Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 25, 2021

Роман Шеремета: «Захист національного виробника — це привабливий і шкідливий популізм»

Автор:

|

Липень 19, 2018

|

Рубрика:

Роман Шеремета: «Захист національного виробника — це привабливий і шкідливий популізм»

Уже 15 років український економіст Роман Шеремета живе та працює в США. Він займає посади професора університету Case Western Reserve і наукового співробітника Економічного наукового інституту США, де працював асистентом Вернона Сміта, лауреата Нобелівської премії з економіки. 2015-го Роман Шеремета увійшов до рейтинґу Top Economic Thinkers від Forbes, а 2018 року очолив рейтинґ IDEAS серед найкращих молодих економістів світу.

Чоловіки та жінки в тих самих ситуаціях поводяться інакше
— Ви якось заявили, що поведінку людини можна передбачити за допомогою моделювання і навіть математичних рівнянь. Невже кожен наш крок визначений наперед?
— Свого часу відомі фізики висували подібні теорії. Мовляв, усі процеси визначені наперед, детерміновані. Однак після появи квантової механіки стало зрозуміло, що на рівні елементарних частинок матерії відбувається багато непередбачуваних явищ. Експериментальні економісти, до яких належу й я, вважають, що існують фундаментальні закони людської поведінки. Однак диференційні рівняння можуть передбачити хіба загальні процеси. Вони не враховують непередбачуваних обставин. Наприклад, під час аукціону може з’явитися учасник, готовий платити за лот вдвічі більше за конкурентів. Таке відхилення від теорії можна пояснити найрізноманітнішими факторами. Чоловіки та жінки в тих самих ситуаціях поводяться інакше. Гендер може відігравати роль у прийнятті економічних рішень так само, як вік чи соціальне походження. Тому економісти не можуть спрогнозувати все. Якби це можна було зробити, то в мене не було б роботи. Моя роль — створити модель і пояснити відхилення, коли вона запрацює.
— Для чого створювати такі складні моделі та теорії? Яку практичну користь може дати експериментальна економіка?
— Можна зробити креслення нової моделі літака та витратити мільйони на серійне виробництво. Після перших польотів доведеться знову витрачати величезні кошти, щоб виправити огріхи та помилки при проектуванні. Тому краще зробити макет, створити максимально наближені до реальних аеродинамічні умови в повітряному тунелі, щоб провести дослідження перед запуском літака. Надалі потрібно провести нові тестування, а тоді вже будувати дорогий лайнер. Так само ми працюємо з економічною теорією. Тестуємо її перед повноцінним масштабним застосуванням. Так захистимо себе від неефективних рішень, які обходяться занадто дорого.

Креативність потрібно використовувати на свою користь
— Спроби створити планову та керовану економіку — відомі. Всі з тріском провалилися. Уряд завжди має спокусу пересувати людей, немов фішки на ігровому полі. Чи не стане експериментальна економіка м’якою спробою повернення до керування людьми як економічним ресурсом?
— Торік за досягнення в поведінковій економіці Нобелівську премію отримав Ричард Талер. Він поєднав економіку з елементами психології. Він вважає, що потрібно створювати моделі, які спонукали б людей рухатися в певному напрямку. Як приклад подам проблему донорства в США. Водійські ліцензії кожного учасника програми донорства марковані символом у вигляді серця. Він означає, що після смерті тіло людини можуть використати для порятунку інших. Так формується донорський банк. Однак не всі люди хочуть долучатися до програми донорства. На пряме запитання «Чи хочете ви стати донором?» близько 60 % відповідають негативно. Щоб змінити ситуацію, можна застосувати один психологічний прийом. Людину повідомляють, що вона автоматично стала учасником програми донорства, а на її водійській ліцензії буде відповідна позначка. Водночас за особою зберігається право відмовитися від цієї опції. Вибір ніби той самий, однак людина опиняється в якісно іншій ситуації. Її спонукають до того, щоб вона стала донором. Результати свідчать, що це працює. Близько 60 % погоджуються стати донорами.
— Чи працює «креативність» як стратегія економічного розвитку депресивних і відсталих реґіонів?
— Інновації завжди були важливим фактором економічного розвитку. Вони забезпечують прогрес. Нестандартний підхід також дає результат. Нещодавно я відвідав Вільямсбурґ (штат Вірджинія). Це — місто-музей, де відтворено атмосферу XVIII ст. — часів, коли США боролися за свою незалежність. Вулиці відбудовані або ж відреставровані в дусі тієї епохи. Мешканці носять відповідні костюми та грають ролі персонажів із минулого. І саме тому до Вільямсбурґу їдуть туристи. Інакше там би нічого не було, бо місто розташоване в глухій провінції. Чому не можна створити щось подібне в Україні, використавши рідну тематику? Місцевий колорит і креативність потрібно використовувати на свою користь.

«Протестантами не станемо, але вчитися в них варто»
— Ви вірите в Бога і не раз публічно згадували про свої релігійні переконання. А чи погоджуєтесь з тим, що релігія впливає на економічні рішення і на рівень заможності людей?
— Безумовно, причинно-наслідковий зв’язок існує. Протестантські країни невипадково залишаються багатшими за ті, де поширений католицизм, або особливо православ’я. Порівняно з католицькими суспільствами різниця на користь протестантів становить 13,5 тис. USD валового внутрішнього продукту на душу населення за рік. Перевага виникла через зміну ставлення до праці, освіти, розвитку окремих громад у процесі поширення Реформації. Сполучені Штати — це апогей розвитку цієї системи цінностей. Саме тому мені так подобається там працювати. Чи можна прищепити ці риси українцям? Протестантами ми всі не станемо, але вчитися в них варто.
— Ви якраз один із тих, хто виступає з мотиваційними промовами в Україні. Чим відрізняються ваші виступи перед студентами та чиновниками?
— Студентам розповідаю про сучасні тенденції в економічній науці, ділюся власним досвідом. Розмови з чиновниками стосуються конкретних завдань, які потрібно втілити найближчим часом. Зараз я працюю з міністром освіти Лілією Гриневич над аспектами реформ вищої освіти: ранжування університетів, вимоги до дисертацій, створення наукометричної бази українських видань тощо. Зараз важливо підняти рейтинґи й якість українських університетів. Я розповідаю ректорам і викладачам про систему вищої освіти на Заході, пояснюю, як друкуватися в провідних міжнародних наукових виданнях. Також виступаю перед підприємцями, хоча й сам бізнесом не займаюся, однак усі зірки баскетболу чи футболу мають своїх тренерів. Тренери самі не грають, але дають цінні поради.

Коли попит збільшується, ціна зростає
— Ви послідовно виступаєте проти протекціонізму в економіці та підтримуєте скасування мита на імпорт автомобілів. В Україну масово ввозять вживані автомобілі з Польщі чи Литви. На вашу думку, що варто робити із сотнями тисяч машин на «євробляхах» і чи варто захищати національного виробника?
— Ввезені автомобілі потрібно легалізувати. Для чого ми боремося з ними, якщо в нас багато своїх старих машин? Я більше довіряю якості старого «фольксваґена», ніж «жигулям». Ціни на якісні машини у нас надто завищені. Наприклад, Lexus RX 350 в США коштує 35-40 тис. USD, а в Україні — 60-70 тис. USD. Тому розумію мотивацію людей, котрі купують машини за кордоном. Потрібно зняти бар’єри, щоб українці могли купити нові автомобілі. Захист національного виробника — це привабливий популістичний прийом, але його наслідки дуже шкідливі. Свого часу і США цим займалися — там політика протекціонізму призвела до Великої депресії.
— Ще одне економічне явище нещодавно спричинило справжній скандал в Україні. Напередодні фіналу футбольної Ліґи чемпіонів у Києві деякі власники готелів і квартир підвищили ціну за оренду у сотні разів. Цих людей звинуватили в жадібності, розпочався навіть волонтерський рух за безкоштовні помешкання для туристів на час матчу. А як економіст пояснив би таку поведінку?
— Така поведінка свідчить про те, що економічна теорія працює. Коли попит збільшується, ціна зростає. Можемо зробити економічний висновок, що готелів і житла бракує. Якби кожен у Києві здав свою квартиру, то ціна була б зовсім іншою. Якщо ж пропозиція не задовольняє попит, то працюють принципи економіки. Не потрібно засуджувати тих, хто підіймає ціни на квартири. Якщо заздрите цим людям та їхнім прибуткам, здайте свою квартиру в оренду за трохи менші гроші.
Розмовляв Андрій Дрозда, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply