Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Monday, Feb. 18, 2019

Олеся Кравчук: «Російська аґресія згуртувала українців у Нідерландах»

Автор:

|

Грудень 14, 2016

|

Рубрика:

Олеся Кравчук: «Російська аґресія згуртувала українців у Нідерландах»

Олеся Кравчук

Країною, де люди зазвичай мало знають про Україну і часто думають, що це те саме, що й Росія, є Нідерланди. Останнім часом українська громада у цьому королівстві активізувалася — туди часто їздять українські письменники, є українські школи і вечірки. Близько 5 тис. українців проживають у Королівстві Нідерланди, за даними посольства України у цій державі. Насправді ж їх більше, адже не всі стають на консульський облік, а дехто перебуває там нелегально. Про життя тамтешньої української громади розповіла тернополянка Олеся Кравчук, котра живе у цій країні вже два роки.

Культурні відмінності — значні
— Чи існує в Нідерландах організоване культурне життя українців?
— Воно поставлене на хороший рівень. А розвинулося в останні роки. До війни цього не було, та російська аґресія згуртувала українців. Вони почали волонтерити: збирати кошти, речі. Активізувалися організації, які існували, виникли нові об’єднання. Навіть люди, котрі не входять до жодної зі структур, беруть участь у діяльності громади. Нещодавно у Нідерландах відбувся українсько-польський літературний фестиваль за участю Оксани Забужко, Андрія Куркова, Андрія Любки та Вікторії Амеліної. Можна було придбати книги українських письменників, видані англійською та нідерландською. Приміром, цією мовою вийшла книжка Куркова «Щоденник Майдану».
Є ініціативи й у менших містах. Наприклад, у містечку Нордвейк, де я живу, є літературний клуб, читаємо українські книжки. Намагаємося збиратися щомісяця, балакаємо не тільки про літературу, а й про сучасне життя. Приходять як україномовні українці, так і російськомовні. У Голандії є українські недільні школи. В одній зі них української навчають навіть місцевих. Українська громада періодично проводить мітинґи біля російського посольства у Гаазі. Ходимо містом, люди нас бачать, дізнаються про проблеми. Спільно з турками проводили мітинґи на підтримку кримських татарів. У Роттердамі похований Євген Коновалець. На його могилі відбуваються поминальні служби. Багато хто приходить туди запалити свічку, покласти квіти. Кілька разів на рік є українські вечірки — на Купала, до Дня Незалежності. Для цього резервують кафе чи клуб. Тоді ж громада збирає гроші на благодійність. Нещодавно у Нідерланди приїжджав тернопільський гурт Tik Tu, часто буває DJ Lesyk Omodada.
— Чому і коли більшість українців останньої хвилі еміґрації виїхали у Нідерланди?
— Це пов’язано з економічними причинами.
— Чи важко адаптуватися у цій країні?
— Більшості — так. Бо культурні відмінності — значні. Хоча всі ми — європейці, з голандцями ми різні. Вони закритіші, тому дуже важко налагодити дружні стосунки. З іншого боку, вони дуже люблять потеревенити у крамницях, громадському транспорті, однак усе одно — індивідуалісти. І хоча всі розмовляють англійською, коли ти розмовляєш їхньою мовою, вони відкриваються більше. Тому адаптуватися важко. Кажуть, що після певного переломного моменту стає легше. У мене перехідний етап ще триває. Люди, котрі звикли до життя у Нідерландах, після повернення в Україну часто кажуть, що деякі українські звички видаються їм дивними.

Важко пояснити, що Україна — не Росія
— Як місцеві жителі ставляться до українців?
— До всіх іноземців ставляться дуже рівно. Голандці не дуже в них зацікавлені, але й не дуже проти. Особливих стереотипів щодо українців немає. На загал поширене переконання, що Україна — це Росія. Тож коли питаю, як вони собі уявляють Україну, згадують радянське минуле. У них мало інформації про нас. Однак після їхнього референдуму її побільшало. Вони чують, що це — дві різні країни. Однак цього замало.
— Ким працюють українці у Нідерландах?
— У тих же сферах, що й на Батьківщині. Дехто прибирає, а дехто працює у міністерствах на високих посадах. Усе залежить від того, яку планку собі поставиш, яку освіту маєш, наскільки добре знаєш мову.
— Чи українці, котрі приїхали у Нідерланди, планують там залишатися назавжди?
— Здебільшого не чую, що люди хочуть повертатися. Знаю випадки, коли людина багато років працює у Нідерландах, має квартиру в Україні, вкладає в неї гроші і каже, що повернеться. При цьому погано відгукується про голандців. То навіщо серед них жити?
— У чому найбільші досягнення/проблеми українців у цій країні?
— Важко сказати. Є Вікторія Кобленко, котра приїхала сюди з батьками, коли була ще дитиною. Вона — акторка і, мабуть, найвідоміша українка Нідерландів. А найбільша проблема — донести до місцевих думку, що Україна — не Росія. Українська громада намагається усім це пояснювати. Мовне питання голандцям особливо важко розтлумачити. Вони не тямлять, чому українці розмовляють російською. Важко пояснити, як російськомовний українець може бути патріотом України. Але намагаємося.
— Чим особлива кухня цієї країни?
— У них дуже багато запозичень. Найяскравішою кухнею є індонезійська, бо Індонезія довгий час була їхньою колонією. Є окремі страви, які вважають голандськими. Приміром, горохова зупа з м’ясом і ковбасою. Також є стампот: варять картоплю з морквою і цибулею, а потім переминають у пюре і подають із ковбасою. Або ж картопляне пюре зі зеленню. До пива готують густий гуляш, із якого роблять кульки, викачують їх у сухарях та обсмажують у фритюрі. Їдять із гірчицею. Люблять оселедець, хоча це не щоденна їжа.
— Чи достатньо тут продуктів, щоб зварити, приміром, борщ і скільки це коштує?
— Так, достатньо. Баняк борщу на п’ять порцій коштуватиме 5-6 EUR. Щоправда, важко знайти сирі буряки, їх продають вареними.

«Більшість не знала, за що голосують і навіщо»
— Якими є соцстандарти та зарплати у Нідерландах?
— Зарплати дуже різні. Коли тебе беруть на роботу, до нараховують зарплату «брутто» — до вирахування податків, бо вони — дуже індивідуальні. Все залежить від віку, соціального стану: одружений/неодружений, скільки дітей маєш, наявності нерухомості. А на рахунок приходить зарплата «нетто». Мінімальна зарплата людей, котрим більше за 23 роки, — 1537 EUR без податків. Вони — у межах 36-52 % від зарплати. Оренда житла залежить від міста. У середньому по країні це — 750 EUR за двоспальну квартиру. В Амстердамі ж ціни зашкалюють. Знаю людей, котрі винаймають там за 700 EUR одну кімнату у трикімнатній квартирі.
— Що знають у Нідерландах про теперішні події в Україні?
— Після того, як росіяни збили малазійський літак, голандці знають про події в Україні, про анексію Криму. Зараз у всіх на вустах історія зі золотом скіфів у нідерландських музеях. Водночас про війну і події в Україні тепер згадують у новинах не часто. Більше — про Росію. Вони не розуміють причин війни, бо вважають, що Україна та Росія — одне ціле. Тому й вважають війну громадянською.
— Побутує думка, що Нідерланди гальмують євроінтеграцію України…
— Вони вже й забули про той референдум, не згадують його давно. Якщо говорити про відсоток, що був проти, то від загальної кількості громадян це дуже мало. Багато українців, котрі мають нідерландський паспорт, не йшли, бо хотіли провалити явку. Але не вдалося. Референдум, як виявилося, стосувався не України. Партія, яка організувала це, визнала, що виступала проти Європейського Союзу. А Україна потрапила під гарячу руку, як це часто буває. Більшість не знала, за що голосують і навіщо. Їм сказали, що Євросоюзу не потрібна ще одна бідна країна. За цим референдумом не можна визначити думку усіх голандців про Україну. Питання в тому, чи вони самі себе ще бачать у Європі.
Розмовляв Володимир Мороз, «20 хвилин»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...