Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 23, 2020

Таємниці крові

Автор:

|

Травень 22, 2014

|

Рубрика:

Таємниці крові

Групи крові

Із будь-якою «зовнішньою аґресією» проти нашого організму насамперед починає боротися кров. Мабуть, тому близько 30 % усіх лабораторних аналізів — саме гематологічні. Про що може розповісти крапля крові під мікроскопом? Із цим запитанням ми звернулися до Оксани Гулик, завідувача клініко-біохімічної лабораторії у Львові.

— Тож про що «розповідає» наша кров?
— Аналізи крові поділяють на клінічний, коли беруть незначну кількість крові з пальця, і біохімічний — із вени. За отриманими даними визначають не лише патологічні зміни в самій кровотворній системі, а й чимало захворювань.
Одним із найважливіших показників крові є вміст еритроцитів, які беруть участь у диханні організму. При лабораторних дослідженнях помічаємо збільшення чи зменшення їх кількості, що свідчить про те чи інше захворювання. При анемії, втраті крові, вагітності, навіть після візиту до перукаря число еритроцитів зменшується, а от при деяких захворюваннях серцево-судинної системи, урологічних, легеневих воно збільшується.
Дуже важливим компонентом крові є гемоглобін, кількість якого — теж непостійна. Для нормального самопочуття необхідно підтримувати гемоглобін у нормі, яка становить для жінок 110-130 г/л, а для чоловіків — 120-150 г/л.
Визначаємо також і резус-фактор, що особливо важливим є для майбутніх батьків. Під час проведення лабораторних досліджень визначаємо вміст лейкоцитів і лімфоцитів (у народі їх називають «біла кров»). Збільшення кількості лейкоцитів спостерігаємо при грибкових, вірусних захворюваннях, перитоніті та панкреатиті. Так само коли зростає вміст лімфоцитів, це – пневмонія, вітряна віспа, грип, кір тощо. Їх число зменшується при хронічних захворюваннях печінки, порушенні кровообігу, первинних стадіях онкологічних захворювань.
Важливим компонентом є тромбоцити, які беруть безпосередню участь у процесі згортання крові. Підвищена кількість тромбоцитів свідчить про ризик тромбоутворення, туберкульоз, інші важкі хвороби. Крім компонентів, що утворюють так звану формулу крові, у ній присутні хімічні речовини, вуглеводи, гормони, ліпопротеїди тощо.
— Чи залежить здоров’я людини від групи її крові?
— Сучасні дослідження закордонних і українських гематологів виявили пряму залежність між групами крові людей і схильністю до того чи іншого захворювання. Люди з першою (0) групою крові легше «підхоплюють» різноманітні вірусні захворювання. Їх частіше непокоять гастрити та виразки. Чітко простежено схильність до захворювання на бронхіальну астму, пневмонію, інфаркт міокарда. Ті, у кого друга (А) група крові, частіше хворіють на гінекологічні захворювання, цукровий діабет, холецистит, остеохондроз, серцево-судинні недуги, алергії. Люди з третьою (В) групою крові страждають від радикулітів, злоякісних пухлин, захворювань суглобів. Рідко зустрічається четверта (АВ) група крові (її має тільки 5 % населення планети). Такі люди мають міцний імунітет, вони менше, ніж інші, потерпають від алергій. Однак у них частіше виявляють різноманітні новоутворення.
— Чому кров на аналіз завжди беруть натщесерце?
— Основне завдання процедури — гарантія встановлення точного діагнозу. Незважаючи на те, що кожен із нас не раз здавав аналіз крові, окрім рекомендації натщесерце нам мало що відомо. Але саме із цією умовою якраз і роблять більшість аналізів, наприклад, біохімічні (глюкоза, холестерол, білірубін). Серологічні тести, гормони сучасні технології дозволяють робити не натщесерце.
Натщесерце означає, що між останнім прийомом їжі та здачею крові повинно минути не менш як вісім, а краще — 12 годин. Сік, чай, кава, тим більш із цукром, — також їжа, тож доведеться потерпіти. Можна пити воду. Строго натщесерце, тобто не менш як після 12-годинного голодування, слід здавати кров для визначення параметрів ліпідного профілю (холестерин, трігліцериди). Для підготовки до процедури здачі крові на загальний аналіз вимоги є менш строгі: останній прийом їжі повинен відбутися за годину до взяття крові. Але за 12 годин до обстеження не можна вживати жирну, смажену їжу й алкоголь.
— Що обов’язково треба знати кожній людині про свою кров?
— Насамперед, групу крові та резуc-фактор. Обов’язково слід знати свій кров’яний тиск і рівень цукру.
Розмовляла Оксана Нагірна

До теми
Японські вчені зацікавилися теорією взаємозв’язку групи крові з деякими особливостями її носіїв. Широкомасштабні дослідження серед мільйона мешканців країни підтвердили, що група крові суттєво впливає на вдачу людини, її звички. Науковці дали характеристику людям із різними групами крові:
І група (0). Власники цієї групи крові – енергійні, товариські, із міцним здоров’ям, сильною волею. Вони є стійкими до неврозів, швидко відновлюють сили, не позбавлені емоційності, невтомні в прагненні успіху та лідерства. Водночас, ці люди — дуже ревниві, метушливі й амбітні. Проте це не заважає їм бути гарними друзями.
ІІ група (A). Ці люди – старанні й обов’язкові, сумлінно ставляться до справи, працюють навіть в умовах сильного стресу, гарні друзі. В усьому люблять гармонію, спокій і порядок. Чутливі, терплячі та доброзичливі. Вони — максималісти. Їхні недоліки — упертість і неспроможність розслабитися.
ІІІ група (B). Цю групу крові мають делікатні, вразливі, спокійні люди, але вони висувають надто високі вимоги до себе й оточуючих. Зазвичай це — індивідуалісти, неприховані та схильні чинити так, як їм подобається. Вони легко до всього пристосовуються, гнучкі й не страждають від відсутності уяви. Владні й творчі особистості. Проте бажання бути незалежними іноді може перетворитися на їхню слабкість.
ІV група (AB). Ці люди найчастіше керуються в житті емоціями та почуттями, а не здоровим глуздом і розрахунком. Зазвичай їх люблять друзі та знайомі. Вони вміють розважати, тактовні й справедливі. Але іноді — різкі. Проте тяжко ухвалюють рішення. Вони – мислителі. Найбільше конфліктують самі зі собою.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply