Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 3, 2020

Стівен Пайфер: «Україна, що загрузла в політичній кризі, США не цікава»

Автор:

|

Квітень 28, 2016

|

Рубрика:

Стівен Пайфер: «Україна, що загрузла в політичній кризі, США не цікава»

Стівен Пайфер

Колишній посол США в Києві пояснив, як Україні залишитися цікавим партнером для Вашинґтона, незалежно від того, яка адміністрація прийде до Білого дому 2017 року.

Росіяни самі не хочуть реалізувати Мінськ-2
— Виконання мінських угод зайшло в глухий кут. Якими, на вашу думку, будуть перспективи цього процесу?
— Мені як експерту дуже важко уявити, що мінські угоди будуть виконані. Якщо поглянути на позицію Російської Федерації (РФ), то вона свідчить, що росіяни самі не хочуть реалізувати Мінськ-2. Вони хотіли б зберегти конфлікт на Донбасі — заморожений або не дуже — для того, щоб чинити тиск на Київ. Крім цього, лідери терористичних «народних республік» у Донецьку та Луганську кажуть, що вони не готові до відновлення українського політичного суверенітету. При цьому весь сенс мінських домовленостей полягає саме у відновленні такого суверенітету. Але це — єдина політична угода, яку ми маємо. То ж нам, як і раніше залишається пробувати реалізувати Мінськ, але мати при цьому дуже скромні очікування.
— Можливо, це відбувається, бо зі самого початку домовленості мали великі недоліки? Документ припускає різні інтерпретації…
— Частково — так. Наприклад, Мінськ-2 не встановлював порядок виконання цих угод тощо. Хоча, гадаю, більшість людей погодяться з тим, що першорядними є ті положення, які передбачають припинення вогню, відведення військ із лінії зіткнення та доступ експертів Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ). 14 місяців пройшло після того, як Мінськ-2 був підписаний, а припинення вогню так і не настало, важка зброя все ще розташована близько до лінії зіткнення, й ОБСЄ регулярно відмовляють у доступі до окупованих районів Донбасу.
— Чи може РФ вдатися до військового тиску 2016 року, щоб змусити Україну зробити політичні поступки?
— Гадаю, що це залежить від багатьох факторів. Мені здається, що у Росії є можливість для підвищення тиску з використанням військових інструментів на Донбасі або, навпаки, зменшення. Морські піхотинці Чорноморського флоту РФ — це чинення тиску на Київ, щоб зробити проведення необхідних реформ важчим, і щоб ускладнити українському уряду процес реалізації Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Тому Москва буде прораховувати рівень військового тиску на Київ. Імовірно, Кремль не хоче дуже сильно тиснути, бо є певні обмеження. Вони не хочуть викликати додаткові санкції з боку Заходу. Але РФ тримає відкритою можливість підвищити такий тиск.

Обама — занадто обережний
— Ви якось казали, що Україна заслуговує на те, щоб отримати американське оборонне озброєння. Які шанси на успіх, якщо Київ попросить продати, а не просто надати Javelin, як це зробила Естонія, яка нещодавно отримала першу партію такого озброєння?
— Гадаю, що теперішня адміністрація США проводить дуже обережну політику з цього питання. Джон Гербст (інший екс-посол США в Україні. — Ред.) і я зробили велике зусилля рік тому, щоб спробувати переконати адміністрацію Обами забезпечити більшу військову підтримку Україні, в т. ч. передати протитанкове озброєння. Але адміністрація п. Обами вирішила не надавати його Києву. Якби було великомасштабне відновлення бойових дій, потужний наступ росіян на Донбасі, то це могло б змінити підхід Вашинґтона в питанні поставок Україні оборонних озброєнь. Але якщо такого не станеться, теперішня американська адміністрація зброю Україні не дасть.
— Чи можемо сказати, що це — примха Барака Обами?
— Гадаю, що він — занадто обережний. Але можу зрозуміти хід його думок із цього питання, хоча й не згоден із президентом.
— На тлі можливої втоми від України на Заході, які шанси на досягнення чергового неформального компромісу між Заходом і РФ по Україні?
— Гадаю, що цього буде дуже важко досягти. Не бачу можливості, як Захід віддасть Україну на відкуп Росії. Але те, що мене турбує, — це відсутність більшого прогресу в реформах, особливо в боротьбі з корупцією в Україні. Люди можуть почати сумніватися, чи варто й далі підштовхувати Україну до реформ. І така ситуація буде поганим знаком для політики Заходу. А ще гірше це буде для України.
— На вашу думку, які загрози національній безпеці України будуть домінувати 2016-го — зовнішні чи внутрішні?
— Україна зараз стоїть перед обома цими викликами. Зовнішній — як протидіяти російській аґресії на Донбасі. Але не менш важливими є реалізація реформ і виведення України на шлях реформування для становлення нормальної демократичної, орієнтованої на ринок, європейської держави. І це — одна з перешкод і проблем для уряду та Президента, бо обидва завдання треба реалізувати одночасно. Україна не стане історією успіху, якщо вони не вирішать ці проблеми.

Дональда Трампа не оберуть
— Наскільки теперішня стратегія Вашинґтона щодо війни між РФ та Україною є ефективною та результативною?
— Вашинґтон міг би зробити більше. Він зробив певні важливі речі, щоб підтримати Київ. Але навіть зараз, за відсутності великого наступу, надання легкого оборонного озброєння Україні має сенс, бо це може збільшити здатність української армії стримувати подальші атаки російських військ. Я хотів би бачити готовність Заходу запропонувати і більше фінансової допомоги Україні. Але за умови, що Україна робитиме більше реформ. Фінансування потрібно прив’язати до конкретних цілей — тобто та чи ця сума буде доступна, якщо ви зробите те і те. Бо, на жаль, схоже, що Захід повинен постійно підштовхувати Україну до реформ.
— Які шанси, що Україна, як і раніше, буде одним із пріоритетів нового господаря Білого дому?
— Як і більшість американських президентських кампаній, ця зосереджена в першу чергу на внутрішніх проблемах. Якась увага може бути приділена РФ, а якась — Україні. Якщо подивитеся на кандидатів, за винятком одного, то гадаю, з приводу України вони матимуть єдину думку. Насамперед тому, що підтримка України в Сполучених Штатах будується на двопартійному консенсусі і популярна як серед демократів, так і республіканців. Під питанням лише позиція п. Трампа. Його зовнішня політика — просто непередбачувана. Поняття не маю, що він буде робити, якщо буде обраний. Однак прогнозую, що він не буде обраний.
Але українці мають запитати себе: коли новий президент вступить на посаду 2017 року, він або вона буде мати величезний список проблем, які потрібно буде вирішувати. Й яку Україну він або вона побачить? Якщо це буде Україна, що загрузла в політичній кризі, він або вона можуть прийняти рішення віддати вашу державу на поталу європейцям. Але якщо Україна справді буде робити потрібні речі, якщо тут керівництво рішуче проводитиме реформи та буде боротися з корупцією, якщо Україна буде потенційної історією успіху, то Білому дому буде цікаво працювати з нею.
— Чи може США використовувати початок повної модернізації своєї ядерної тріади, яка почнеться через кілька років, аби посилити тиск на РФ в ширшому сенсі, наприклад, аби змусити Росію повністю відмовитися від аґресії проти України?
— Модернізація американських стратегічних ядерних сил відбудеться обов’язково, і вона почнеться приблизно в 2020-2021 рр. Цей процес буде значним, певні плани з модернізації навіть виходять за рамки того, що нам потрібно, тому їх буде дуже важко профінансувати. Але будь-який козир, який США отримають після модернізації, буде більше стосуватися перемовин щодо додаткових угод із контролю над озброєннями, й імовірно, можна буде спробувати включити в перемовини і нестратегічні ядерні озброєння. Таким чином, ми зможемо розширити кількість зброї, що має бути охопленою в договорі. Не впевнений, що ви можете використовувати модернізацію ядерного арсеналу США для отримання якихось додаткових інструментів впливу щодо кризи між РФ та Україною. Гадаю, що ці питання дуже далекі один від одного.
— Тобто одночасне пакетне вирішення питань контролю над озброєннями та війни між Україною та РФ неможливе?
— Так, пов’язати воєдино та вирішити це питання — неможливо. Й упевнений, що це буде навіть дуже контрпродуктивно.
Розмовляв Микола Белесков, ЛІГА.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply