Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 20, 2020

Стефан Романів: «Діаспора може спрацювати ефективніше за МЗС»

Автор:

|

Квітень 16, 2015

|

Рубрика:

Стефан Романів: «Діаспора може спрацювати ефективніше за МЗС»

Стефан Романів

Україна — там, де ти живеш. Навіть якщо перевернути планету шкереберть. Так вважає Стефан Романів, голова Союзу українських організацій Австралії (CУОA), генеральний секретар Світового конґресу українців (CКУ) й очільник Організації українських націоналістів (ОУН).

Громада в Австралії — дієва, як у США чи Канаді
— Українська діаспора Австралії налічує всього 34 тис. осіб. Проте вона дедалі гучніше дає про себе чути. Схоже, закордонні українці відчули, що потрібні своїй Батьківщині, як ніколи…
— Почну з того, що українці ніколи не були байдужими. Коли наші батьки приїхали до Австралії, на вулицях Мельбурна пройшла одна з найбільших демонстрацій, де закликали до визнання Голодомору Ґеноцидом українського народу. В Австралії зараз живе 38 тис. українців за походженням. 11 тис. із них прибули уже після 1991 року.
Останнім часом ми — активні, хоча, з іншого боку, завжди такими були. Можливо, нас тепер просто більше чути. Ми долучалися і до Помаранчевої революції, і до Революції гідності. Може, пам’ятаєте, як іще на останньому Майдані великий прапор Австралії був закріплений над сценою й на «йолці» він також був.
Майдан, «Небесна сотня», Крим, катастрофа МН17 переписали дипломатичну риторику Австралії. Два наших міністри, прем’єр і міністр закордонних справ відверто звинуватили Кремль у катастрофі рейсу «Малайзійських авіаліній». Візит Президента Порошенка в грудні й позиція Австралії щодо України є результатом активної роботи багатьох людей. Не зайвим буде сказати, що діаспора в Австралії, нарівні з діаспорою в США та Канаді, є ефективною.
— Напередодні саміту G20 у Брісбені стало відомо, що президент Російської Федерації (РФ) також є у списку запрошених. Українці у різних штатах Австралії та конкретно в Брісбені регулярно виходили з акціями протесту. Однак Путін таки приїхав. Чи такий розголос вплинув на те, як сприймає Україну пересічний австралієць?
— Питання саміту «Великої двадцятки» ми почали опрацьовувати ще задовго до його початку. Агітували не запрошувати оргкомітет Путіна. Тоді нам відповіли, що це — міжнародний економічний форум, й Австралія не може одноосібно приймати таке рішення. Країни-учасниці все ж таки вирішили не позбавляти РФ права участі у форумі.  Чому Україну підтримує пересічний австралієць? Бо те, що сьогодні діється в Україні, — це війна цінностей. Цінностей, які нормальний цивілізований світ має, а Росія — ні. Путін показує, що він — ненормальний, що таких цінностей він не має. Ми вже бачили, як він себе проявляв у Брісбені, у Мінську. Весь час доводиться очікувати нових вибриків.
Якщо говорити про збитий літак, це зблизило українців та австралійців. Я маю власний приклад з цього приводу. Мій син ходив у дитинстві грати у футбол в спортивний клуб у сусідньому кварталі. Так сталося, що один із його товаришів по команді на тому горезвісному рейсі втратив близьку людину. Зрозуміло, що градус обурення діями РФ спалахнув із новою силою. От і виходить, що ця трагедія торкнулася пересічних австралійських родин і в такий сумний спосіб зблизила два народи. Можу твердо сказати, що пересічний австралієць зараз переймається долею України.

CУОA боротиметься з RT по всьому світу
— Місяць тому інформаційний простір сколихнула інформація про початок транслювання «рупора» російської пропаганди Russia Today (RT) в австралійському телеефірі. Діаспора відреагувала блискавично. Не минуло й місяця, як делегація на чолі із вами прибула в Київ для узгодження з українською владою конкретного плану дій із метою протидії російській пропаганді. Чи є у цьому напрямі успіхи, якими ви хотіли би поділитися?
— Питання RT полягає в дотриманні норм журналістики. Є певні норми, і якщо ви їх не дотримуєтесь, викривлюєте інформацію, поширюєте брехню, то несете за це відповідальність. На жаль, RT зараз ні перед ким не відповідає. Тому ми почали в Австралії акцію й намітили собі одразу кілька речей. Перше — передати у спеціальний державний трибунал докази того, що RT фальсифікує факти, а те, що подається в ефірі навіть не є новинами, бо в деяких сюжетах показують акторські постановки, а не реальну інформацію з місця подій.
Ми також звернулися до австралійського уряду з цього приводу. Крім того, написали відкритого листа компанії Foxtel, яка взяла 2 млн AUD за те, щоби транслювати канал RT. Відповідь керівництва була досить м’якою. Правду кажучи, можливо, ми зреагували різкувато. Втім, результат отримали непоганий. Керівництво Foxtel розкаялося у своєму рішенні й запропонувало півгодини ефірного часу для транслювання українських новин англійською мовою.
Власне, однією з причин нашого візиту в Київ є необхідність заручитися підтримкою українських медіа та з’ясувати, яким чином буде наповнюватися запропонована частина ефіру. Це є своєрідним викликом уже для українського уряду. Тому що лейтмотивом у наших розмовах із Президентом і з прем’єр-міністром України завжди була інформаційно-пропагандистська війна.
Тепер склалася така ситуація: діаспора домоглася часу в ефірі, Австралія чекає на наші новини, а те, хто буде готувати ті новини, не зрозуміло. Ми, звісно, почали деякі перемовини у Києві, і гадаю, що в найближчій перспективі з’являться конструктивні рішення, але ми все ж таки вважаємо, що це є завданням не діаспори, а уряду України й українських засобів масової інформації.
— Як мені відомо, новинне питання — не єдине, що зумовило ваш приїзд в Україну. Знаючи, що Австралія — багата країна, яка, втім, ще не освоїла українського ринку, можна здогадатися, що були певні перемовини й на інвестиційну тематику. Якими є успіхи тут?
— Так, зараз триває робота з організації українсько-австралійського економічного форуму. Хочемо провести їх аж два: один — у Києві, інший — у Мельбурні. Вони стосуватимуться питань етики бізнесу, антикорупції, особливостей існуючих ринків. Нещодавно в ефірі одного з українських каналів виступав новопризначений посол Австралії. Він сказав, що Австралія готова продавати Україні уран для енергетики. Крім того, він звернув увагу на те, що від України очікують втілення реформ.
Також актуальним є питання експорту вугілля. За останній рік Україні було продано металургійне вугілля на 40 млн AUD. Звісно, це не покриває всіх потреб, але це — початок співпраці. Форум якраз і стане майданчиком для обговорення перспектив взаємодії.

Українець і в Мозамбіку залишається українцем
— Кажуть, що здалеку краще видно. То розкажіть, як виглядає Україна із чи не найвіддаленішої країни на Землі?
— Я часто буваю в Україні. Інколи приїжджаю на кілька місяців, інколи — на два тижні. Для мене зміни є поступовими. А в Австралії бачать, що Україна сьогодні — цілком інша країна. З одного боку, є схід країни, де триває війна і гинуть люди, і ми в Австралії молимося за те, щоби війна закінчилася. Разом намагаємося забезпечувати необхідну підтримку для воїнів. Це – і матеріальна допомога, і участь у проекті СКУ «Захист патріотів».
З іншого боку, поглянувши на Україну ззовні, розумієш, що вона зараз є прогресивною. Має можливості для всіх бажаючих. У неї є величезний потенціал розвитку. Гадаю, тепер і Австралія, й Америка, й Європа дивляться на Україну як на потенційного партнера. Немає причини, чому Україна не могла би стати центром міжнародної економічної діяльності.
Якщо ж говорити про пересічних австралійців, то вони бачать, що в Україні стаються зміни. Зараз починає відбуватися те, про що ми з-за океану вже роками кричали: молодь перехоплює ініціативу й бере на себе відповідальність за майбутнє. Нова генерація потроху перебирає владу у свої руки, вже формується молодіжне ядро у Верховній Раді.
— Ваш досвід із проукраїнських зусиль важко переоцінити. Проте відомо, що із подачі Росії ОУН закидають причетність до фашистської ідеології. Ви, гадаю, в цьому питанні можете розставити крапки на «і»…
— Правдивий український націоналіст — той, хто знає, що таке боротьба за національну ідентичність в умовах, коли саме її хоче знищити ворог. Український націоналіст ніколи не був фашистом. Люди, котрі вийшли на Майдан, люблять свою країну. Разом із трагічною сторінкою, коли загинула «Небесна сотня», ми отримали нову українську історію. Це — нова сторінка героїчної історії.
На жаль, зараз знову доводиться змагатися за розвиток держави. Візьміть публікації «Вісті з України» до 1991-го і порівняйте з дійсністю, яка була у діаспорі на той момент. Ви побачите, як тоді працювала радянська пропаганда, і те, що методи мало чим відрізняються від тих, якими оперує РФ тепер. В Австралії відбувалися табори Спілки української молоді, і нас звинуватили, що ми готували людей до війни в Україні. Українці демонстрували нашу культуру — нам казали, що заохочуємо до міжетнічної нетерпимості. Це — лише кілька прикладів пропагандистської роботи КГБ.
В Австралії проживає понад 200 етносів і є стільки ж мов. Але там проводиться виважена, мудра політика багатокультурності. Хтось може сказати, що це не стосується нашого питання. Стосується, бо засади — ті ж самі. Ми не повинні давати нагоди кинути нам кістку, щоби ми за неї почати гризти одне одному горлянки.
Дехто каже, що якби зараз не стало Путіна, все б одразу змінилося. Добре, якби змінилося, але керівництво Росії вже 300 років бачить Україну «меншим братом». А Україна виросла й готова стати «старшим братом».
Розмовляла Дар’я Демченко, «Укрінформ»

До слова
За час і після Майдану українська громада Австралії зібрала понад 200 тис. AUD для допомоги Україні. Про це розповів Петро Шмігель, референт зі зовнішніх зв’язків СУОА. «На ці гроші було закуплено медикаменти для учасників Антитерористичної операції. Ми, українці австралійського походження, відчуваємо відповідальність і намагаємося допомогти, чим можемо», — сказав він. Але, за його словами, російська пропаганда діє навіть в Австралії і РФ витрачає на це до 5 млн USD на рік. Український уряд має реагувати на ці виклики.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply