Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 20, 2018

Валерій Кондрук: «Із бюджетним фінансуванням медпослуг змирилися навіть у Британії»

Автор:

|

Вересень 01, 2016

|

Рубрика:

Валерій Кондрук: «Із бюджетним фінансуванням медпослуг змирилися навіть у Британії»

Валерій Кондрук

Реформа галузі охорони здоров’я, мабуть, одна з найтриваліших і найскандальніших реформ в Україні. Міністри змінюються, концепції створюються і щезають у суперечках депутатів і чиновників Міністерства охорони здоров’я (МОЗ), а «віз і досі там». Неспроможність державної машини взяти на себе відповідальність за радикальні зміни у цій сфері призвела до появи громадської концепції реформування охорони здоров’я з назвою «Нова модель охорони здоров’я в Україні «Модель 5». Детальніше про цю концепцію розповів Валерій Кондрук, її автор, член ради директорів Спілки українських підприємців та колишній заступник голови Київської обласної державної адміністрації.

Унікальний шанс для України
— Чому концепція має таку назву — «Модель 5»?
— У світі існує кілька успішних моделей надання медичних послуг: приватне фінансування охорони здоров’я народило найуспішнішу у світі медицину США (але доступну не всім); модель Бісмарка (фінансування медичних послуг через обов’язкове страхування), яка успішно реалізована у Німеччині; модель Беверіджа (бюджетне фінансування медичних послуг) ще успішніше реалізована у Великій Британії. Однак, відповідальна політика у будь-якій сфері, особливо, у такій чутливій, як охорона здоров’я, мусить відштовхуватися від реального стану справ. Неможливо перенести модель охорони здоров’я, яка успішно працює у Сполучених Штатах, Німеччині чи Об’єднаному Королівстві, на українське підґрунтя і зробити цю модель такою ж успішною в Україні.
Як доводять дослідження міжнародних організацій, найзатратнішими для націй є два антиподи в організації охорони здоров’я — приватне фінансування охорони здоров’я, яке реалізовано у США, і бюджетне фінансування медичної інфраструктури, яке було втілене в СРСР. Натомість із найменшими для нації відносними затратами коштів показує найкращі результати організація охорони здоров’я, реалізована у Великій Британії за моделлю Беверіджа — бюджетне фінансування медичних послуг усім громадянам.
Теперішня повна руїна організації охорони здоров’я в Україні дає нашій державі унікальний шанс не копіювати консервативну модель 200, 130 чи 70-річної давнини, а створити нову модель, яка буде побудована на сучасних досягненнях і врахує позитивний досвід організації охорони здоров’я успішних країн і «Цілі тисячоліття у галузі охорони здоров’я» Всесвітньої організації охорони здоров’я. Тому для зручності в обговоренні цих пропозицій запропонував назву «Модель 5», підкреслюючи цим, що вона не повторює жодну з існуючих чотирьох основних.

Про кошти, що «несподівано» зникають
— Ви розробляли цю концепцію не один день. А що спонукало оприлюднити її саме зараз?
— Над створенням моделі, яка б не порушувала вимог Конституції України про бюджетне фінансування лікування громадян України з суттєвим покращенням якості надання медичних послуг, але без запровадження додаткового оподаткування, я думав давно, адже більше 20 років займаюся фармацевтичним бізнесом і добре знаю цей бік організації охорони здоров’я. А безпосереднім поштовхом до оприлюднення Концепції «Нової моделі організації охорони здоров’я» послужила реєстрація 14 липня ц. р. у Верховній Раді проекту Закону України «Про загальнообов’язкове соціальне медичне страхування». Він передбачає запровадження нового обов’язкового загальнодержавного податку («страховий платіж»), який надходитиме на рахунки приватних страхових компаній для оплати лікувальним установам медичних послуг. Крім цього, запроваджується загальнодержавний «Фонд гарантування загальнообов’язкового соціального медичного страхування» для лікування застрахованої особи на випадок, якщо кошти, що надійдуть на рахунки приватній компанії від загальнодержавного податку, кудись «несподівано» зникнуть. Що це означає? Платники податків платитимуть двічі: один раз на утримання приватних страхових компаній, у яких «несподівано» зникають кошти, а вдруге — за самі медичні послуги через Фонд гарантування загальнообов’язкового соціального медичного страхування. Цей законопроект грубо порушує статтю 49 Конституції України, запроваджуючи замість бюджетного фінансування медичних послуг утримання за рахунок нового податку приватних страхових компаній. Натомість модель, яку я пропоную, дає відповіді на запитання, як ефективніше витрачати кошти платників податків без збільшення суми податків, якими обкладається бізнес і громадяни, але водночас гарантовано та безкоштовно надавати їм якісні медичні послуги.

Лікувати незалежно від соціального становища
— Яка основна ідея запропонованої вами моделі?
— Впровадження обов’язкового державного страхування за рахунок цільового призначення частини податку (без збільшення податкового навантаження) на отримання безкоштовних медичних послуг, гарантованих Конституцією. За новою моделлю, якщо пацієнт звернувся за медичною послугою і лікування такого стану гарантоване законом згідно з переліком станів (страхових випадків), пацієнт отримає стандартне, передбачене протоколом лікування, незалежно від свого соціального становища. Усі додаткові послуги за офіційно встановленими прейскурантами оплачуються додатково або за рахунок добровільного страхування, або ж за рахунок особистих коштів чи пожертв.
Для організації ж бюджетного фінансування медичних послуг усім громадянам України у державному бюджеті створюється спеціальний Фонд обов’язкового державного медичного страхування. При цьому «Модель 5» не передбачає запровадження додаткових зборів на нього. Концепція пропонує лише змінити назву — збором на обов’язкове державне медичне страхування пропонується назвати податок на доходи фізичних осіб із тією ж базою і ставками оподаткування та гарантією закону, що сума таких витрат через Фонд не може бути меншою, ніж витрати державного й усіх місцевих бюджетів на охорону здоров’я у рік, що передує запровадженню обов’язкового державного медичного страхування з повним урахуванням інфляції.
Модель також передбачає, що той же обсяг бюджетного фінансування охорони здоров’я, який зараз витрачається з різних бюджетів на малоефективне утримання ліжко-місць, спрямувати на оплату медичним закладам і лікарям за конкретно надані медичні послуги згідно з гарантованим законом переліком медичних послуг, які надаються будь-якому громадянину за фактом звернення за такою послугою до лікаря, незалежно від соціального статусу. Якщо когось цікавитиме більший об’єм послуги, ніж гарантований законом, він зможе додатково офіційно оплатити такі послуги з інших джерел — добровільного медичного страхування чи з особистих доходів.

Найдовше змінюватимуть законодавство
— Що потрібно, щоб вашу концепцію впровадити у життя?
— Впровадження «Моделі 5» не потребує додаткових витрат, за винятком коштів на створення системи централізованого обліку застрахованих осіб та обліку оплати медичних послуг за кошти Фонду обов’язкового державного медичного страхування. Такі (порівняно незначні) кошти можуть бути передбачені бюджетом, або отримані у вигляді грантів технічної допомоги від країн-донорів, чи позичені у Світового банку або Європейського банку реконструкції та розвитку. За наявності політичної волі, впровадження концепції можна здійснити за 10-12 місяців. Найбільше часу може зайняти внесення змін у законодавство.
— А якщо грошей забракне, будете пропонувати збільшення збору?
— Категорично ні! Впровадження «Моделі 5» передбачає незмінність загального обсягу бюджетного фінансування охорони здоров’я! Це — принципове питання! Без збереження незмінного, на час запровадження моделі, обсягу бюджетного фінансування охорони здоров’я, неможливо буде довести скептикам і противникам будь-яких змін, що «Модель 5» ефективніша.
— Хто може чинити перешкоди у разі запровадження «Моделі 5»?
— Спротив чинитимуть три основні групи впливу: творці схеми з «відмивання» бюджетних коштів Фонду обов’язкового державного медичного страхування через приватні страхові компанії, ті, хто «заробляє» на продовженні агонії чинної неефективної системи охорони здоров’я, а також ті, хто виступають проти бюджетного фінансування галузі охорони здоров’я як явища. Останнім можна нагадати, що з бюджетним фінансуванням медичних послуг змирилися навіть прихильники вільного ринку Великої Британії.
Розмовляла Анастасія Адрова, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...