Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 28, 2020

Роман Родина: «Майже дві третини громадян України щороку хворіють»

Автор:

|

Листопад 10, 2016

|

Рубрика:

Роман Родина: «Майже дві третини громадян України щороку хворіють»

Роман Родина

На Україну поволі насувається щосезонна епідемія грипу. Найвищий показник захворюваності — на півночі країни. Про це розповів Роман Родина, головний лікар Українського центру контролю та моніторингу захворювань МОЗ України.
— Чи обґрунтована паніка, пов’язана зі збільшенням рівня захворюваності на грип?
— За першу половину жовтня зареєстровано більше 300 тис. хворих на грип. Порівняно з аналогічним періодом 2015 року рівень захворюваності збільшився на 15 %, але це пов’язано з погодними умовами, оскільки різко похолоднішало. І проблема — не було вакцини.
— Чому Україна не може забезпечити закупівлю вакцин від грипу за державний кошт?
— Вакцина від грипу не входить у перелік обов’язкових, які закуповуються за кошти державного бюджету. Наше завдання — довести, що вакцинація необхідна. І тоді приватні структури завезуть ту кількість вакцин, на яку буде попит, а попит уже є. Тепер щепитися від грипу коштує близько 200 грн, а пролікувати один випадок важкого грипу — 4-5 тис. грн.
— Які ще небезпечні хвороби найбільше загрожують українцям?
— Особливо небезпечною є хвороба Лайма (ураження шкіри у вигляді мігруючого висипання, а також нервової системи, опорно-рухового апарату та серця. — Ред.). Порівняно з 2010 роком, захворюваність 2015-го збільшилася втричі. Інша особливо небезпечна інфекція — сказ. За статистикою, щороку 80-100 тис. людей кусають собаки, коти та лисиці. На щастя, випадків сказу серед них мало, але, на жаль, вони трапляються. 2015 року було шість підтверджених випадків, 2016-го — три. Також слід згадати про лептоспіроз, хоча по ньому статистика спокійніша. Це — комплексне захворювання, яке вражає нирки, дихальну, нервову системи та має важкі наслідки.
— На що українці нездужають найчастіше?
— Загальна захворюваність на рік на 100 тис. населення — 62,5 тис. Тобто хворіє майже дві третини населення. 27,5 тис. — хвороби органів дихання (пневмонія, бронхіальна астма, хронічний бронхіт). На другому місці — хвороби системи кровообігу (гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, а також інфаркт міокарду). Їхня частота — 4,4 тис. на 100 тис. Далі за поширеністю — недуги сечостатевої системи, на 100 тис. хворіють 4 тис. З хворобами шкіри звертаються 3,8 тис. на 100 тис. (дерматози, алергічні дерматити). Хвороби органів травлення теж не на останньому місці — 2,6 тис. на 100 тис.
— Яка тенденція за останні роки по новоутвореннях?
— З 1990-го по 2012 рік частота новоутворень зросла вдвічі (з 500 випадків до 1 тис. на 100 тис. населення). Злоякісні новоутворення також збільшилися з 280 до 313 на 100 тис. Будь-яка злоякісна пухлина — проблема своєчасної діагностики. Це ставлення до свого здоров’я. Досі не встановлено, чому виникає рак. Одним із факторів є соціальний стан, адже рівень життя падає.
— Які хвороби вважаються соціально небезпечними?
— СНІД і туберкульоз. З 2005 року і дотепер рівень захворюваності на туберкульоз зменшився із 73,4 до 59 на 100 тис.
— А які проблеми у боротьбі з цією хворобою?
— Є проблеми з тубдиспансерами. Доведено, що невиліковні форми туберкульозу виникають саме тому, що в одній палаті лежить «мультирезистентний» хворий і хворий із простою формою. Останній заражається збудником важкої форми. Має бути розмежування. На жаль, до 2008 року (тоді в Україну стали заходити міжнародні проекти з контролю, лікування та виявлення туберкульозу. — Ред.) лежали всі разом. Зараз захворюваність зменшилася, проте невиліковної форми стало більше. Та й бактерія туберкульозу мутує. В 25 % «першовиявленого» туберкульозу — найважча форма. Два роки тому, якщо лікування простої форми коштувало 2 тис. грн, то мультирезистентної — 200 тис. грн (і це — тільки на препарати). А лікування туберкульозу широкої стійкості — 300 тис. EUR. Якби не міжнародна допомога, ситуація була б катастрофічною.
— Чого нам бракує, зважаючи на міжнародний досвід?
— Комунікації. За кордоном є дуже гарна міжсекторальна комунікація — і екстрена медична допомога, і служба з надзвичайних ситуацій координуються під керівництвом Public Health. Нам також катастрофічно не вистачає сучасного обладнання експрес-аналізу, адже бувають ситуації, коли реагувати треба швидко, щоб запобігти наслідкам. На жаль, таке обладнання є не в усіх областях. Є також проблеми з програмним забезпеченням. За кордоном епіднагляд за хворобами — це більшою мірою арифметика. Вони збирають усі дані про випадок, як його лікували, які були контакти, і це робиться в спеціальних програмах. У нас, на жаль, такі програми є лише по туберкульозу та СНІДу.
— Яка глобальна мета українського Public Health?
— Центр громадського здоров’я утворився нещодавно. За наказом Міністерства охорони здоров’я України він має об’єднати дев’ять провідних наукових установ, які опікуються гігієною харчування, біобезпекою, травматизмом, колишньою санепідемслужбою. Це дасть змогу сконцентрувати зусилля Public Health в одній юридичній особі, а також підвищить рівень захищеності й обізнаності населення. Кінцева мета — зниження захворюваності. У нас є багато даних, але їх необхідно доносити до населення. Плануємо застосувати GIS-технології, тобто геоінформаційну систему: аби ви могли зайти на інтернет-ресурс і дізнатися, наприклад, якість води, ґрунту, загазованість, в якому кафе відбувалися систематичні отруєння тощо. Гадаю, що упродовж 2017 року сайт запрацює.
Розмовляв Юлія Горбань, «Укрінформ»

До слова
Україну може накрити епідемія кашлюку та кору. Такий прогноз британського медика Девіда Солсбері, котрий нещодавно завітав до України. Зараз рівень імунізації від найстрашніших інфекційних хвороб в Україні становить 50 %. Від туберкульозу щеплена кожна десята дитина. Від дифтерії, правця та кашлюку — лише 2 %. Це — найнижчі показники у світі. Причини катастрофи зі щепленнями — відмова батьків та відсутність вакцин упродовж кількох років. «Обставини, що призвели до спалаху поліомієліту, знову себе проявлять. Можете очікувати, що буде спалах кору. Якщо таке станеться, діти почнуть вмирати, — розповів проф. Солсбері. — Ви ж не позбавляєте своїх дітей питної води, даєте їм одяг, їжу, а чому відмовляєте у вакцині?».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply