Рубрика:

Валерій Мунтіян: «Із такою рентабельністю, як росіяни – газ, Україна сало чи зерно не продає»

Київ не приєднуватиметься до євразійських інтеграційних проектів за жодну ціну й дуже добре підрахує всі «плюси» та «мінуси» такої інтеграції, заявив Валерій Мунтіян, урядовий уповноважений України з питань співпраці з РФ, Співдружністю Незалежних Держав (СНД) і Євразійським економічним союзом (ЄврАзЕс). 
— Українська сторона доклала великих зусиль, аби провести цю позицію (про вільний доступ до транспортних мереж. — Ред.) в угоді (про вільну торгівлю між Україною та державами СНД. — Ред.). На початковому етапі російська сторона навіть не погоджувалася, щоби ця позиція була в угоді. Ми провели сім чи вісім раундів перемовин. І тільки завдяки наполегливості української делегації, яку я очолював, ми провели в статті 7 про транспорт окремий пункт про те, що ми маємо отримати доступ до транспортної інфраструктури та євразійського газу. Для України це є дуже важливо, бо дає змогу диверсифікувати наші джерела надходження енергоносіїв. Тепер тривають перемовини, уже проведено два раунди.
— Але чи є якісь результати? Чи бачите ви в російської сторони бажання рухатися до підписання якоїсь угоди із цього питання?
— Ну, якщо вони ведуть перемовини, то куди дінуться від підписання?
— Чи є в української та російської сторін розуміння того, що досягнення домовленості саме в цій сфері буде знаковим. Адже якщо ми не можемо домовитися з РФ про те, що вже прописано в договорі про вільну торгівлю в межах СНД, то який сенс підраховувати якісь зиски від можливого членства України в Митному Союзі (МС) чи ЄврАзУс?
— Так, для нас це — знакова угода. Кажу вам як експерт: ціна на газ для України справді завищена. Еквівалентного обміну немає. За такою рентабельністю, як росіяни – газ, коли ціну завищено в 500-1000 разів, Україна сало чи зерно не продає. Є ж якийсь міжнародний еквівалент! Якщо я вам дам «Жигулі» за Mercedes, ви мені скажете: Валерію Івановичу, це ж – не обмін. Дайте мені за Mercedes десять «Жигулів».
І Росії в цьому питанні треба було би провадити гнучкішу політику. А зараз вони втрачають, бо ми знаходимо інші шляхи (постачання газу. — Ред.). Ми втрачаємо, і вони втрачають. Тому сподіваюся, що вони підуть на компроміс.
Загалом, якою є мета інтеграції? Я з вами об’єднуюсь, аби мати доступ до тих активів, які я зараз не можу мати. Що потрібно Україні? У першу чергу, енергоресурси. За якою ціною? За вашою внутрішньою, бо в іншому разі наша промисловість не витримає конкуренції й відбудеться просто її поглинання. Якщо ціна на газ у РФ – 147 USD, у Білорусі — 165 USD, то як при нашій ціні зі знижкою 436 USD за 1 тис. куб. м я можу забезпечити конкурентоспроможність, наприклад, у хімічній промисловості? А там і добрива будуть дорожчі, а отже, й урожай.
А в України ще й гіпертрофована структура економіки, коли 90 % експорту залежить від газу — металургія, АПК, хімія. Якщо цього немає, то що ж ми отримаємо від інтеграції? Тільки втратити можемо. Тому, щоби кудись вступити, ми повинні бачити вигоди, преференції, гарантії та компенсації. Ще й маємо провести консультації з третіми країнами, із якими в нас уже є двосторонні угоди. Тобто, якщо бути відвертим, ми ще ці питання прораховуємо. Прем’єр-міністр визначив термін — до 1 липня, ще місяць маємо.
Бі-Бі-Сі Україна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply