Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 25, 2020

Тімоті Снайдер: «Справжньою мішенню Путіна була не Україна»

Автор:

|

Листопад 06, 2014

|

Рубрика:

Тімоті Снайдер: «Справжньою мішенню Путіна була не Україна»

Тімоті Снайдер

Події в Україні не діють на російську пропаганду, оскільки вона ґрунтується не на подіях, а на бажаних версіях подій, які могли би викликати реакцію Європи. Про це розповів історик Тімоті Снайдер, професор Єльського університету.
— Що ви думаєте про нинішнє становище України?
— Україна дозріває як народ, однак найбільша проблема цієї країни — корупція чи бездіяльність законів. Крім того українському уряду треба впоратися з гуманітарною кризою в Луганській і Донецькій областях. Отже, в політичному сенсі все покращилося, проте держава потребує серйозної економічної допомоги та реформ.
— Чого ще можемо чекати від Російської Федерації (РФ)?
— Найголовніше — усвідомити, що основний об’єкт російської політики щодо України — не сама Україна, а Європа. Зусилля РФ із дестабілізації України — це частина великого плану з дестабілізації Європи. Марно сподіватися, що перемир’я або вибори в Україні змінять політику Росії. Доки РФ не змінить свого ставлення до Європейського Союзу (ЄС) із негативною на позитивне, ми можемо очікувати такого ж розвитку подій.
— Які сигнали російської пропаганди були дієвими, а які — ні?
— Російську пропаганду треба трактувати як політичний маркетинг, його авторів не хвилює ні правда, ні наслідки, ні думка виборців про поширювану брехню. Першою брехнею було те, що всі українські революціонери — фашисти. Це, звісно, є абсолютною дурістю і не має нічого спільного з реальністю, проте це на кілька місяців ввело в оману західне суспільство, особливо в Німеччині.
Друга брехня, що це є геополітична боротьба. Якщо це — геополітична боротьба, отже, в неї втягнуті лише РФ і США, про українців можна забути. Це було зручно й тому, що більша частина європейців не хоче брати на себе відповідальність за Україну, бо це, на їхню думку, мають зробити США.
— Чому російська пропаганда або навіть політика знаходять підтримку серед європейців?
— По-перше, після анексії Криму люди були шоковані тим, що порядок в Європі може бути порушений, адже одна європейська країна напала на іншу. Якщо говорити про пропаганду, Кремлю було важливо не переконати у своїй правді, а заручитися способами швидкої дії. Поки він брехав, що в Криму йде цивільний конфлікт, що там немає російських військових, а люди це перетравлювали, анексію було завершено.
— Чи вивчила Європа урок, який їй дала РФ?
— Гадаю, так. Кремль не пов’язаний жодними етичними нормами, принципами різних думок, законами, тому може всю енергію спрямувати на тактику й техніку, домагаючись відмінних результатів. Однак повторити кримську пропаганду не вийде, оскільки люди вже знають, що російська пропаганда існує. Крім того, увесь політичний клас Європи зрозумів, що російська пропаганда та поведінка Росії — дві різні речі. Але найголовніше — те, що Європі дуже складно визнати, що цей конфлікт відбувається не через Україну. Насправді Росія намагається ослабити Європу.
— Путін недавно сказав, що нинішній порядок у світі — на користь тільки США, а більше нікому. Він також стверджував, що український конфлікт — ознака втрати балансу світової сили…
— Баланс сил змінюється постійно, це — природно, однак занепокоєння викликає переконання, що світовий лад, міжнародне право та міць США — це одне й те ж. З цього роблять висновок, що більше не треба дотримуватися норм міжнародного права, оскільки це — не право, а щось відкрите американцями. Путін розтоптав міжнародне право та суверенність держав, це веде світ до анархії, яка ні для кого не є вигідна, навіть самій РФ. Її східний кордон із Китаєм — не лише межа, вона веде із цією країною торгівлю. Цікаво, що не росіяни, а китайці перевіряють, наскільки далеко вони можуть заходити в порушенні правил, але не хваляться цим і використовують росіян.
Розмовляла Моніка Гарбачяускайте-Будрене

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply