Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 25, 2018

Олена Зеркаль: «Швидкість запровадження безвізового режиму залежить від нас»

Автор:

|

Січень 28, 2016

|

Рубрика:

Олена Зеркаль: «Швидкість запровадження безвізового режиму залежить від нас»

Олена Зеркаль

Олена Зеркаль — заступник міністра закордонних справ України. Вона розповіла про найважчі для виконання рекомендації щодо безвізового режиму та значення швидкої ратифікації угоди про асоціацію країнами Європейського Союзу (ЄС).

Ратифікація угоди була питанням принципу
— Торік ми досягли ратифікації угоди про асоціацію з ЄС, отримали «зелене світло» на візову лібералізацію, зона вільної торгівлі (ЗВТ) працює з 1 січня, незважаючи на спротив Російської Федерації (РФ). Що далося найважче?
— Мабуть, найважче було з безвізовим режимом, бо план був дуже амбітний, і після того як ми отримали рекомендації у травні, їх було аж 54. Були сумніви щодо того, скільки з них ми зможемо повністю виконати до кінця року. Довелося дуже плідно працювати з парламентом.
— Візова лібералізація була чітко прописана в коаліційній угоді, вона була на прапорі абсолютно в усіх політичних сил. Чому так драматично відбувалася ухвала щодо неї?
— Перш за все, це пов’язано з докорінним реформуванням системи та підходів. Одна справа — це просто говорити, а інша — вносити зміни, які будуть торкатися кожного. А ми не дуже готові змінювати стиль життя. Легко говорити, що хочемо жити по-європейськи, але для цього треба змінюватися ментально. А такі зміни даються непросто.
— Ратифікація угоди про асоціацію відбулася практично повністю. Фактично залишилися тільки Нідерланди, і то тому, що там буде референдум. Як вдалося цього досягти?
— Зі швидкістю ратифікації пов’язана позиція країн ЄС. Це, перш за все, солідарність із Україною та розуміння складної ситуації, в якій ми опинилися. Тому для них це було питання принципу — завершити ратифікацію до кінця року. Це вдалося навіть попри всі проблемні моменти, які виникали з Грецією, Кіпром і рештою країн, які перебувають під впливом нашого східного сусіди.
— Тобто російське лобі в цьому випадку не зіграло. Це тому, що з’явилася потужна антикремлівська коаліція, чи переважили якісь внутрішні європейські процеси?
— Тут є багато чинників. Звісно, російське лобі в ЄС — дуже сильне. Але загальноєвропейські підходи, позиція Європейської комісії (ЄК), єврокомісарів, усвідомлення путінської аґресії та розуміння необхідності проявити солідарність із нами зіграли дуже позитивну роль. Тому ратифікація відбулася настільки швидко. А те, що відбувається в Нідерландах, більше пов’язано не з Україною як такою, а з позицією їхніх громадян щодо самого існування Євросоюзу і невдоволенням внутрішньою політикою ЄС.
— Візьметеся спрогнозувати, чим може завершитись історія з референдумом там?
— Дуже не люблю прогнози, але ми будемо працювати дуже плідно з голландцями, щоб наслідки цього референдуму були позитивними. Вони головуватимуть в ЄС упродовж першого півріччя. Для них це — питання принципу. Та ми налагодили дуже добру співпрацю з голландцями як на рівні державних установ, так і на рівні громадянського суспільства. Гадаю, якщо ми всі разом попрацюємо, то зможемо вирішити це питання позитивно.
— Коли ж українці зможуть перетнути кордон із ЄС без віз?
— Швидкість того, як буде запроваджений безвізовий режим, залежить і від нас. Ми маємо засвідчити країнам ЄС, що свідомі того, що треба продовжувати процес реформування і правоохоронних органів, і що треба удосконалювати законодавство. Від того, наскільки швидко ми зможемо переконати міністрів юстиції, внутрішніх справ країн-членів ЄС, що ми все виконали, продовжуємо вдосконалюватися і цей процес є незворотним, залежить те, коли буде Рада розглядати це питання — в березні чи червні.
— А як щодо біометричних паспортів?
— Громадяни України вже усвідомили, у чому є перевага біометричних паспортів. А інформація про те, що візи перестануть діяти і громадяни не зможуть використовувати чинні паспорти з шенгенськими візами після запровадження безвізового режиму — не правдива. Можна буде користуватися старими паспортами, в яких є візи до кінця терміну дії цих віз. Однак для того, щоб поїхати в ЄС, можуть спитати, чи є у вас зворотний квиток, бронювання в готелі, у кого будете жити, коли повертаєтеся назад, чи є у вас страховий поліс — для того, щоб пересвідчитися, що ви не збираєтеся залишитися в ЄС.

Російська сторона вигадувала нові побажання та забаганки
— ЗВТ із ЄС таки почала працювати 1 січня. Позицію РФ можна охарактеризувати одним словом — лють. Як це вдалося? Це — не звична історія з тим, адже Росію не почули і не піддалися…
— …на шантаж. Це вдалося тому, що ми працювали з ЄК як єдина команда. Ми проявляли всю гнучкість, яку могли проявити в рамках того, що нам дає ЗВТ. Ми пропонували різні шляхи вирішення занепокоєнь. Але коли кожного раунду російська сторона оголошувала нам свої нові побажання та забаганки, то це, звісно, не сприяло тому, щоб їх серйозно сприймали навіть у країнах-членах ЄС. Коли ми говорили, що готові, наприклад, забезпечити, щоб усе нове законодавство, яке буде прийматися після вступу в силу ЗВТ у площині технічного регулювання, приймалося з перехідними періодами, не менше 18 місяців, для того, щоб пристосувався наш і російський бізнес, то європейці бачили, що ми готові йти на поступки. Але це не може тривати десять років, як вимагала РФ. Таких моментів було дуже багато. Тому вони самі себе загнали в штучну пастку, особливо коли прийняли указ президента щодо зупинення дії ЗВТ у рамках Співдружності Незалежних Держав (СНД). Це був ляпас по всьому перемовному процесу.
— Саме після цього прозвучали слова «гра закінчена» з боку європейської сторони?
— Я не пам’ятаю саме таких слів у процесі перемовного процесу. Але такій позиції посприяла і постанова уряду РФ про застосування проти України продовольчого ембарго. І комісар Мальстрьом прямо запитала п. Олксія Улюкаєва, котрий представляв РФ на перемовинах: чи є в нього мандат взагалі на ведення цих перемовин, якщо паралельно їхній прем’єр заявляє, що перемовини провалилися?
— Яку відповідь почули?
— Він був дуже знервований, сказав, що звісно, в нього є мандат, і тому він тут присутній. І що він не розуміє цих сумнівів. Але було очевидно, що паралельні процеси відбуваються. Про що б тут не домовлявся представник РФ, результат у Москві відомий вже заздалегідь. Росіяни не були налаштовані вирішувати проблеми.
— Але, мабуть, не очікували, що не вдасться реалізувати те, що вони планували?
— Не очікували, бо вважали, що спрацює тактика «батога». Але такий шантаж — це як перемовини з терористами.

Жодних підстав для зняття санкцій не було
— ЗВТ із ЄС уже була відтермінована на рік. Хтось каже, що піддалися на тиск Москви, хтось називає це перехідним періодом. Ми тепер більше готові до неї?
— Так, ми отримали хороший шанс підготуватися до неї. Це дало нашому бізнесу можливість пристосуватися до нових умов. Бо угода є дуже комплексною, дуже швидко осягнути її нелегко. Бізнес зрозумів, що треба переорієнтуватися з РФ на інші ринки. Тому, гадаю, ми виграли від того, що відтермінували застосування ЗВТ. А от що буде з торгівлею з Росією? Вони зрозуміли, що більше нічого їм не світить.
— Чи будуть якісь наслідки від указу Путіна про припинення в односторонньому порядку ЗВТ у рамках СНД?
— Звісно, будуть. І бізнес, який торгував із РФ, зазнає збитків. Рішення Путіна — політично вмотивовані. РФ весь час порушує норми міжнародного права, бо живе в іншій реальності. В них — інше застосування міжнародного права. Вони його пристосовують до своєї реальності. Тому дуже важливо показати, що Україна міжнародне право поважає і ми поважаємо угоди, які уклали. Це потрібно для того, щоб отримати підтримку ЄС, збільшити товарообіг та отримати ще якісь переваги, пов’язані з необхідністю компенсації втрат, які зазнаємо на російському ринку.
— Не можу не запитати про санкції ЄС. Це була інтрига. Якщо у підтримці США ми були впевнені, то щодо ЄС прогнози були дуже обережними. Як це вдалося?
— Ми щільно працювали з ЄК. Звісно, економічна криза не сприяє тому, щоб усі підтримували санкції. Адже європейські країни також зазнають збитків. Але жодних підстав для зняття санкцій не було, бо Мінські угоди російською стороною так і не були виконані.
Розмовляла Яна Конотоп, «5-й канал»

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...