Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 26, 2020

Святослав Скальський: «Львівські інженери розробили унікальний безпілотник для армії»

Автор:

|

Вересень 29, 2016

|

Рубрика:

Святослав Скальський: «Львівські інженери розробили унікальний безпілотник для армії»

Святослав Скальський

Група львівських інженерів розробила унікальний безпілотний літальний апарат (БПЛА) «Вежа», який живиться по тонкому кабелю і може залишатися в повітрі фактично необмежену кількість часу. Вони кажуть, що аналогів у світі майже немає. Якщо такий коптер обладнати відеокамерами та тепловізорами, військові в зоні проведення антитерористичної операції зможуть використовувати його для спостереження за місцевістю або для передачі радіосигналу. Винахідники сподіваються, що знайдуться партнери, котрі допоможуть налагодити виробництво й обладнати коптер додатковою технікою, а також що будуть зацікавлені впровадити цю розробку в українській армії. Про особливості цього проекту розповів інженер-волонтер Святослав Скальський.
— Чи є в світі якісь аналоги таких БПЛА, який розробили ви?
— Ми бачили проекти коптерів, які живляться по дроту та застосовуються в охоронних системах для спостереження за горизонтом. Це — й ізраїльські воєнні системи, й американські. Багато з них — просто концепти, представлені на сайтах. Але не відомо, чи були вони втілені в залізі. В ізраїльській армії, принаймні, я бачив відео — є автомобілі, які на борту мають такий коптер. Він підіймається на 50 м над автомобілем і рухається одночасно з ним. Таким чином в автомобіля з’являються «очі» з висоти 50 м, аби можна було оглянути територію навколо.
— Чим унікальна ваша модель коптера?
— Він вирізняється тим, що подібні моделі працюють на постійному струмі, а нам вдалося використати змінний, який іде по 100 м кабелю. Це дозволяє забезпечити значно вищий рівень безпеки при його використанні. Адже, як відомо, постійний струм при ураженнях зупиняє серце та викликає в людини судоми, а змінний струм, як у нашому випадку — 80 кГц, викликає лише опіки.
— Які функції може виконувати цей апарат?
— Висота польоту — 100 м. Його функція — довготривале перебування в повітрі з можливістю ретранслювати сигнал. Тобто він може використовуватися як вежа для трансляторів мобільного чи радіозв’язку, телевізійного сигналу чи Інтернету. Може використовуватися для спостереження за горизонтом за допомогою підвісних камер, які передають відео на землю. Також його можна обладнати тепловізором.
— Зі самого початку ваш задум був такий, щоб створити БПЛА, який міг би використовуватися в армії?
— Так, у нас була зустріч із людьми з фронту, котрі казали, що в них там ходять диверсійно-розвідувальні групи, й їм було б зручно мати огляд згори на пересіченій місцевості, де є будинки, дерева, щоб бачити, чи підходить до них якась військова група. Ставити вишку, зрозуміло, в тих умовах не дуже реально, і зручніше, якщо просто підвісити її і вона буде висіти. Тобто, щоб її можна було швидко розгорнути. І час роботи також дуже важливий. Можна запустити коптер на акумуляторах, але він протримається в повітрі до 40 хвилин.
Саме тому ми й реалізували задум створити таку мобільну вежу для огляду периметру. А от щоб почати використовувати цей коптер, потрібно підвісити на нього дороге обладнання. Ті самі тепловізори дорого коштують. Так само камери, які б дозволили спостерігати за горизонтом і передати зображення достатньої якості. Зараз ми шукаємо партнерів, які допомогли б завершити цей проект для його повноцінного використання й упровадження у виробництво. Також важливо знайти вихід на кінцевого користувача, тобто до людей, котрі готові використовувати цей пристрій.
— Скільки часу та ресурсів у вас пішло на те, щоб створити цю модель? Це ви все за власні кошти зробили?
— Так, це за свої кошти. У вільний час десь упродовж півтора року ми це робили і проводили тестування. Гадаю, якби це робилося на постійній основі в робочий час, то це б зайняло три-шість місяців. Вартість компонентів — близько 1 тис. USD. Якщо починати промислове виготовлення цих коптерів, то вартість зростає за рахунок податків. Цей екземпляр зроблений майже з підручних матеріалів. Хоч, звісно, ми купували фірмові двигуни, пропелери й автопілот. Як бачите, рама зроблена вручну з листового алюмінію, профілю та фурнітури. Важить коптер 5 кг і може підняти на собі ще 4 кг корисного навантаження — це може бути тепловізор, камера та ретранслятор.
— Чи зверталися до вас уже зацікавлені у виробництві таких БПЛА?
— Ми всю інформацію про нашу розробку вивішуємо на спеціальній сторінці у Facebook. До нас уже писали люди, котрих зацікавив наш проект. Але пропозицій про якесь серійне виробництво наразі не надходило.
Розмовляла Тетяна Штифурко, Західна інформаційна корпорація

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply