Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 18, 2018

Сергій Альошин: «Рівень підтримки України з боку США зараз — безпрецедентний»

Автор:

|

Травень 21, 2015

|

Рубрика:

Сергій Альошин: «Рівень підтримки України з боку США зараз — безпрецедентний»

Сергій Альошин

Україна у війні з Російською Федерацією (РФ) потребує потужних союзників. Хоч Європейський Союз (ЄС) і запровадив низку санкцій проти РФ, лідери багатьох європейських країн здебільшого дистанціювалися від російсько-української війни, побоюючись економічно чи енергетично постраждати від помсти Росії. А окремі європейські очільники навіть після розв’язання Путіним війни в Європі не намагаються приховати своєї лояльності до головного російського мачо — спрацьовує потужне російське лобі в Європі та багаторічні дружні зв’язки Путіна з керівниками країн ЄС. Сполучені Штати — ось від кого Україна сподівається суттєвої підтримки. Про те, яку допомогу від Штатів може розраховувати українська держава, чи готові американські бізнесмени інвестувати в Україну і чи вдається українській діаспорі впливати на ухвалення рішень американськими можновладцями, розповів Сергій Альошин, Генеральний консул України у Сан-Франциско.

У Каліфорнію їдуть висококваліфіковані фахівці
— В Україні заговорили про нову хвилю імміґрації, пов’язану з війною й економічною нестабільністю. Чи збільшилася протягом останнього року кількість українців, котрі намагаються іммігрувати, зокрема, на Західне узбережжя?
— У штатах нашої відповідальності кількість міґрантів із України не зросла суттєво. Хоча порівняно з минулими роками, наші співгромадяни почали активніше сюди переїжджати. Каліфорнія приваблює з багатьох причин: тут — високий темп економічного розвитку, сприятливий клімат, є постійна потреба у висококваліфікованих кадрах.
З України їдуть переважно фахівці IT-галузі, дуже затребувані в Каліфорнії. Крім них у четверту хвилю імміґрації до США потрапили й інші високоосвічені спеціалісти, зокрема медики, науковці, фахівці в галузі біотехнологій тощо.
Триває й так звана релігійна імміґрація. На Західне узбережжя досі переїжджають парафіяни баптистських Церков, які займають тут потужні позиції. На обліку у нашому консульстві стоїть 24 тис. громадян, майже 1,3 тис. з них — це українські діти, усиновлені американцями. Офіційно на території Каліфорнії перебуває близько 80 тис. українців, у сусідніх штатах Орегон і Вашинґтон — приблизно 100 тис., у решті штатів Західного узбережжя — ще майже 20 тис. Загалом — до 200 тис. громадян України. Але це число, як мінімум, подвоїться, якщо додати сюди вихідців з України та їхніх нащадків.
— Наскільки високий відсоток українців, котрі нелегально перебувають у Штатах?
— На Західному узбережжі десь із 2 тис. українських громадян перебуває нелегально, і ця цифра тривалий час не змінюється. За 2013-2014 рр. звідси узбережжя було депортовано 19 українців.
— Як українська громада в Каліфорнії реагує на війну України з РФ?
— Дуже бурхливо. Від самого початку окупації Автономної Республіки Крим (АРК) Росією, а потім і прямої військової аґресії українська громада постійно організовувала пікетування консульських установ РФ, проводила політичні та доброчинні акції на підтримку України, зверталася до місцевих сенаторів із проханням домогтися ухвалення рішень, спрямованих на допомогу Україні.
За результатами спільної роботи із Джорджем Фрідманом, почесним консулом України в Солт-Лейк-Сіті (штат Юта), законодавчий орган штату прийняв резолюція на підтримку державного суверенітету України зі закликом до Російської Федерації невідкладно вивести війська з АРК.
Я дав місцевій пресі близько 20 інтерв’ю, а наша дипустанова розповсюдила 30 прес-релізів. Нашим головним завданням було донести до американської громади інформацію про те, що насправді відбувається в Україні. На минулий День незалежності України у центральному парку Сан-Франциско на Day of Ukraine зібралося дуже багато американців — більш як 2 тис. Чотири останнх роки я виступав на цьому заході, але ніколи там не бувало такої кількості американців.
Наступного дня ми разом із керівництвом мерії підняли над Сан-Франциско прапор України, він цілий день майорів над мерією. Ця подія також мала значний резонанс. Ще ніколи увага американців до України не була такою великою, хоча раніше наша країна не викликала особливого інтересу у мешканців, зокрема, Каліфорнії.
— Чи ефективними були заходи, організовані українською діаспорою? Яку реакцію вони викликали у американських посадовців?
— Сенатори та конґресмени від Каліфорнії й інших штатів неодноразово надсилали запити до Білого дому, до президента США. Вони зіграли суттєву роль у юридичній підтримці України. Можу стверджувати, що зараз рівень підтримки України з боку США — безпрецедентний.
Закон «Про підтримку свободи України» ми розцінюємо як чіткий сигнал з боку американських законодавців та американського народу на адресу України, а також знак солідарності з українським народом у його прагненні самостійно обирати власне майбутнє.

Кожен другий американець знає про російську аґресію
— Ви згадали, що на хвилі сплеску інтересу до України давали багато інтерв’ю місцевим медіа. На мій погляд, зараз провідні телемовники майже не обговорюють української проблематики. У нас — умовне перемир’я, немає активного військового протистояння, а отже, немає й інформаційного приводу говорити про нас. Чи фіксуєте ви зниження інтересу до українських подій?
— Маєте слушність. Якщо на початку російсько-українського конфлікту російська аґресія, окупація АРК, військові дії на сході привертали до себе прискіпливу увагу американських медіа, то зараз вони зменшили інтерес до української тематики.
Це викликано об’єктивними причинами: на перший план наразі вийшли новини про боротьбу з «Ісламською державою Іраку та Леванту», безпекова ситуація на Близькому та Середньому Сході, боротьба із вірусом Ебола. Водночас, американські експертні кола не припиняють здійснювати моніторинг та ґрунтовний аналіз ситуації в Україні та тієї негативної ролі, яку відіграє РФ у подіях на сході української держави. Про це свідчать публікації у The Washingon Post, Bloomberg, National Interest, New York Times і Reuters. А в The Los Angeles Times ще донедавна майже щодня з’являлися публікації про Україну авторства Сергія Лойка й Керол Вільямс.
— Чи спостерігаєте напруження у стосунках російської й української громад, які мешкають у Каліфорнії?
— Так, певне напруження, звісно, є, і є суперечки між представниками різних громад. Під стінами нашого консульства навіть якось відбувся нечисленний пікет російських громадян. Їх прийшло півтора десятка, і вони вимагали мирного розв’язання конфлікту на сході України. Треба ще віддати належне місцевим правоохоронцям. Зрозуміло, вони відстежують ситуацію, зверталися до нас із попередженням, що є сильне напруження між громадами, але жодних інцидентів не було.
— Українська діаспора в Каліфорнії надає допомогу українським військовим і внутрішньо переміщеним особам. Чи могли би ви узагальнити, за якими напрямками це відбувається?
— Діаспора передає в Україну продукти харчування, одяг, взуття, обладнання для карет «швидкої допомоги», спеціальні кровоспинні бинти, прилади нічного бачення, теплі дитячі речі, кевларові шоломи, військову форму, термобілизну. Загалом волонтери відправили в Україну понад 15 великих контейнерів із гуманітарним вантажем і зібрали для потреб її Збройних сил, родин військовослужбовців і постраждалих громадян кошти, тільки за нашими даними, на суму близько 250 тис. USD. Впевнений, що реальна сума — набагато більша.

Є інвестори, готові вкладати гроші
— Економіка України зараз іде на спад. Більшість інвесторів, наляканих війною на сході, відмовляється вкладати туди гроші. Та чи є такі, хто готовий інвестувати в українську економіку зараз?
— Такі інвестори є. Але знаєте, для них дуже важлива підтримка України американським урядом. Про це мені відверто заявляли місцеві бізнесмени. Наприклад, представники Каліфорнійської ради з технологічних питань казали, що американська влада, Державний департамент запевнили їх у максимальному сприянні, якщо вони співпрацюватимуть з Україною.
Ми, зі свого боку, також максимально допомагаємо українському бізнесу налагодити стосунки з американськими партнерами. Провели у Сан-Франциско першу в історії українсько-американських відносин IT-конференцію Ukraine Tech Gem. Участь у ній взяло понад 500 учасників, серед яких були представники всіх секторів IT-галузі України, інвестиційних фондів, неурядових організацій, а також провідних світових та американських технологічних і інвестиційних корпорацій Google, Apple, Cisco, HP, 500Startups тощо. На цій конференції українські стартапери отримали від американських венчурних компаній 1,5 мл. USD інвестицій.
— Як інвестори, котрі взяли участь у конференції, оцінювали ризики вкладення капіталу в Україну на тлі військових дій із РФ?
— Їхня позиція — така: на сході відбуваються військові дії, але це доволі далеко від їхньої безпосередньої зони інтересів. Один із бізнесменів, наприклад, сказав мені, що військовий конфлікт жодним чином не впливає на його IT-бізнес в Україні.
Ба більше, учасники конференції дуже позитивно оцінювали креативний підхід українських фахівців ІТ-галузі. Фактично всі бізнесмени запевняли, що з точки зору фахового рівня важко когось порівняти з українцями. Україна має весь необхідний потенціал, аби стати другою Каліфорнією, але, зрозуміло, що трапитися це може не за рік і не за два.
Розмовляла Юлія Лаврисюк, «Оглядач»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...