Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

Родослав Сікорський: «Не припините дерибан країни — забудьте про ЄС»

Автор:

|

Червень 12, 2014

|

Рубрика:

Родослав Сікорський: «Не припините дерибан країни — забудьте про ЄС»
Радослав Сікорський

Радослав Сікорський

Міністр закордонних справ Республіки Польща (РП) Радослав Сікорський під час розмови з українськими журналістами чесно зізнався: Європа сьогодні не чекає на Україну з відкритими обіймами. Дехто в тоні дипломата міг почути пораду українцям не надто широко «роззявляти дзьоба». Утім, так само ці слова польського урядовця можна сприйняти і як бажання бути чесними перед сусідами й реально оцінювати свої європерспективи. У тому числі, аби ефективніше долати проблеми.

Росіяни здатні досягати у військових діях високого результату
— Чи ви схвалюєте результати виборів Президента України?
— Я вітаю Україну з вибором Президента. Ми визнаємо ці вибори демократичними, оскільки це визнали компетентні міжнародні установи. Радію, що главою України став мій давній знайомий, колишній міністр закордонних справ України Петро Порошенко, котрого добре знаю та ціную. Сподіваюся, він зможе реалізувати ту програму, яку запропонував Україні.
Ми вважаємо, що боротьба з корупцією, а також підписання Угоди про Асоціацію з ЄС — це пріоритети. Також тішуся, що місцем своєї першої закордонної поїздки п. Порошенко обрав Варшаву.
— Як Польща оцінює анексію Російською Федерацією (РФ) Криму і загалом російсько-український конфлікт?
— Хочу вас запевнити, що Польща, як і весь Європейський Союз (ЄС), не визнала й не визнає анексії Криму. Водночас маю висловити стурбованість поганим економічним і фінансовим становищем, у якому опинився Крим після анексії. Розумію, що багато мешканців Кримського півострову, котрі раніше виступали проти України, зараз починають шкодувати про це.
Ми вважаємо неприйнятною ситуацію, коли з території сусідньої держави висилаються до України десятки вантажівок зі зброєю й терористами. Українська держава має право захищати свою територію, хоча й зобов’язана мінімалізувати втрати серед цивільного населення. Маю надію, що РФ встановить нормальні відносини з Україною.
— Оцінювати ситуацію на сході України ви маєте змогу не тільки як голова Міністерства закордонних справ (МЗС) РП, а й як колишній журналіст, котрий знає, що таке – дії радянської армії в Афганістані. А також як екс-міністр оборони. Наскільки, на вашу думку, важливо для України отримати сучасне озброєння, аби переламати ситуацію, як то було свого часу в Афганістані, коли американці надали зброю одній із воюючих сторін?
— Маю сентимент до своєї колишньої професії, але тут можу виступати тільки як міністр закордонних справ. Утім, як колишній міністр оборони скажу, що я перебуваю під великим враженням від осучаснення російської зброї. Росіяни зараз, використовуючи новітні засоби та способи ведення боротьби, невеликими силами та коштами здатні досягати значних результатів.
Якщо ви звернете увагу, якою була ефективність і спосіб ведення першої, другої чеченської війни, потім війни з Грузією, то побачите, що нині росіяни спроможні отримати у військових діях високий результат. І я не впевнений, що ми, як НАТО, вчимося так само швидко.

Україна могла би стати членом ЄС до 2020 року
— Щодо європейських санкцій проти РФ: російські медіа нещодавно повідомили, що канцлер Німеччини Анґела Меркель не зовсім готова до впровадження третього пакету санкцій. Як у зв’язку із цим ви вважаєте, чи нещодавні вибори до Європарламенту вплинуть на режим санкцій?
— Погрози запровадження третього етапу санкцій були на той випадок, коли би РФ вторглася на схід чи південь України. Або коли би вона суттєво вплинула на проведення президентських виборів. Ані одного, ані іншого не сталося. Зараз, вважаю, найсуттєвішими є не ці санкції, а юридичне й економічне невизнання анексії Криму.
А якщо йдеться про вибори до Європарламенту, то треба констатувати, що посилили свої позиції ті політики, котрі представляють крайні сили в Європі й захоплюються стилем правління Путіна. Така собі солідарність авторитарних особистостей, а також спільне несприйняття ЄС і бажання його знищити. Але ці люди будуть поза основними фракціями Європарламенту. Вони, звісно, говоритимуть дивні речі, але не матимуть впливу на саму політику ЄС.
— Навіть якщо РФ не буде вторгатися в Україну, вона не припинить свого тиску ні на Україну, ні на Східну Європу. І для того є різні способи — політичні, економічні, інші хитрощі, якими вміє користуватися Росія. Яка в цій ситуації буде позиція Польщі, щоби зупинити прорив Росії на Схід Європи?
— Ми не хотіли й не хочемо конфронтації з РФ. Крім того, ми вважаємо, що Росії вистачає внутрішніх проблем. Усю свою енергію вона могла би використати на поліпшення долі власного народу. Але кордони та цінності НАТО та ЄС ми захищатимемо всім Заходом.
Збіґнєв Бжезінський сформулював тезу, згідно з якою, Росія може бути або союзником Заходу, або васалом Китаю. Якщо РФ обере шлях конфронтації з нами, то, як і попереднього разу, вона програє. Бо співвідношення сил ЄС до Росії — вісім до одного, а НАТО до Росії — 16 до одного. Ми воліли би бачити РФ кандидатом у члени Заходу, а не його суперником. Але це — велика країна. Вона сама знає, які інтереси – найкращі для неї.
— Чи стане Україна членом ЄС, і коли це може відбутися за сприятливого розвитку ситуації?
— Якби ваші політики після Помаранчевої революції не пересварилися між собою й не стали «дерибанити» Україну, а зайнялися реформами, як ми це почали робити після 1989-го, то, за моїми оцінками, Україна могла би бути членом ЄС вже до 2020 року. На жаль, ви не використали цього шансу, змарнували його. А зараз буде важче — зараз треба буде довести, що цей новий початок є справді чимось новим. А не повторенням колишніх помилок.
Насамперед ми будемо спостерігати за тим, чи підтримуються, зберігаються існуючі корупційні механізми у вашій країні. Якщо нова команда підтримає певні схеми, що вже існують, – забудьте про членство в ЄС. Нинішні настрої в Європі зовсім не вітають її розширення. Якщо зараз запитаєте в головних європейських країн, чи Україна може вступити до Євросоюзу, то отримаєте тверде «ні». Але це не повинно вас знеохочувати. На польську пропозицію ЄС відповів, що Угода про асоціацію не буде останнім, завершальним етапом співпраці ЄС з Україною. І це в політичному сенсі – більше, аніж те, що мала РП, коли свого часу підписала Угоду про асоціацію з ЄС.
Зараз те, що найкраще ви можете зробити, — це осучаснити свою країну. Якщо за кілька років європейці побачать, що Україна зростає економічно, запроваджує законодавство ЄС, очищує свій політичний клас, тоді вони відкриють для неї нові можливості.

«Путін дуже нам допоміг»
— На початку концентрації російських військ на українському кордоні в Польщі й Литві лунали серйозні застороги: мовляв, якщо Росія вторгнеться в Україну, то вона не зупиниться, наступними стануть країни Балтії та Польща…
— Це – ваша надінтерпретація нашої точки зору. Ми не маємо побоювань щодо зазіхання РФ на територію, яка охоплена договором НАТО. Натомість вважаємо небезпечним той факт, що вперше після Другої світової війни одна держава силоміць відібрала в іншої держави її землю. І викликом для міжнародного порядку є підрив принципу невтручання силою в територію іншої держави. А також недотримання Росією низки міжнародних трактатів і угод.
— Але у зв’язку із цим все одно була посилена присутність американських військових сил у Польщі та країнах Балтії. Чи ця ситуація зберігатиметься?
— Фактично Путін дуже нам допоміг. Ми давно заявляли про необхідність військового підкріплення нових членів Альянсу. Ми вважаємо, що безпека й оборонні можливості повинні бути більш-менш рівномірно розташовані по всій території держав – членів НАТО. До часу, коли РФ позиціонувала себе партнером Заходу, ЄС і НАТО наші заклики щодо потреби зміцнення обороноздатності не були почуті в західних державах. Тепер усе змінилося.
— Скажіть щось оптимістичне з приводу скасування візового режиму між ЄС і Україною…
— Тут усе залежить від вас. Бо ЄС ні на міліметр не поступиться у вимогах щодо виконання технічних умов для запровадження безвізового режиму. Але, принаймні, маєте зараз уряд, який вас не дурить. Бо попередній прем’єр-міністр Азаров вас дурив, кажучи, що для того, щоби отримати безвізовий режим із ЄС, ви повинні спочатку легалізувати гомосексуальні шлюби. Тоді як ЄС просто вимагає, щоби людей на роботі не дискримінували.
ЄС вимагає боротьби з корупцією: це важливо й у контексті видачі паспортів, і в контексті проблеми міґрації. Ви зараз приймаєте закони, необхідні з точки зору ЄС для того, щоби перейти до другого етапу запровадження безвізового режиму між Євросоюзом і Україною.
Кажучи про законодавство ЄС, яке запроваджує в себе Україна, мушу зазначити: ви не повинні «крутити носом», що вам, мовляв, щось не подобається. Ви маєте це приймати й запроваджувати в себе. Це — рамкові закони, які протягом десятків років «склали іспит» у багатьох країнах ЄС.
У вас теж будуть політики, які говоритимуть: ні, наша країна – виняткова, і тому треба враховувати контекст нашої країни в європейському законодавстві. Таким політикам не треба вірити. Скажу з власного досвіду: щоразу, коли виникав конфлікт і я перевіряв, що в таких ситуаціях було найкращим — уже готові закони ЄС чи закони, вигадані в РП під впливом лобістів і знаменитих польських юристів, виявлялося, що законодавство ЄС таки краще для Польщі.
Записав Юрій Ричук

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply