Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 18, 2018

Рахіт: лікування сонцем

Автор:

|

Травень 21, 2015

|

Рубрика:

Рахіт: лікування сонцем

Рахіт

Багатьох матусь лякає, коли педіатр знаходить у дитини ознаки рахіту. Чи варто одразу панікувати? Що ж таке рахіт насправді? Що робити, щоби не допустити його розвитку у малюка? Про це ми розмовляємо з педіатром вищої категорії Юрієм Нижником.
— Юрію Івановичу, у чому ж суть цієї недуги?
— Рахіт — захворювання дітей протягом перших двох років життя, яке виникає внаслідок нестачі вітаміну D і його активних форм в період найінтенсивнішого росту і характеризується порушенням фосфорно-кальцієвого обміну, ураженням кістково-м’язового апарату, внутрішніх органів і зниженням реактивності. На жаль, це важке захворювання може порушити ріст і розвиток дитини, призвести до незворотних деформацій кісток. Найчастіше на рахіт хворіють малюки від трьох місяців до двох років.
— Які симптоми рахіту?
— Залежно від інтенсивності росту окремих кісток і навантаження на них в різному віці помітні різні симптоми. Наприклад, у кістках черепа виявляють ранні зміни — краніотабес: потиличну кістку можна стиснути пальцями, як гумовий м’ячик. Слід стежити за тим, чи не стає голівка дитини пласкою з того боку, на якому малюк спить.
У зв’язку з розростанням кісткової тканини лобові відділи збільшуються, тім’яні кістки стають горбистими, і розвивається квадратний череп. Прорізування зубів затримується й може відбуватися безладно. На ребрах виникають припухлості.
Інші види деформації грудної клітки, наприклад, двостороннє її сплющення, випирання грудини (куряча грудка) мають серйозні наслідки, оскільки несприятливо впливають на дихання. Може деформуватися хребет, особливо якщо дитину починають надто рано садити, а у дівчаток це в майбутньому може стати причиною ускладнень при пологах. Ніжки можуть вигнутися колесом, а можуть навпаки — у формі літери Х чи О.
Коли ви помітили, що маля здригається, у нього пітніють долоньки, стопи та голівка, піт має кислуватий запах, подразнює шкіру, на потилиці вилазить волосся, утворюючи залисинку, слабшає тонус м’язів, — знайте, що так проявляється рахіт.
— Які обстеження крім зовнішнього огляду є необхідні для діагностики цього захворювання?
— Звісно ж, для підтвердження потрібні лабораторні та рентгенологічні дані. Слід розуміти, що рахіт — це не просто захворювання кісткової системи. М’язи, зв’язки та суглоби стають слабкими, часто з’являються закрепи, анемія, печінка і селезінка збільшуються, повторюються затяжні інфекції дихальних шляхів.
— Якою є профілактика рахіту?
— Важливу роль відграють добрі гігієнічні умови, природне харчування, проведення масажу та лікувальної гімнастики, сольові та хвойні ванни, вітамінотерапія, свіже повітря. Але й за оптимальних умов необхідна систематична профілактика вітаміном D, щоправда, все це робиться під наглядом лікаря і стосується дітей із групи ризику. Для недоношених малюків профілактику варто розпочати на два тижні раніше, однак тривалість уживання вітаміну та дозу визначить тільки дитячий лікар.
І не забувайте про щоденні сонячні ванни — важливу складову профілактики рахіту. Якщо виникла найменша підозра, що у малюка розвивається рахіт, необхідно якнайшвидше звернутися до педіатра. Нехай краще підозри виявляться марними, аніж ви проґавите початок захворювання.
Розмовляла Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...