Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 2, 2020

Степан Сус: «Наші бійці — захисники. Немає міністерства вбивства, є — оборони»

Автор:

|

Вересень 24, 2015

|

Рубрика:

Степан Сус: «Наші бійці — захисники. Немає міністерства вбивства, є — оборони»

Степан Сус

У центрі Львова, за площею Ринок, де кожен день товчуться туристи, стоїть одна з найкрасивіших церков Галичини — храм Петра і Павла. Кілька років тому він отримав статус гарнізонного, і в ньому розташувався Центр військового капеланства Львівської архиєпархії Української греко-католицької церкви. Керує Центром капеланства Степан Сус. Він не схожий на традиційного священика. Ходить із друзями на пиво, спілкується з парафіянами за кавою, може спокійно підтримати бесіду про альтернативну музику, та й одягається в такий собі церковний casual — демократична блакитна сорочка з білим коміром навколо горла.
— Наш центр військового капеланства був створений, коли ще про війну ніхто не думав, — розповідає свяшеник. — Тоді багато говорилося про те, що нам треба реформувати Збройні сили України, що армія не потрібна, її сприймали як щось таке слабке, не здатне виконувати бойові завдання. А ми хотіли показати, що військові — такі ж, як і всі інші.
Степан Сус віддав армії більше 11 років роботи, і хоч йому хочеться побувати на полі бойових дій і побачити, що там відбувається, він сам себе зупиняє: є завдання важливіше.
— У нас працює 13 капеланів, і тільки шестеро з них були в зоні проведення антитерористичної операції (АТО). Ми намагаємося бути тут, щоб не упускати найважливішу частину — підготовчий етап. Мобілізовані не знають, що їх чекає. Вирушаючи в АТО, вони думають, що там їх усіх уб’ють. І ми повинні переконати їх, що це — не так. А ще важлива наша місія — збирати кошти для армії та для поранених.
— Які слова підбираєте для військових, котрі збираються на війну?
— Перше, на що звертаємо їхню увагу, — це випробування для всіх нас. Ми всі учасники цієї війни, і кожен із нас її відчуває. А вони — наші захисники. У нас немає Міністерства вбивства ворогів України, у нас є Міністерство оборони. І головне завдання армії — боронити. Багато військових нам кажуть: «Я — вбивця». Як мені пояснити, що це — не так? Пояснюємо, що це — не наша війна і не ми її починали, це — конфлікт, в якому багато несправедливості, але жодну війну не можна назвати справедливою. Для людини неприродно вбивати іншу людину. Треба знайти аргумент у тому, що Бог дає нам право захищати себе. Це — природне право кожного з нас. Коли нас б’ють, ми закриваємо обличчя руками. Ці люди не бояться підставити свою щоку перед ворогом, аби врятувати нас.
— Ви знаєте військових капеланів із боку Росії? Як вони пояснюють солдатам, навіщо ті воюють?
— У нас щодня — по чотири літургії, ми з людьми молимося за мир і спокій в країні, за жертв війни та за те, щоб Бог зцілив рани всіх нас. Молимося за те, щоб Бог дав нам усім розум. Чи моляться сепаратисти за те, щоб Бог дав нам розум і розуміння? Не знаю…
— Церкву використовують зараз і з пропагандистською метою…
— Церкву почали використовувати у політичних цілях і частково Церква на це пішла, більшою мірою —православна. Є велика небезпека, коли політичні партії та воєнізовані організації використовують у назві слово «православний», тому що це адресує нас до віри. Говорити про «православних снайперів» чи «православну армію» — дуже небезпечно. Це — спроба уніфікувати та розділити.
— У чому головна суть роботи капелана?
— Девіз військових капеланів — «бути поруч». В армії є різні люди, в т. ч. й ті, хто не вірить у Бога. Але я не можу ділити військових. Завдання священика — об’єднати армію, зробити її сильнішою через свою присутність. І показати військовому, що Бог поруч із ним, навіть у непростих ситуаціях, коли вони позбавлені свободи руху, коли живуть у непростих умовах.
— Буває, що на фронт їдуть капелани різних конфесій. Як вони один із одним контактують?
— На війні капелани з різних конфесій стають однаковими. Тому що люди там хочуть бачити в священику товариша, щоб людина вислухала і дала пояснення. Армія стала середовищем, де Церква змогла стати єдиною.

Розмовляла Катерина Сергацкова, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply