Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Tuesday, Jul. 17, 2018

Олександра Матвійчук: «Москва цинічно використовує символи Червоного хреста»

Автор:

|

Лютий 12, 2015

|

Рубрика:

Олександра Матвійчук: «Москва цинічно використовує символи Червоного хреста»

Олександра Матвійчук

Московське міське відділення російського Червоного Хреста скерувало звернення до Міжнародного карного суду (МКС) про розслідування злочинів проти людяності, нібито скоєних посадовими особами України. Мова йде про події на окупованих Росією територіях у Луганській і Донецькій областях. Про те, що таке московський Червоний Хрест і що криється за його зверненням до МКС, розповіла правозахисник Олександра Матвійчук, голова правління Центру громадських свобод.

Чому не в ліґу сексуальних реформ?
— Чи правомірним є звернення московського Червоного Хреста до МКС для початку розслідування злочинів проти людяності, начебто скоєних на Донбасі посадовими особами України?
— І юридичної точки зору це — нонсенс. Перед тим, як звертатися до МКС, треба з’ясувати, чи має цей суд юрисдикцію й можливість проводити розслідування на території країни, із приводу якої надходить це звернення. Україна, на жаль, досі не ратифікувала Римського статуту, тому на неї не поширюється юрисдикція МКС. З таким самим успіхом можна порадити відділенню національного російського товариства Червоного Хреста (тут важливо не плутати з Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ), тому що це — дві абсолютно різні структури) звернутися до Папи Римського чи поскаржитися, як у нас люблять казати, в ліґу сексуальних реформ.
— А що означають повідомлення про те, що заяву прийнято й розпочато комунікацію?
— Навіть у громадській організації заведено, що коли щось отримають, то це опрацьовують і дають відповідь. МКС не може подивитися й викинути це звернення у смітник. Він має на нього щось відповісти. Скажімо, може дати відповідь: «Юрисдикція Міжнародного карного суду не поширюється на Україну, тому що Україна не ратифікувала Римський статут, а разова декларація стосується тільки подій на Майдані й обмежена терміном (з 21 листопада 2013-го по 22 лютого 2014 року. — Ред.), тому ми не можемо взяти ваше звернення до розгляду». Переконана, що у МКС є спеціально розроблені для цього форми.
Але розумієте, у чому хитрість? Те, що вони (МКС. — Ред.) дадуть відповідь, у Російській Федерації (РФ) обіграють у всіх засобах масової інформації (ЗМІ). Не думаю, що відповідь суду про відмову у відкритті провадження так само розтиражують по всіх газетах, як той факт, що до МКС звернулися й розпочато комунікацію.
— Ви виступаєте за ратифікацію Україною Римського статуту. А яка від нього користь Україні?
— Ми дивимося на досвід Грузії, де ця справа ведеться багато років. І попри те, що Росія першою подала стоси паперів до МКС про те, як Грузія вбивала і нищила мирних жителів, громадськість Грузії та правозахисні організації працюють із МКС і вважають його одним із основних інструментів впливу на РФ.
Зрозуміло, що є території, де ми зараз не проведемо розслідування. Це — території, підконтрольні терористам. Зрозуміло, що ми зацікавлені провести там розслідування, встановити винних і притягнути їх до відповідальності, бо найбільша кількість злочинів проти наших громадян скоюється саме ТАМ. І крім МКС, у нас немає жодних інших механізмів розслідування конкретних справ і притягнення винних до відповідальності. І тут МКС у своїй політиці акцентує увагу на вищому ешелоні влади. Тобто, він не так встановлює, хто своїми руками розстріляв тролейбусну зупинку в Донецьку, як притягує до відповідальності тих, хто за цим стоїть. А ми знаємо, хто за цим стоїть і в якій державі живуть ці люди, котрі приймають такі рішення. І для України це — чи не єдина можливість. Ми пробуватимемо притягнути до відповідальності вище керівництво РФ.

Україна має провести власні розслідування
— Якщо на Україну пошириться юрисдикція МКС, то якою може бути перспектива звернення московського Червоного Хреста про розслідування злочинів, начебто скоєних українськими посадовими особами на Донбасі?
— Уявімо собі ситуацію, що вони звертаються. РФ вже документує стоси матеріалів і, щойно Україна ратифікує (Римський статут. — Ред.), вони справді звернуться.
— Вони — це хто: міністерство юстиції, закордонних справ, московський Червоний Хрест?
— А між ними є різниця? Адже багато структур, які нібито мали би бути незалежними в Росії, — преса, громадські організації — афілійовані з російською владою. Що таке національні Червоні Хрести? Це — товариства, які створюються для надання допомоги військово-медичним службам своїх країн у разі війни, і вони є залежні у своїй політиці від держави.
Очевидно, РФ покладає на національне товариство Червоного Хреста не просто медично-санітарні функції, як це роблять інші країни, а й пропагандистські. Навіть якщо Росія подасть матеріали в МКС, він не має права відкривати провадження, якщо Україна сама веде розслідування кожного випадку. Жодних об’єктивних можливостей використання МКС як інструменту в руках РФ немає, якщо Україна буде проводити національне розслідування, як цього вимагають українські закони. Коли є злочин, має бути проведене розслідування і встановлено винних.
Якщо Україна не буде проводити це розслідування, МКС проведе власне. Але тільки тоді, коли Україна самостійно не розслідуватиме цих злочинів. Міжнародне правосуддя створене для того, щоб не бути потрібним. Це також — і спосіб тиску на національні органи розслідування: або ви розслідуєте, або зізнавайтеся в тому, що ви не в змозі розслідувати, тоді це зробимо ми.
— А хто може звертатися в МКС, і в яких випадках він може порушувати справи?
— МКС не передбачає у Римському статуті переліку тих, хто може звернутися, крім держави, яка ратифікувала Римський статут і Ради безпеки (РБ) Організації Об’єднаних Націй (ООН). Третя можливість порушення справи — ініціатива самого прокурора, він може порушити справу, коли йому стало відомо, наприклад, про воєнні злочини. Теоретично йому може бути відомо це зі ЗМІ, теоретично хтось може передати йому якийсь стос матеріалів.

Гра на асоціації з Червоним Хрестом
— У своїй діяльності будь-який Червоний Хрест керується сімома принципами. Один із них — нейтральність. Як тут сприймати сам факт звернення московського Червоного Хреста до прокурора МКС та РБ ООН для проведення розслідування злочинів, нібито скоєних на Донбасі посадовими особами України?
— Це є просто цинічне використання авторитету міжнародного Червоного Хреста в інформаційній війні. Ніхто ж не розбирається, яка відмінність між МКЧХ і національним товариством. Недарма ж вибрали, що, скажімо, не Слідчий комітет РФ, а національний комітет Червоного Хреста, зокрема його московське відділення, подає звернення в Гаагу. Словосполучення «Червоний Хрест» викликає в усіх певну асоціацію з людьми, котрі, ризикуючи життям, у багатьох країнах допомагають пораненим, полоненим і цивільним особам, котрі перебувають у зоні бойових дій. І на цьому образі дехто спекулює.
— А хто і як на міжнародному рівні може вплинути на московський Червоний Хрест, аби той не займався самопіаром і не ганьбив імені Червоного Хреста на користь політики Кремля проти України?
— Якщо ми говоримо про інформаційну війну, то московський Червоний Хрест — лише один із тисячі інструментів. Проблема — не в тому, щоби тиснути на кожен із цих інструментів, а в тому, як ми стратегічно боремося з російською пропагандою на міжнародному рівні.
Заява до МКС не має жодного юридичного значення. Це — заява для широкого кола людей, що в Україні «карателі» скоюють страшні злочини та «вбивають власний народ», і як підтвердження цього — те, що сам Червоний Хрест спрямував звернення до Міжнародного карного суду.
— Чи можна відправити запит до МКЧХ і спитати про його позицію стосовно такої поведінки московського Червоного Хреста?
— На жаль, вони не коментують це питання. Тому що МКЧХ, на відміну від національних товариств, завжди намагається зберегти нейтральність і неупередженість для ролі посередника. Мабуть, там вирішили, що виконання їхніх безпосередніх функцій, робота в полі над допомогою пораненим і полоненим є набагато важливіші, ніж встановлення правди в цій справі зі зверненням московського Червоного Хреста в МКС у Гаазі щодо посадових осіб України.
Розмовляв Віталій Сич, «Укрінформ»

До слова
4 лютого ц. р. парламент України ухвалив заяву «До Міжнародного карного суду про визнання Україною юрисдикції МКС щодо скоєння злочинів проти людяності та військових злочинів вищими посадовими особами РФ та керівниками терористичних організацій «Донецька та Луганська «народні республіки» (ДНР і ЛНР, відповідно), які призвели до особливо тяжких наслідків і масового вбивства українських громадян».
«Від імені українського народу Верховна Рада України як єдиний орган законодавчої влади України, визнаючи юрисдикцію, звертається до Міжнародного карного суду з метою притягнення до карної відповідальності в МКС щодо передбачених статтею 8 Римського статуту злочинів проти людяності, військових злочинів, здійснених на території України починаючи з 20 лютого 2014-го і дотепер, вищих посадовців РФ і керівників терористичних організацій ДНР і ЛНР, яких визначить прокурор міжнародного кримінального суду», — ідеться в заяві українського парламенту.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...