Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 19, 2020

Увага: високий тиск!

Автор:

|

Липень 10, 2014

|

Рубрика:

Увага: високий тиск!

Вимірювання високого тиску

Артеріальна гіпертензія, або підвищений артеріальний тиск, — дуже поширена недуга, від якої, за статистикою, страждає кожен четвертий житель нашої планети. Однак до лікарів звертаються далеко не всі. Про те, як розпізнати гіпертензію, як попередити її розвиток і чим допомогти собі та близьким у кризовій ситуації, розповідає кардіолог Леся Гусак.
— Лесю Іванівно, а що таке артеріальна гіпертензія?
— Артеріальна гіпертензія — це захворювання серцево-судинної системи, що супроводжується підвищенням артеріального тиску (АТ) за 140/90 мм рт. ст. Верхнє число при вимірюванні артеріального тиску — систолічний тиск, показує тиск в артеріях у момент, коли серце стискається та виштовхує кров у артерії. Нижнє — діастолічний тиск, показує тиск у артеріях у момент розслаблення серцевого м’яза.
— Який тиск вважають нормальним?
— Нормою вважається тиск 120/80 мм рт. ст. Відомо, що добовий показник артеріального тиску може коливатися. Нормою є, якщо ці коливання відбуваються в таких межах: верхній показник — не більш ніж на 20 мм, нижній — не більш ніж на 10 мм. Якщо межі добових коливань завищені, є причини для занепокоєння.
— Чи може людина не відчувати підвищеного тиску?
— На жаль, може. Статистика стверджує, що половина пацієнтів, котрі страждають від підвищеного тиску, навіть не підозрюють про це. Людина просто списує все на нездужання. Є люди, насамперед похилого віку, котрі при артеріальному тиску 180/100 і навіть при 200/110 мм рт. ст. почуваються цілком нормально та вважають, що це — їхній «робочий тиск», лікувати який не потрібно. Однак це — найпоширеніша помилка. Адже ризик ускладнень гіпертонії — однаково високий як у хворих, що відчувають високий тиск, так і в тих, хто ні на що не скаржиться.
Якщо хвороби не лікувати на ранніх стадіях, зростає ризик розвитку численних серцево-судинних захворювань. Слід бути обережними й жінкам у період клімаксу: коли рівень естрогену в організмі починає спадати, може різко змінитися рівень артеріального тиску.
— Якими є симптоми підвищеного тиску?
— Загалом, артеріальна гіпертензія розвивається поступово. Починається все з періодичних головних болів, пришвидшеного серцебиття, «стрибків» артеріального тиску. На цій стадії хвороба найчастіше залишається непоміченою. Однак стан людини погіршується: скарги на головний біль, оніміння пальців рук і ніг, приливи крові до голови, поганий сон, мерехтіння перед очима, запаморочення та швидку втомлюваність. Підвищення кров’яного тиску стає стійким, до цього часу в судинах відбуваються склеротичні зміни. При подальшому прогресуванні захворювання в пацієнта може розвинутися серцева або ниркова недостатність чи порушення кровообігу в мозку. Тому за перших же симптомів потрібно звертатися до лікаря!
— Якщо стався гіпертонічний криз, що треба робити до приїзду «швидкої допомоги»?
— Перш за все, необхідно забезпечити хворому цілковитий спокій: під голову підкласти кілька подушок, аби зафіксувати його в напівсидячому положенні. Це посилить венозний відтік крові від головного мозку та допоможе трохи послабити біль у скронях і потилиці. Гіпертонічний криз — це завжди стрес. Тому треба прийняти легкі заспокійливі ліки: корвалол, настоянку глоду або пустирника.
— Поряд із гіпертоніками існує велика група людей зі зниженим тиском, який теж завдає чимало клопоту…
— Раніше вважалося, що низький тиск — не такий небезпечний. Зараз уже доведено, що цей стан може стати причиною синдрому хронічної втоми та депресії. Під час вагітності гіпотонія призводить до кисневого голодування плоду, тому він погано росте та формується. Низький тиск також не варто залишати без уваги, слід звертатися до лікаря.
— Як правильно вимірювати артеріальний тиск?
— Артеріальний тиск вимірюють за допомогою тонометра. Це можна робити в лікаря. Але зазвичай під час вимірювання тиску в лікарні в пацієнта виникає так званий синдром білого халата. Тому краще користуватися тонометром у звичній для вас обстановці – удома. Не варто орієнтовно за годину до вимірювання тиску пити міцний чай або каву. Перед вимірюванням необхідно відмовитися від куріння. Щоразу, коли ви закурюєте цигарку, ваш артеріальний тиск піднімається та залишається на такому рівні протягом години або довше. Тонометри є двох видів: механічні й електронні. При виборі електронного тонометра слід звертати увагу на виробника, якість тонометра (тобто рівень можливої похибки), гарантійний термін і обов’язково — на наявність сервісного центру. Такі тонометри потрібно купувати тільки в аптеці.
— Як часто потрібно вимірювати тиск?
— Тиск варто вимірювати регулярно, навіть якщо ви — не гіпертонік. Гіпертонікам це потрібно робити не менш, ніж двічі на день. Уранці, протягом години після пробудження (до сніданку), і ввечері – до вечері (або не менш ніж через дві години після вечері). Добре, якщо при цьому будете вести щоденник, куди записуватимете показники рівня АТ.
— Чи гіпертонік має якісь певні обмеження щодо відпочинку, подорожей? Скажімо, чи можна йому користуватися літаками?
— Гіпертонік має підготуватися до польоту. По-перше, обов’язково регулярно приймати планову терапію. По-друге, узяти таблетки з собою, щоби вистачило на весь час поїздки. По-третє, передбачити наявність препаратів швидкої дії для першої допомоги при розвитку гіпертонічного кризу, якщо він раптом станеться в літаку або аеропорту. Мати з собою свій апарат для вимірювання артеріального тиску. І найважливіше – перед польотом відвідати свого лікуючого лікаря й виконувати всі рекомендації.
— Як діяти людині, у котрої вперше виявили підвищений тиск?
— Насамперед – обов’язково спостерігатися у лікаря. Адже тільки він може призначити необхідне саме вам лікування. Прості істини повинні стати звичкою: здорове харчування, стійкість до стресів, відмова від куріння та зловживання алкоголем. Особливе значення має фізична активність, яка повинна відповідати рівню тренованості організму з урахуванням віку та наявних захворювань. Найпростіше рішення — це ходьба в різному темпі. 10 тис. щоденних кроків, що дорівнює 3-5 км, повинні стати нормою для кожної дорослої людини. У цьому випадку вам не загрожує зайва вага, яка може бути причиною багатьох хвороб. Треба підтримувати нормальну вагу раціональним харчуванням і руховою активністю.
Розмовляла Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply